جراحی پلک

از نظر زیباشناسی ، چشم ها مهمترین جزء صورت هستند . چشم ها نشان دهندهً سن فرد ومنعکس کننده حالات هیجانی و خلقی وی هستند . متاسفانه چشم ها و پلک ها زودتر از سایر اجزای بدن علائم و نشانه های پیری را نشان میدهند . به طور طبیعی در سمت بالا و پایین کره چشم کیسه هایی وجود دارند که حاوی چربی هستند.

غشایی نسبتا محکم این کیسه های چربی را در محل خود ثابت نگاه داشته و مانع بیرون زدگی آنها می شود. روی این غشاء را عضله پلک و روی این عضله را نیز پوست پلک می پوشاند.

با افزایش سن ، غشاء نامبرده ضعیف شده و دیگر نمیتواند مانع بیرون زدگی کیسه های چربی شود و از طرف دیگر خاصیت ارتجاعی پوست نیز کمتر می شود و در نتیجه چین و چروک های سطحی کم کم ظاهر شده و پوست پلک و عضلات آن افتادگی پیدا کرده و کیسه های چربی به صورت برجستگی های پف آلود خود را نشان میدهند.

البته پف پلک ها همیشه ناشی از افزایش سن نیست بلکه در مواردی پف پلک ها یکی از علائم بیماریهای متابولیکی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید است. بدیهی است در چنین حالتی به جای اصلاح پف پلک با عمل زیبایی پلک ، باید بیماری متابولیکی را درمان کرد. تاثیر افزایش سن بر روی پلک بالا و پایین مختصری با یکدیگر متفاوت است ؛ در پلک بالا این تاثیر معمولا به شکل افزایش تدریجی مقدار پوست پلک خود را نشان میدهد .

در مواردی این افزایش پوست به قدری زیاد است که میدان دید فرد را نیز محدود میکند. اما تظاهر افزایش سن در پلک پایین معمولا به شکل پف پلک و بیرون زدگی کیسه های چربی بروز می کند. هر چند نمیتوان از روند پیری به طور کامل جلوگیری کرد اما با رعایت نکاتی میتوان سرعت بروز تظاهرات پیری بر روی پلک ها را به تاخیر انداخت.

بدین منظور رعایت نکات و موارد زیر میتواند برای ذاشتن پلک زیبا  کمک کننده باشد:

- داشتن زندگی شاداب و بدون استرس

- استفاده از عینک آفتابی

- داشتن تغذیه مناسب

- استفاده از لوازم آرایشی مرغوب و معتبر

عمل جراحی پلاستیک پلک ها که اصطلاحا بلفاروپلاستی نامیده میشود برای برداشتن پف پلک ها ، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آنها طراحی شده است هر چند که ممکن است مقداری از چین و چروکهای سطحی پلک را نیز کمتر کند.

بعضی افراد از گودی و سیاهی دور چشم رنج میبرند. باید توجه داشت که با این عمل گودی و سیاهی دور چشم برطرف نمیشود. عمل جراحی پلک عملی دو منظوره است. این عمل اکثرا برای زیباتر شدن پلک ها و چشم ها انجام می شود اما گاهی برای بهتر شدن وضعیت میدان بینایی نیز صورت می پذیرد.

اگر چین وچروک پلک بالا زیاد باشد پوست اضافه بر روی مژه ها می افتد و میدان دید محیطی فرد را محدود می کند.قسمت بالایی و خارجی میدان دید بیشتر از سایر قسمت ها تحت تاثیر قرار میگیرد .این محدودیت دید ممکن است به هنگام مطالعه و رانندگی مزاحمت ایجاد کند. بدیهی است که انجام بلفاروپلاستی در چنین فردی علاوه بر اینکه وضعیت چشم ها و پلک های وی را زیباتر میکند محدودیت میدان بینایی وی را نیز بر طرف می کند.

در اکثر نژادها پلک بالا دارای یک چین عرضی است اما در بعضی از نژادها مثل نژاد زرد این چین وجود ندارد و یک پلک اضافه روی پلک اصلی آنها را گرفته است.با عمل بلفاروپلاستی می توان پلک بالایی این افراد را نیز اصلاح و چین طبیعی پلک بالایی را برای آنها ایجاد کرد به طوریکه این عمل شایعترین عمل جراحی زیبایی است که نزد ساکنین آسیای جنوب شرقی مثل کره و فیلیپین انجام می شود.

مشاوره قبل از عمل

در مشاوره حضوری وضعیت پلک های شما بخصوص پلک بالایی  مورد معاینه قرار خواهد گرفت و شما این فرصت را خواهید داشت تا از میزان سودمندی عمل جراحی پلک اطلاع حاصل نمایید. ضمنا وضعیت سلامتی و آمادگی طبی شما برای انجام این عمل نیز بررسی خواهد شد. در صورت لزوم از نظر بیماریهایی که باعث پف آلود شدن پلک ها میشوند مثل بیماریهای تیروئید و کلیوی مورد ارزیابی قرار خواهید گرفت.

