تخلیه چرک گوش

روش انجام

در عمل تخلیه چرک گوش باید به کمک تخت نگهدارنده کودک را کاملا بی‌حرکت کرد و از دستیار خواست سر کودک را ثابت نگهدارد. پیش از آغاز عمل تخلیه چرک گوش باید سرومن گوش را خارج کرد. به کمک دست غالب، اتوسکوپ وارد کانال خارجی گوش بیمار می‌شود و آمبو و آنولوس شناسایی می‌شوند. پس‌از قرارگیری اتوسکوپ در وضعیت مناسب، پزشک دست‌های خود را جابه‌جا می‌کند و اتوسکوپ را به وسیله دست غیر غالب خود نگه می‌دارد. در عمل تخلیه چرک گوش ، سپس سوزن آسپیراتور تمپانوسنتز را که به لوله ساکشن متصل شده است وارد کانال گوش می‌کند. زیر دید مستقیم، سوزن به سمت پرده صماخ حرکت داده می‌شود در حالی که انگشت شست بدون مسدود کردن سوراخ آسپیراتور تمپانوسنتز روی آن قرار می‌گیرد. سپس نوک تیز سوزن از قسمت‌های تحتانی پرده صماخ یعنی ۳ ـ ۲ میلی‌متر بالاتر از حد تحتانی آن وارد گوش میانی می‌شود . در عمل تخلیه چرک گوش بلافاصله پس‌از سوراخ کردن پرده صماخ پزشک انگشت شست خود را روی سوراخ آسپیراتور تمپانوسنتز قرار می‌دهد و بدین ترتیب ساکشن مایع از فضای گوش میانی آغاز می‌شود. پس از مشاهده چرک در داخل آسپیراتور باید بلافاصله برای ممانعت از خارج شدن نمونه از محفظه آسپیراتور و وارد شدن آن به لوله ساکشن، شست را از روی سوراخ آسپیراتور برداشت.

در مرحله بعد عمل تخلیه چرک گوش از یک آسپیراتور تمپانوسنتز دیگر که یک کاتتر انعطاف‌پذیر به نوک آن متصل است برای خارج کردن بقیه چرک از گوش میانی استفاده می‌شود. در عمل کاتتر از طریق اسپکولوم وارد و روی سوراخ ایجاد شده به‌ وسیله سوزن در پرده صماخ قرار داده می‌شود. کاتتر نباید از داخل سوراخ ایجاد شده در پرده صماخ عبور داده شود. در این مرحله از تخلیه چرک گوش می‌توان دبری‌های موجود در کانال خارجی گوش را نیز تخلیه کرد و دید بهتری برای مشاهده پرده صماخ در ویزیت‌های بعدی فراهم آورد.

در مرحله بعدی عمل تخلیه چرک گوش یک تکه پنبه کوچک در کانال خارجی گوش قرار داده می‌شود تا خون یا چرک باقی مانده را جذب کند و دست ‌و پای کودک نیز باز می‌شود. محفظه پلاستیکی جمع‌آوری نمونه از آسپیراتور تمپانوسنتز جدا و نمونه برای بررسی‌های میکروب‌شناسی ارسال می‌شود.

ابزار عمل تخلیه چرک گوش

وسایل ذیل جهت انجام عمل ضروری هستند: تخت نگهدارنده کودک (Papoose board)، اتوسکوپ جراحی همراه با اسپکولوم، دستگاه ساکشن، آسپیراتور تمپانوسنتز همراه با سوزن اسپینال ۳ اینچی شماره ۱۸ (شکل ۱)، آسپیراتور کمکی همراه با یک کاتتر انعطاف‌پذیر و گلوله‌های پنبه‌ای. معمولا در عمل تخلیه چرک گوش می‌توان قدرت ساکشن را در حد متوسط تنظیم کرد؛ با این حال هریک از دستگاه‌های ساکشن قدرت متفاوت و تنظیمات متفاوتی دارند. در صورتی که قدرت ساکشن حداکثر باشد ممکن است مایع نمونه‌گیری شده وارد لوله اتصال شود و بنابراین غیرقابل‌دسترس باشد.

در عمل تخلیه چرک گوش درصورت عدم دسترسی به آسپیراتور تمپانوسنتز می‌توان یک سرنگ ۳ میلی‌لیتری را به یک سوزن اسپینال ۳ اینچی شماره ۱۸ که از وسط با زاویه ۳۰ درجه خم شده است متصل نمود. با توجه به نیاز به دستکاری برای خم کردن سوزن و قدرت نسبتا ضعیف سرنگ برای ساکشن کردن، این روش برای تخلیه چرک گوش ، انتخاب ارجح نیست.

عوارض

میزان بروز عوارض تمپانوسنتز برای تخلیه چرک گوش به صورت نظام‌مند مورد مطالعه قرار نگرفته است اما به نظر می‌رسد میزان بروز عوارض بسیار پایین باشد. عوارض این روش تخلیه چرک گوش شامل گسیختگی زنجیره استخوانچه‌ای گوش، سوراخ شدن دریچه‌های گرد یا بیضی، آسیب دیدن عصب صورتی (فاسیال) یا عصب کورداتمپانی، خونریزی ناشی از بالا قرارگرفتن بولب ورید ژوگولار و سوراخ شدن مزمن پرده صماخ هستند.

می‌توان با ثابت نگهداشتن بدن کودک، بستن دست‌های کودک کنار بدن وی و دقت نسبت به محل وارد کردن سوزن، احتمال بروز این عوارض را به حداقل رساند. با حصول اطمینان از قرار گرفتن سوزن در قسمت‌های تحتانی پرده صماخ می‌توان از آسیب دیدن دریچه بیضی، استخوانچه‌ها یا عصب فاسیال پیشگیری کرد . برای ممانعت از بروز خونریزی ناشی از تخلیه چرک گوش باید محل ورود سوزن از آمبو و آنولوس دور باشد.

درصورت بروز خونریزی شدید ناشی از تخلیه چرک گوش از کانال خارجی گوش یا بولب ورید ژوگولار برجسته، می‌توان کانال خارجی گوش را با یک گلوله پنبه‌ای آغشته به اکسی متازولین مسدود کرد. نشاندن کودک و آرام کردن وی به وسیله پدر و مادر می‌تواند در کاهش خونریزی بعد از تخلیه چرک گوش کمک کننده باشد. شکی نیست که هدف شما از پاک کردن و تمیز نگه داشتن گوش و جرم گیری گوش رعایت بهداشت است، اما این کار ممکن است قدرت شنوایی را ضعیف کند. گوش بخش ظریف و پیچیده‌ای از بدن است که شامل پوست مجرای گوش و پرده صماخ می‌شود؛ بنابراین نیاز به مراقبت ویژه دارد. برای شروع سعی کنید عادت فرو کردن گوش پاک کن یا هر گونه شیء خارجی دیگر داخل مجرای گوش را ترک کنید.

برای مطالعه " درمان عفونت گوش کودکان " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است