تشخیص عفونت گوش

تنها راه تشخیص مراجعه به پزشک و متخصص گوش و حلق و بینی است. پزشک متخصص توسط دستگاه کوچکی بنام اتوسکوپ، که دارای چراغ قوه و لنز بزرگنمایی است، مجرای شنوایی را بررسی می‌کند. برای تشخیص عفونت گوش باید توجه کرد که پرده گوش سالم، تمیز و به رنگ خاکستری مایل به صورتی است. در حالیکه، پرده گوش را ملتهب و قرمز رنگ می‌کند.

در حالیکه سیستم ایمنی بدن در حال مبارزه با عفونت گوش است، شما می‌توانید با انجام کارهای ساده، بهبودیخود را تسریع بخشید. پس از تشخیص عفونت گوش علاوه بر استفاده از داروهای تجویز شده برای درمان در ساعت مشخص، کمپرس آب گرم، نخاراندن گوش با گوش پاک‌کن و جلوگیری از رفتن آب در گوش، می‌تواند کمک زیادی به تسریع مراحل درمان کند.

آلرژی

مانند سرماخوردگی، آلرژی نیز می‌تواند باعث تحریک شیپور استاش و عفونت گوش میانی شود. با تشخیص نوع آلرژی و انجام واکسیناسیون، می‌توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد و همچنین با تشخیص علت عفونت گوش می توان راهی مناسب را برای درمان برگزید .

تشخیص عفونت گوش در نوزادان

نوزادان با کشیدن و یا مالیدن گوش خود می‌توانند به ما بفهمانند که دچار گوش‌ درد هستند. بدخلق شدن، نخوابیدن، ‌گریه‌کردن، کشیدن لاله گوش و مشکل در بلع نیز از دیگر علائم عفونت و درد گوش در نوزادان است که این موارد می تواند در تشخیص عفونت گوش کمک کنند.

عفونت‌ خفیف گوش معمولا خود به خود خوب می‌شود، پس تعجب نکنید اگر پزشک معالجتان دارویی را برای درمان عفونت گوش تجویز نکرد. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها نیز تاثیر چندانی در بهبودی این عفونت گوش ندارند، زیرا باکتری‌ها به سرعت راه مبارزه با داروهای رایج را فرامی‌گیرند. همچنین ممکن است علت عفونت گوش ایجاد شده ویروس باشد، در حالیکه آنتی‌بیوتیک‌ها فقط تاثیر دارویی بر باکتری‌ها دارند. بهترین گزینه برای تشخیص و درمان مراجعه به پزشک متخصص است. پس سرخود برای درمان به مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها روی نیاورید.

عوارض

عفونت گوش بصورت حاد و دوره‌ای، می‌تواند به پرده گوش آسیب برساند و مشکلات شنوایی، گفتاری و مننژیت را به‌ همراه داشته باشد. پس نباید در عفونت گوش مراجعه به پزشک، مصرف به موقع داروهای تجویزشده برای عفونت گوش و انجام تست شنوایی را فراموش کرد.

درمان

پزشکان برای عفونت گوشی که دائما ایجاد شده و درمان و بهبودی کامل پیدا نمی‌کنند، لوله کوچکی در پرده گوش کار می‌گذارند. تونل ایجاد شده علاوه بر به حداقل رساندن فشار و درد گوش ، به مایع گوش اجازه خارج شدن از گوش میانی داده و مانع بازگشت دوباره عفونت گوش می‌شود. لوله‌ها معمولا برای ۸ تا ۱۸ ماه در گوش کار گذاشته می‌شوند.

‌راههای پیشگیری

مهمترین علت عفونت گوش میانی، سرماخوردگی است. از این رو بهترین راه پیشگیری ، پیشگیری از سرماخوردگی است. واکسیناسیون، دوری از استشمام دود سیگار و در نوزاد  تغذیه با شیر مادر و مرتب شستن دست‌ها از دیگر موارد موثر در پیشگیری از انواع عفونت‌های گوش است.

برای مطالعه " درمان عفونت گوش کودکان" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
تشخیص عفونت گوش
۴ از ۱ رای