نوع بیهوشی

جراحی پلک بالا با سه روش بی حسی موضعی ، نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل قابل انجام است .در انتخاب نوع بیهوشی نظر شما لحاظ خواهد شد بی حسی موضعی مثل حالتی است که در دندانپزشکی استفاده میشود. در این روش ماده بی حس کننده  لیدوکائین فقط در محل جراحی پلک که در اینجا اطراف پلک بالا است تزریق میشود.بدیهی است که با این کار پلک بالا بی حس میشود و بیمار دردی را متوجه نخواهد بود اما داروی تزریقی فقط درد را از بین برده است ولی اضطراب بیمار به قوت خود باقی است .

در روش نیمه بیهوشی علاوه بر اینکه اطراف پلک بالا توسط جراح بی حس میشود متخصص بیهوشی نیز از طریق رگ داروهای ضد درد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق میکند. این داروها بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی میبرند . بدیهی است که در این حالت علاوه بر اینکه بیمار دردی ندارد ،اضطراب و استرسی را نیز متحمل نمیشود.

روش جراحی

پلکهای فوقانی و تحتانی را می توان بطور مجزا یا همزمان مورد عمل قرار داد .

  •   جراحی پلک بالا

در این روش جراحی برش درست روی چین طبیعی پلک بالا داده میشود لذا احتمال اینکه بعد از عمل جای برش روی پلکها بماند فوق العاده کم است . بعداز برداشتن از پوست و نسج زیر پوستی ، درصورت لزوم کیسه های چربی نیز برداشته شده و محل برش با نخ بسیار نازک دوخته میشود.

  •   جراحی پلک پایین 

اگر میزان پف پلک پائین و بیرون زدگی چربی های آن زیاد باشد محل برش کاملا زیر خط مژه ها خواهد بود تا جای اسکار آن مشخص نباشد. در این صورت علاوه بر خارج کردن چربی های اضافی می توان پوست اضافی پلک را نیز چید اما اگر میزان بیرون زدگی چربی ها خیلی زیاد نباشد و پوست پلک نیز در حد معمول باشد میتوان چربی ها را از طریق برشی واقع در سطح داخلی پلک خارج کرد.

مزیت این روش آن است که روی پوست هیچ برشی وجود ندارد و ضمنا بهبودی و ترمیم آن نیز سریع تر است.

مدت زمان عمل

مدت زمان جراحی پلک چهار پلک حدود ۲ ساعت طول میکشد. بعد از عمل ممکن است اطراف چشم قدری متورم و کبود شود. خشکی چشم نیز معمول است که برای برطرف کردن آن می توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید .

تورم و کبودی

تورم و کبودی اولیه بعد از جراحی پلک در عرض یکی دو هفته رفع می شود اما چند ماه طول می کشد تا نتیجه نهایی ظاهر شود. محل برش این عمل به تدریج کم رنگ می شود و ممکن است تا یکسال به طول بینجامد تا محل برش به طور کامل برطرف شود. نتیجه جراحی پلک دائمی است با این وجود زمان در حال گذر است و بدیهی است که گذشت زمان می تواند بر روی تمام بدن از جمله بر روی پلک های عمل شده نیز تاثیر بگذارد.

مراقبت های بعد از  جراحی پلک

۱– از دو هفته قبل از عمل از داروهایی مثل بروفن ، ایندومتاسین ، پیروکسیکام و مفنامیک اسید استفاده نکنید و چنانچه به هر دلیلی به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده یا کدئینه استفاده کنید.

۲ – قبل از ورود به اتاق عمل آرایش چهره خود را کاملا پاک نمایید.

۳- بعد از عمل بر روی چشمان شما پانسمانی نخواهیم گذاشت و چشمانتان باز خواهد بود.

۴ – بعد جراحی پلک به مدت سه روز از قطره ی اشک مصنوعی استفاده نمایید .

۵ – آنتی بیوتیک تجویزی را به مدت یک هفته مرتبا بعد از جراحی پلک مصرف نمایید .

۶ – تا ۲۴ ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد استفاده نمایید. بدین منظور میتوانید چند تکه کوچک یخ را در یک کیسه فریزر ریخته، در آن را بسته و کیسه را روی صورت خود قرار دهید و یا میتوانید بسته های مخصوص کمپرس سرد که حاوی ژل است را از داروخانه خریداری کرده آن را در فریزر قرار دهید تا منجمد شود و سپس آن را بر روی صورت قرار دهید.

۷ – بعد از جراحی پلک کمتر دراز بکشید و هنگام درازکشیدن نیز بهتر است زیر سر شما کمی بلندتر باشد تا شیب بدنتان بیشتر شود. این کار باعث می شود کبودی و تورم شما به حداقل برسد .

۸ – شش روز بعد از جراحی برای کشیدن بخیه ها به مطب مراجعه کنید .

۹-اگر در عرض یکی دو روز بعد از جراحی پلک دچار چشم درد و یا افت بینائی شدید سریعا با پزشک جراح خودتان تماس بگیرید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است