تشخیص علل سینوزیت

علل سینوزیت

عامل زمینه ساز سینوزیت در اکثر موارد عفونت ویروسی است. اما آلودگی هوا و رینیت آلرژیک نیز ممکن است باعث سینوزیت حاد شود. همه عوامل مذکور باعث بسته شدن دهانه سینوس ناحیه OMC ( استئو مئا تال کمپلکس )می گردد. انسداد و تخریب مخاط باعث زمینه سازی کلونیزاسیون باکتری می گردد و منجر به ایجاد حالتی به اسم سینوزیت می شود. باکتریهایی که باعث عفونت فوق می شود استرپتوکوک پنوموئیه ، هموفیلوس آنفلونزا وموراکسلا کاتا رالیس می باشد . در سینوزیت مزمن علاوه بر باکتریهای فوق  ، بی هوازیها   و استافیلکوک ارئوس  نیز نقش دارد . نقش قارچها نیز در مطالعات جدید بسیار مورد توجه قرار گرفته است به خصوص در افراد دارای نقص ایمنی همانند دیابت ، ایدز و بد خیمیها  هستند .

تشخیص سینوزیت

اساس تشخیص سینوزیت بر اساس شرح حال و معاینه است در اکثر موارد قبل از ایجاد سینوزیت سابقه عفونت تنفسی وجود دارد.

در اکثر موارد بر اساس یافته های فوق می توان تشخیص را مطرح کرد اما زمانی که سینوزیت نیاز به روش تشخیص دیگری باشد سی تی اسکن انتخاب می شود . در این روش تشخیصی سینوزیت ،تصویر برداری ممکن است آشکار شود که یک یا چند سینوس درگیر است . درگیری به صورت سطح مایع هوا ، انسداد کامل  و درگیری کامل سینوس و یا ضخامت مخاطی دیواره سینوس ها باشد.

ضخامت مخاطی ممکن است در بیماران غیر مبتلا به سینوزیت نیز رخ دهد در نتیجه توجه به علائم همزمان ضروری است قبل از استفاده از CT SCAN  در تشخیص سینوزیت از XRAY   ساده بینی WATER  و CAD WEL   استفاده می شده است که در حال حاضر نشان داده شده است در بیش از نیمی از موارد تشخیصی نیست.

 اگر علائم بیماری باقی ماند و یا در CT  بیماری مقاوم تشخیص داده شد نیاز به ارجاع بیمار به یک متخصص گوش و حلق و بینی می باشد .

در بررسی بیمار مبتلا به سینوزیت توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی  علاوه بر شرح حال و معاینه دقیق استفاده از بررسی اندوسکوپیک بینی و سینوس صورت می گیرد که ممکن است علاوه بر تایید نشانه های سینوزیت ، انحراف تیغه بینی ، پولیپ بینی، انسداد OMC  و یا آدنوئید قابل تایید باشد.

در موارد خاص تهیه کشت از سینوس گرفتار نیز صورت می گیرد و بر اساس نتایج آن می توان آنتی بیوتیک مؤثر را تجویز کرد .

برای مطالعه " درمان سینوزیت " روی لینک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است