تشخیص و درمان بینی‌‌های کج و پیچ خورده

تشخیص بینی‌‌های کج و پیچ خورده

در اکثر موارد از بینی‌‌های کج و پیچ خورده تشخیص به سادگی‌ امکان پذیر است ولی‌ گاهی نیاز به گرفتن رادیوگرافی یا سی تی اسکن است. در کودکان باید دقت بسیاری صورت پذیرد چون در برخی‌ از آنان تشخیص مشکل است. در معاینات حتما ‌ باید توجه ویژه‌ای به داخل بینی و اشکالاتی همچون انحراف تیغه میانی و سینوزیت داشته باشیم. به‌علاوه ترکیب کلی‌ صورت و ناهنجاری‌ها و عدم تقارن آن باید مد نظر قرار گیرد.

درمان بینی‌‌های کج و پیچ خورده

درمان بینی‌‌های کج و پیچ خورده تنها جراحی است. در بینی کج که به ‌دنبال ضربه حاد ایجاد شده باشند، معمولا جا اندازی و گچ گرفتن کافیست ولی‌ صاف کردن یک بینی‌ کج که زمانی‌ طولانی از آن گذشته باشد از موارد مشکل رینوپلاستی است. هدف از عمل بینی در بیماران مبتلا به بینی‌‌های کج و پیچ خورده ،بهبود بخشیدن تنفس و ظاهر بینی‌ است. جراح باتجربه ابتدا آنالیز دقیقی‌ از اوضاع خارج و داخل بینی‌ به‌عمل می‌آورد و سپس طرحی را برای درمان بینی‌‌های کج و پیچ خورده و ترمیم ضایعات آن برمی‌گزیند. تکنیک‌ها و روش‌ها در درمان جراحی بینی‌‌های کج و پیچ خورده با جراحی بینی‌‌های معمولی تفاوتی‌ فراوان دارد. مهمترین قسمتدر درمان جراحی بینی‌‌های کج و پیچ خورده رسیدگی به وضع تیغه بینی است که گاهی نیاز به ترمیم با گرافت‌های غضروفی دارد. علاوه بر درمان بینی‌‌های کج و پیچ خورده ، جراح باید از استحکام بینی‌ برای سالیان طولانی مطمئن باشد.

درمان بینی‌‌های کج و پیچ خورده همان‌گونه که گفته شد، اگر کجی و پیچ خوردگی بینی‌ از زمان کودکی باشد، مسأله پیچیده ایست. باید به این‌گونه بیماران آگاهی‌ داده شود که ممکن است نتوان تمام اشکالات را از میان برد و یا امکان عمل مجدد در پاره‌ای از موارد وجود دارد. چنانچه بیمار انتظارت معقولی داشته و در ضمن جراح مجرب با نهایت دقت درمان جراحی بینی‌‌های کج و پیچ خورده را انجام دهد می‌توان احتمال رسیدن به نتیجه‌ دلخواه را در اکثر موارد داشته باشیم.

سن در درمان کجی و پیچ خوردگی بینی‌

در بینی‌‌های کج و پیچ خورده اگر گرفتگی بینی‌ شدید باشد و تنفس کودک با اشکال فراوان همراه باشد، در هر سنی‌ باید انحراف تا حد امکان درمان و گرفتگی برطرف شود. در غیر اینصورت باید تا زمان بلوغ برای درمان جراحی بینی‌‌های کج و پیچ خورده  صبر کرد.

برای آشنایی با علائم و علت بینی‌‌های کج و پیچ خورده روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است