تورم بعد از عمل بینی

بعد از عمل بینی به خاطر این که برشهایی روی استخوان بینی صورت ‌گرفته است، مقداری تورم بعد از عمل بینی به وجود می‌آید. و از آنجا که سست‌ترین بافت همبند صورت، دور چشم است؛ پس تورم بعد از عمل بینی دور چشم بیشتر جلب توجه می‌کند و دور چشم این بیماران ممکن است تا چند روزی پس از عمل، متورم باشد. این تورم بعد از عمل بینی در بعضی دیگر از بیماران، یکی دو هفته و در بعضی دیگر هم خیلی بیشتر طول می‌کشد اما جای نگرانی نیست. به مرور تورم بعد از عمل بینی رفع می‌شود. اما چیز دیگری هست که بعد از عمل، بیماران را خیلی بیشتر می‌ترساند.

اغلب بیماران خیلی زود می‌خواهند در مورد بینی‌شان قضاوت کنند. ساعتها جلوی آینه می‌ایستند و با دقت به بینی‌شان خیره می‌شوند. حتی خیلی‌ها، چیزهای طبیعی را هم غیرطبیعی می‌بینند. چیزهایی که قبلا در بینی‌شان وجود داشته و آن موقع اصلا توجهی به آن نمی‌کردند، حالا به شدت مورد توجهشان قرار می‌گیرد. مثلا مساله عدم تقارن در بینی. شما هیچ فردی را نمی‌بینید که بینی‌اش دقیقا در دو طرف قرینه باشد اما بعضی از بیماران، بخاطر همین مساله طبیعی، بعد از عمل بینی مراجعه می‌کنند و به جراحشان اعتراض می‌کنند! حرف‌های غیرکارشناسانه نزدیکان هم معمولا مزید بر علت می شود و نگرانی‌های بیمار را تشدید می‌کند.

باید به این نکته توجه کرد که آمارهای استاندارد می‌گویند دو سال زمان لازم است تا بینی فُرم اصلی‌اش را پیدا کند. این که در یکی دو هفته اول بعد از عمل بخواهیم قضاوت کنیم، خیلی عجولانه است زیرا تورم بعد از عمل بینی مدت ها به طول می انجامد که به طور کلی بر طرف شود و شکل بینی جراحی شده معلوم شود پس از بیمار تقاضا می کنیم تا صبور باشد. اطرافیان بیمار هم باید همیشه سعی کنند نگرانی‌های بیمار را کمتر و کمتر کنند، نه این که با توصیه‌های غیرکارشناسانه‌شان بیمار را مضطرب‌تر کنند.

توصیه های بعد از عمل بینی

در هفته‌های اول بعد از عمل بینی بیمار باید مراقب ضربه‌ها باشد. در هفته‌های اول، بیمار باید از موارد دیگری هم پرهیز کند. مثلا غذاهایی را که به جویدن طولانی نیاز دارد، مصرف نکند. سعی کند زیاد در معرض آفتاب نباشد. از خنده‌های شدید، حرکات شدید صورت و فعالیت‌های شدید ورزشی دوری کند. هنگام استراحت در بستر، سرش را رو به بالا نگه دارد و مراقب باشد که پانسمان بینی‌اش مرطوب نشود. ترشحات و لخته‌های خونی داخل بینی هم در همان هفته‌های اول، ممکن است تنفس بیمار را تا مدتی به هم بزند اما کم کم این حالت هم برمی‌گردد و درست می‌شود.

برای رفع تورم بعد از عمل بینی روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
تورم بعد از عمل بینی
۴ از ۱ رای