تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

 بینی از سه لایه اصلی تشکیل شده است  :

۱) لایه پوشاننده خارجی که از پوست و لایه عضلانی ظریف چسبیده به سطح زیرین آن تشکیل شده است.

۲) اسکلت استخوانی غضروفی

۳) لایه پوشاننده داخلی که بیشتر از مخاط و مختصری هم از پوست تشکیل شده است.

لایه اسکلتی بینی در بالا از استخوان تشکیل شده و در پایین به غضروف های ظریف تر نوک بینی ختم می شود. در قسمت هایی از پایین بینی از جمله در قسمت زیادی از محدوده سوراخ ها و پره های بینی اصلا غضروفی وجود ندارد و صرفا از پوست تشکیل شده است هر چه از بالا به پایین می آییم نقش پوست در فرم بینی بیشتر می شود و پوست بسته به کیفیتش نسبت به این تغییرات واکنش نشان می دهد و هرچه جنس پوست بهتر و ظریف تر و انعطاف پذیر تر باشد دامنه تغییرات بیشتری را تحمل می کند و دست جراح بینی  را برای ایجاد تغییر در استخوان ها و غضروف ها بازتر می گذارد .

این موضوع بیشتر در قسمت های پایین تر بینی و نوک بینی صادق است که به علت فرم پیچیده پوستی آن وابستگی بیشتری به انعطاف پذیری پوست برای تحمل تغییرات غضروفی زیرین آن دارد. منظور از بینی گوشتی ،  بینی است که پوست آن در نواحی پایین تر یعنی نوک بینی  و پره های بینی بدتر باشد و منظور از بینی استخوانی ؛ بینی دارای کیفیت بهتر میباشد و پوست بینی  در نواحی مذکور می باشد.  برخلاف تصور اکثر بیماران که گمان می کنند منظور از بینی استخوانی وجود قوز بینی است و عمل قوز بینی  جزو ساده ترین قسمت های عمل رینوپلاستی است ، گرچه تاثیر آن خیلی بازر است ولیکن هنر یک جراح خوب  بینی در ایجاد یک نوک بینی زیبا خود را نشان می دهد که این موضوع گرچه به مهارت جراح بستگی دارد ولیکن کیفیت پوست قسمت های پایین بینی و نوک بینی عامل مهمی در کسب نتایج بهتر می باشد و بدون توجه به وجود یا عدم وجود قوز بینی هرچه این کیفیت پوستی بدتر باشد بینی های گوشتی تر خواهد بود یعنی ممکن است یک بینی علاوه بر داشتن قوز بزرگ کیفیت پوستی بدی در نوک بینی داشته باشد و ما آن را بینی گوشتی به حساب آوریم و بر عکس بینی ، قوز بزرگی نداشته باشد و پوست خوب نوک بینی آن را در رده بینی های استخوانی قرار دهد در صورت مناسب بودن کیفیت پوست نوک بینی اصلاح نوک بینی در دست یک جراح خوب بینی  نتیجه عالی تری می دهد و این نوع بینی را بینی استخوانی می گوییم چه قوز بزرگی داشته باشد چه نه. بسته به نظر جراح و بیمار، ساختارهای بینی (استخوان ها و غضروف) برداشته می شوند و یا با استفاده از غضروف های پیوند شده از سایر بخش های بدن از جمله غضروف سپتوم بینی، گوش و یا دنده ها  بازسازی می شود. در مورد عمل بینی عقابی، پل بینی برداشته می شود و استخوان های بینی در این ناحیه به هم متصل می شوند.

به عبارتی اگر تعداد بیشتری از اشکالات بینی مربوط به پوست بینی باشد بینی گوشتی تر است و هر چقدر تعداد کمتری اشکالات مربوط به پوست و بیشتر مربوط به لایه غضروفی استخوانی باشد بینی غیر گوشتی تر و استخوانی تر خوانده می شود.

یک جراح خوب می تواند تقریبا تمام اشکالات غضروفی و استخوانی را برطرف کند. آنچه باعث تفاوت بین نتیجه عمل جراحی بینی دو بیمار مختلف توسط یک جراح می گردد معمولا ناشی از کیفیت متفاوت پوست دو بیمار و نیز تفاوت خصوصیات بقیه صورت آنهاست که می تواند در جلوه نمودن نتیجه کار تاثیر به سزایی داشته باشد.

جراحی رینوپلاستی اشاره به جراحی پلاستیک بینی دارد که اغلب توسط افراد تحت عنوان “عمل بینی” شناخته می‌شود. “ عمل ثانویه بینی ” یا عمل دوباره بینی به عملی گفته می‌شود که در آن، بینی به‌منظور تغییر شکل و یا تغییر عملکرد پس از جراحی اولیه، مجدداً تحت عمل ترمیمی قرار می‌گیرد. بعضی مواقع به دنبال اولین عمل بینی گوشتی یا استخوانی نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود. به‌عنوان‌مثال ممکن است روی بینی ناصافی‌های بسیار مختصری ایجاد شود و یا افتادگی نوک بینی پیدا کند و یا نوک بینی پهن باشد و یا غضروف‌های دو طرف نوک بینی عدم تقارن داشته باشند و یا سوراخ‌های بینی نامساوی باشد و یا به دنبال عمل زیبایی از داخل هنوز انحراف بینی باقی‌مانده باشد و بیمار مشکل تنفسی داشته باشد.

  • خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه "جراحی بینی" مطالعه فرمایید .

مقایسه جراحی بینی های استخوانی و گوشتی

جراحی بینی های استخوانی

جراحی بینی های گوشتی

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است