تومـور پـلک

تومـور در واقـع رشد غــیر طبیعی هر بافـت در بدن می باشد. که می توانـد بـصورت خوش خیم ( غیر سرطانی ) و بدخـیم (سرطانی ) رخ دهد. تومـور پلک میتوانـنـد در هر جای چشم و پلک رخ دهند. گاهی اوقا ت تومورها از مناطق دیگر به سمت چشم رشد می کنند و یا از سایر نقاط بدن به چشم گسـترش می یابند. تومور پـلک میتواند خوش خیم و یا بد خیم باشند. گاهـی تومـورهــای کاذب بصورت گرانولوما که در واقع نوعی ا لتهاب و عفونت است، نیز در چشم رخ می دهد.
اغلب تومورهای پلک خوش خیم هستند ولی تا قبل از نمونه برداری و تشخیص پاتولوژی افتراق بین این دو مشکل اسـت.

** علائـم

از علائم تومور پـلک  میتوان به " وجود ضایعه در روی پلک، اشک ریزی، قرمزی، پلک زدن مداوم و درد " اشاره کرد .

شایعـترین تومورهای پـلک، تومـور بازا ل سل پلک می باشد که هشتادوپنج تا نودوپنج درصد موارد تومورهای بدخیم را شامل می شود. ظاهر تومـور بازا ل سل پلک  به شکل یک دانه برجسته و سفت همراه عروق کوچک روی آن، می باشد. اگـر تومـور بازا ل سل  پلک درخط مژه ها رشد کند باعث ریزش مژه ها دراین ناحیه می شود. گاهی سطـح تومـور بازا ل سل پلک پوسته پوسته همراه با زخم می باشـد و با گـل مـژه اشـتـباه می شود. این تومور با وجود بدخیمی بـنـدرت به سایر نقاط بدن گسترده می شود.

اغلب تومور در افراد مسن تر با پوست نازک و در نقاط درمعرض آفتاب مشاهده می شود.

** تشخیص و درمان تومور پلک

تشخیص براساس معاینه چشم و نمونه برداری است. تومور پلک باید کاملا جراحی شده و برداشته شود گاهی رشد تومورزیاد بوده و باید بخش وسیعی از پلک برداشته شود بنابراین جهت نگهداری فعالیت طبیعی پلک مداخله جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم ضروری است اگر تومور در مراحل اولـیـه بردا شـته شـود، نیاز به یک جراحی وسیـع از بین می رود و پـیـش آگهـی بهتـری حا صـل می شود برای اکثر مـوارد در مان جراحی بهترین و مؤثرترین درمان است. درموارد شـدیـد بیـماری که غفلـت شـده، تومـور پلک  به داخل حدقه چشم گسـتـرش می یابد و نیاز به تخلیه کامـل چشم و بافتـهـای مجـاور آن خواهـد بـود .

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب "گل مژه و درمان آن " را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه "عمل زیبایی پلک" مطالعه فرمایید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است