تشخیص کم شنوایی

شناخت سیستم شنوایی

حدود ۸۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به درجاتی از کم شنوایی مبتلا هستند حدود ۵۰ % از این افراد نسبت به کم شنوایی خود آگاهی ندارند. آمار نشان می دهد که یک فرد کم شنوا قبل از هر اقدامی برای شنوایی خود به طور متوسط ۱۰ سال صبر می کند. این در حالی است که وجود اختلال در سیستم شنوایی به راحتی می تواند فرد را به ورطه گوشه گیری و انزوا بکشاند. بنابراین افزایش آگاهی نسبت به سیستم شنوایی و کم شنوایی ضروری به نظر می رسد.

تشخیص

کم شنوایی فقط مختص کهنسالان نیست. متأسفانه کودکان نیز ممکن است کم شنوا به دنیا بیایند و یا بزرگسالان جوانی که در معرض آلودگی یا ضربه صوتی هستند نیز ممکن است به کم شنوایی دچار شوند. آنچه مسلم است اینکه اگر به شنوایی خود یا فرزند دلبندتان مشکوک هستید بایستی همین امروز اقدام کنید. چراکه کم شنوایی می تواند در آینده کودکان(یاد گیری گفتار و زبان، رشد اجتماعی و تحصیلی) تأثیر جدی گذاشته و در بزرگسالان نیز با کاهش کیفیت زندگی و محدود کردن ارتباطات اجتماعی فرد را به انزوا کشاند. برای تشخیص کم شنوایی روش های متعدد و آزمایشات مختلفی وجود دارد که انجام آن ها در حیطه اختیارات کارشناسان شنوایی شناسی است. از جمله رایج ترین این آزمایشات می توان به ادیومتری، تمپانومتری و ABR  اشاره کرد.

تشخیص کم شنوایی در کودکان

والدین در منزل باید متوجه عکس العمل کودکانشان نسبت به صداهای محیط اطراف باشند . یک شیرخوار طبیعی مراحل تکاملی زیر را می گذراند ، در صورت عدم مشاهده این مراحل ممکن است کودک دچار کم شنوایی یا ناشنوایی باشد و لازم است هر چه سریعتر برای درمان کم شنوایی به پزشک مراجعه کند .

تشخیص کم شنوایی در ۵-۴ ماهگی : با صدای بلند از خواب بیدار شده و عکس العمل نشان داده و حتی گاهی گریه می کند . نسبت به صدای مادر عکس العمل نشان داده و آرام می شود .

تشخیص کم شنوایی در ۷-۵ ماهگی : به طرف صدا برمی گردد ، صداها را تعقیب می کند ، با صدا کردن اسمش سرش را برمی گرداند ، صداهای ساده یی مانند ما ، مو ، دو ، دی می کند در غیر اینصورت ممکن است کودک شما مبتلا به کم شنوایی باشد .

تشخیص کم شنوایی در ۱۰-۸ ماهگی : در پاسخ به اصوات سرو صدا می کند ، شدت صدای خود را تغییر میدهد ، مثلاً با شدت مختلف گریه یا سروصدا می کند .

تشخیص کم شنوایی در ۱۴-۱۱ ماهگی : اصوات را تقلید می کند ،‌ صداهای مختلفی از خود در می آورد ، به صداها پاسخ می دهد ، بخصوص صدای افراد خانواده و افراد آشنا - کم کم کلمه می گوید .

تشخیص کم شنوایی در ۲۴-۱۲ ماهگی : تن صدای خود را تغییر میدهد . با نام بردن اعضاء بدن ، به آنها اشاره می کند ، به سمت اسباب بازی های صدا دار می رود . کم کم شروع به حرف زدن می کند . معنی کلمات ساده ای مانند « نه » و « بای بای » را می فهمد و کلمات « بابا » و « مامان » را می گوید و بعداً کلمات دیگری در کنار آنها قرار می دهد ( جمله سازی )‌

خطر کم شنوایی در کودکان

بچه هایی که یک یا چند مورد از موارد زیر را داشته باشند نسبت به سایر کودکان بیشتر در معرض خطر کم شنوایی هستند . این موارد خطر کم شنوایی عبارتند از :

• وجود سابقه فامیلی  .

• ابتلا ء مادر به بیماریهای عفونی در دوران بارداری ممکن است منجر به کم شنوایی کودک گردد .

• خطر بروز کم شنوایی در صورت وجود ناهنجاری و شکل غیرطبیعی درسر ، گردن ، صورت و گوش .

• وجود کم شنوایی در صورتیکه وزن هنگام تولد کمتر از ۱۵۰۰ گرم .

• زردی نوزادان ممکن است خطر بروز کم شنوایی را افزایش دهد .

• کم شنوایی ناشی از عفونت های مختلف و شدید مانند مننژیت و اوریون

• حالت خفگی طولانی موقع تولد در نوزاد ممکن است باعث بروز کم شنوایی گردد .

برای مطالعه " کم شنوایی حسی عصبی " و " علل کم شنوایی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است