توصیه‌های بعد از عمل بینی

- تا دو هفته پس از عمل بینی از فین کردن بپرهیزید. در صورت نیاز جهت تمیز کردن داخل بینی خود از گوش‌پاک‌کن مرطوب شده، استفاده نمایید. هنگام عطسه نیز سعی کنید هوا را از دهان خود خارج کنید.

۲- اسپلینت و چسب روی بینی تا حدود یک هفته پس از عمل بینی باقی می‌ماند و در مطب برداشته می‌شود. به آن آسیب نزنید و آن را خشک نگاه دارید.

۳- بخیه‌های داخل بینی قابل جذب هستند و نیاز به کشیدن بعد از عمل بینی ندارند، تعداد معدودی بخیه خارج بینی همزمان با برداشتن اسپلینت بینی در مطب کشیده می‌شوند.

۴- از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی نیاز دارند بعد از عمل بینی ، پرهیز کنید. ترجیحاَ مواد غذایی خیلی داغ مصرف نکنید. غیر از این موارد هیچ محدودیتی در رژیم غذایی شما وجود ندارد.

۵- تا مدتی بعد از عمل بینی از فعالیت جسمانی سنگین اجتناب کنید، بیش از حد معمول به استراحت بپردازید.

۶- دندان‌هایتان را با مسواک نرم به ملایمت مسواک کنید. از دستکاری لب فوقانی بپرهیزید تا بینی بی‌حرکت بماند.

۷- می‌توانید صورت خود را بشویید ولی دقت کنید که چسب و اسپلینت خیس نشود.

۸- از لبخند زدن و خندیدن و حرکات بیش از حد صورت به مدت دو هفته بعد از عمل بینی اجتناب کنید.

۹- موی خود را یک هفته بعد از عمل بینی نشویید، مگر اینکه کسی این کار را برای شما به گونه‌ای انجام دهد که آب روی صورت شما نریزد. پانسمان بینی نباید خیس شود.

۱۰- از قرار گرفتن در معرض آفتاب یا لامپ‌های پرنور که می‌تواند باعث تورم بینی شود، بعد از عمل بینی بپرهیزید.

۱۳- برای یک ماه بعد از عمل بینی از شنا کردن بپرهیزید و بعد از آن تا یک سال از عینک شنا و شیرجه زدن در آب بپرهیزید.

۱۴- اگر پس از برداشتن پانسمان، بینی، چشم‌ها و لب فوقانی دچار تورم و تغییر رنگ شده‌اند، نگران نباشید، این موارد در عرض ۲ یا ۳ هفته بعد از عمل بینی بهبودی می‌یابند. در بعضی بیماران ممکن است رفع کامل تورم بعد از عمل بینی به ۶ ماه زمان نیاز داشته‌باشد.

۱۵- برای حداقل ۳ ماه بعد از عمل بینی از به کار بردن عینک آفتابی یا طبی که بر پل بینی فشار وارد می‌کنند، اجتناب کنید. در مواردی که ناچار به استفاده از عینک هستید می‌توانید قاب عینک را با یک برچسب به پیشانی متصل نمایید تا فشار مستقیم کمتری به پل بینی وارد آید.

۱۶- لنزهای تماسی را می‌توان پس از ۲ یا ۳ روز بعد از عمل بینی به کار برد.

۱۷- پس از اینکه اسپلینت روی بینی شما برداشته می‌شود، پوست روی بینی را می‌توان با صابون ملایم یا محلول وازلین تمیز نمود، این کار را با ملایمت انجام دهید.

۱۸- بعد از عمل بینی ، به‌خصوص در ۲۴ ساعت اول، صورت شما متورم بوده، درد بینی و یک سردرد مبهم را احساس می‌کنید. با تجویز مسکن توسط پزشکان، معمولاَ این ناراحتی‌ها برطرف می‌شود.

۱۹- بعد از عمل بینی ، معمولاَ یک ظرف حاوی استخوان و غضروف خارج شده از بینی شما به شما داده می‌شود که در یک محلولی شناور هستند. دقت کنید که این ظرف را دور نریزید و در همان محلول در دمای اتاق و یا در یخچال تا مدت‌های طولانی حفظ کنید، چنانچه بعدها نیاز به ترمیم بینی داشتید، از همین بقایای غضروفی می‌توان استفاده نمود.

برای آشنایی بیشتر با مراقبت های بعد از عمل بینی روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است