ترمیم پارگی پرده گوش

علائم

علائم پارگی پرده گوش که بیمار متوجه آن می شود، می تواند افت شنوایی، حس صدایی مثل حرکت باد در گوش، درد، خونریزی و ترشح از گوش باشد و اگر در اثر ضربه پارگی پرده این عارضه اتفاق افتاده باشد، بیمار دچار سرگیجه هم خواهد شد. بیشتر افرادی که دچار مشکل پارگی پرده گوش می شوند، ناگهان احساس می کنند گوششان کیپ شده و نمی توانند صداها را بشنوند.

ترمیم پارگی پرده گوش

قبل از هر گونه اقدام برای ترمیم پارگی پرده گوش ، تست شنوائی باید انجام شود. جلوگیری از ورود آب به گوش در زمان دوش گرفتن، حمام کردن یا شنا باعث بهبود شنوائی و از بین رفتن زنگ گوش می شود .رعایت این مسائل در ترمیم پارگی پرده گوش همچنین ممکن است از ایجاد کلستئاتوما (توده پوست در گوش میانی) که باعث عفونت گوش مزمن و اختلال در ساختار گوش می شود، جلوگیری کند.

اگر پارگی پرده جزئی باشد متخصص گوش ممکن است با احتمال ترمیم پارگی پرده گوش خود به خودی مدتی بیمار را تحت نظر داشته باشد. همچنین ممکن است با استفاده از قرار دادن پوسته نازک بین دو قسمت پارگی پرده گوش آن را ترمیم کند. به کمک میکروسکوپ و با استفاده از مواد شیمیای لبه های پاره پرده را تحریک و با بلند شدن این لبه ها بعد از تحریک، پوسته نازکی را به آن متصل می کنند که بسته به وضعیت پارگی پرده گوش بهبود شنوائی همراه با ترمیم قابل توجه است. گاهی برای تشکیل کامل پرده چندین بار تکرار این عمل ترمیمی پارگی پرده گوش لازم است. در صورتی که پزشک متخصص تشخیص داد که قرار دادن این پوسته نازک سوراخ را فوری و به طور مناسب نمی پوشاند یا انجام این کار ترمیم پارگی پرده گوش را سرعت نمی بخشد، عمل جراحی ترمیمی توصیه می شود. روش های جراحی ترمیم برای این عارضه بسیاری وجود دارد، اما تمام آنها بر اساس قرار دادن بافت در سطح پارگی پرده گوش است که باعث ترمیم این عارضه می شود. نام این روش ترمیمی ودرمانی تمپاتوپلاستی است. عمل جراحی ترمیم پارگی پرده گوش یک روش کاملاً موفق در بسته شدن سوراخ و بهبود شنوائی به طور دائم می باشد که معمولاً به صورت سر پائی انجام می شود. پزشک رعایت صحیح احتیاطات لازم در ترمیم را به بیمار توصیه می کند.

معاینه

اگر کسی یکی از علایم پارگی پرده گوش که بالا به آن پرداختیم، داشت باید حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند تا معاینه های لازم انجام شود. اگر مشکل واقعا آسیب پارگی باشد، متخصص، ابتدا اندازه سوراخی که ایجاد شده بررسی می کند؛ زیرا در ترمیم پارگی پرده گوش بسیار تعیین کننده است. اگر سوراخ پرده گوش کوچک باشد، معمولا خودبه خود ترمیم صورت می گیرد؛ البته به شرط این که عفونت گوش وجود نداشته باشد.

اگر اندازه سوراخ پرده گوش بیشتر از یک چهارم سطح پرده باشد، معمولا به درمان جراحی ترمیمی پارگی پرده گوش نیاز است، اما پرده گوش ترمیم شده همیشه نازک تر از پرده گوش اولیه است. علت این اتفاق، این است که پرده گوش سه لایه دارد، ولی پس از این که آسیب می بیند، فقط دو لایه آن ترمیم می شود و به همین دلیل صدمه پذیرتر هم است. پس کسانی که دچار از بین رفتن پرده گوش شده اند، باید بیشتر مراقب باشند.

برای مطالعه " درمان‌ پارگی‌ پرده‌ گوش‌ " و " پارگی پرده صماخ گوش " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
ترمیم پارگی پرده گوش
۴٫۵ از ۲ رای