توصیه های قبل و بعد از عمل بینی

ـ همواره بهترین توصیه قبل از عمل بینی انتخاب یک جراح مجرب است که بتوان به وی اطمینان کرد .

جراج معمولا تعدادی عکس فتوگرافی از صورت و چند آزمایش درخواست می کند در موارد لازم سی تی اسکن یا عکس های رادیولوژی مورد نیاز است .

- معمولا توصیه میشود که از ۲ هفته قبل از عمل بینی آسپرین و مسکن های مشابه مصرف نشود و البته مصرف استامینافون و استامینافون کودئین اشکالی ندارد .

ـ توصیه میشود که حداقل ۸ ساعت قبل عمل بینی بیمار ناشتا NPO باشد یعنی چیزی نخورد .

ـ شب قبل از عمل بینی بهتر است استحمام کند و آقایان حتما موهای داخل بینی و صورت را کوتاه کنند .

توصیه های بعد از عمل بینی

ـ توصیه می شود تا یک هفته پس از عمل بینی سر کار نرونید ، ولی بسته به بنیه جسمی بیمار ، بیماران معمولا ۱ تا ۳ روز پس از عمل بینی به قدر کافی سر حال هستند که بتوانند از منزل بیرون بروند ولی ضعف جسمی مختصری تا یک هفته پس  از عمل بینی وجود دارد . توصیه می شود تا ۲ هفته بعد از عمل بینی میزان فعالیتهای جسمی محدودتر باشد .

- بعد از یک هفته از عمل بینی بیماران می توانند به سر کار خود برگردند ولی از فعالیتهای جسمی شدید یا زیاد صحبت کردن باید خودداری کنند . باید سعی شود از حرکات شدید صورت و لب مثل گریه کردن ، خنده شدید و مکیدن یا آدامس جویدن تا ۲ هفته بعد از عمل بینی خودداری کنند و حتی تا ۲ ماه رعایت کردن این موضوع می تواند مفید باشد .

ـ معمولا در ۲۴ ساعت اول و گاهی تا ۷۲ ساعت پس از عمل بینی استفاده از کیسه یخ روی گونه ها می تواند به کم کردن تورم کمک کند .

ـ معمولا در شب اول بعد از عمل بینی بهتر است از رژیم مایعات استفاده کند . نکته مهم این است که در ساعات اولیه پس از عمل بینی نوشیدن را با مقادیر کم و به تدریج آغاز کنید چرا که معمولا استفراغ پس از عمل بینی ناشی از خوردن ناگهانی مقادیر زیاد مایعات می باشد .درصورتی که احساس تهوع و استفراغ داشتید تا زمان برطرف شدن آن اقدام به نوشیدن و خوردن چیزی نکنید تا کاملا این حالات برطرف شود . از روز بعد می توانید خوردن غذاهای نرم را شروع کنید . ولی تا ۲ هفته بعد از عمل بینی از خوردن غذاهای خیلی سفت که نیاز زیاد به جویدن و حرکات صورت دارد خودداری کنید .

ـ معمولا توصیه می شود که در موقع خوابیدن سر بالاتر باشد یعنی سطح بالاتری از قلب داشته باشد که تورم کمتر شود . بهتر است تا ۲ هفته به پهلو نخوابید چرا که ممکن است در  موقع خواب بالش به بینی فشار آورده و آن را کج کند .

- پس از دو سه هفته بعد از عمل بینی می توانید ورزشهای سبک مثل پیاده روی را شروع کنید . ولی ورزش های سنگین مثل کوهنوردی و شنا و اسکی را ۵/۱ تا ۲ ماه بعد از عمل بینی به تاخیر بیندازید .

- توصیه میشود ۵/۱ تا ۲ ماه بعد از عمل بینی از آفتاب شدید پرهیز کنید چون ممکن است آفتاب شدید به پوست ملتهب شما آسیب برساند .

ـ در ۲ ـ ۳ هفته اول بعد از عمل بینی اگر عطسه داشتید سعی کنید با دهان باز عطسه کنید تا به بینی فشار نیاید . بهتر است ۲ ـ ۳ هفته بعد از عمل بینی اول فین نکنید و برای تمیز کردن بینی از شستشوی ملایم توسط سرنگ و گوش پاک کن استفاده کنید .

ـ اعمال دندانپزشکی که احتمالا نیازمند حرکات شدید صورت و باز کردن شدید دهان هستند بهتر است ۵/۱ تا ۲ ماه بعد از عمل بینی به تاخیر انداخته شود .

ـ در کل پس از ۲ ماه بعد از عمل بینی شما میتوانید هرکاری که می کردید انجام دهید .

برای مطالعه " نشانه های عمل بینی موفق" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است