جراحی بینی های قوز دار

قوز بینی یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران برای انجام عمل زیبایی بینی است. بیمار با این شکایت که بینی من قوز دارد به ما مراجعه کرده و می خواهد قوز بینی او را درمان کنیم. ابتدا باید گفت ما ۲ نوع قوز بینی داریم، قوز واقعی بینی و قوز کاذب بینی که باید از هم تفکیک شوند. بسیاری از بیماران قوز کاذب دارند. اگر ما یک بینی با قوز کاذب را با روش قوزهای واقعی درمان کنیم هم بینی و هم چهره زشت شده و هم تنفس دچار اشکال می شود.

● اصول زیبایی بینی

وقتی از نیمرخ نگاه می کنیم، در نیمرخ از نظر اصول زیبایی گودترین قسمت ریشه بینی(بالای بینی) باید در محاذات پلک بالا باشد. دوم این که زاویه ای داریم بین بینی و صورت. اگر از نوک چانه خطی رسم کنیم که از لب ها و قاعده بینی عبور کند و به پیشانی برسد، زاویه بینی با این خط باید حدود ۳۶ درجه باشد. در واقع این زاویه در اثر جلو آمدن پایه بینی ایجاد می شود.

● تشخیص نوع قوز بینی

تشخیص نوع قوز بینی ،حقیقی و کاذب کار راحتی نیست ولی نکات تخمینی برای تشخیص نوع قوز بینی وجود دارد. اگر در نیمرخ گودترین قسمت بینی پایین تر از پلک بالا و مثلا در موازات مردمک است، قوز بینی احتمالا کاذب است. قوز کاذب بینی  در بسیاری از دختران ایرانی دیده می شود. دیگر این که اگر قاعده(نوک) بینی را با انگشتان خود کمی به سمت جلو و بالا کشیده و در اثر آن پشت بینی صاف شود قوز بینی کاذب است.

● رفع قوز بینی

در هر جای دنیا بینی ها با هم فرق می کنند. بینی ایرانی با بینی اروپایی فرق دارد. بینی اروپای شرقی و غربی با هم فرق دارند. در مناطقی از اروپا ارتفاع قاعده بینی خیلی زیاد است یا در یونان و ایتالیا ریشه بینی خیلی پر است که به آن بینی رومی می گویند. حالا در ایران در اکثر مردم ارتفاع قاعده بینی کم است یعنی جلو آمدگی نوک بینی کم است(بیمار اصطلاحا under projected است) و ریشه بینی گودتر از حد عادی است. پس ۲ کمبود و نقطه ضعف در بینی های ایرانی وجود دارد. این ۲ مسئله موجب بروز قوز بینی کاذب در بسیاری از بیماران می شود. طبعا بین ۲ فرورفتگی در بالا و پایین بینی پشت بینی محدب و قوزدار به نظر می رسد.

افرادی که مطلقا قوز بینی کاذب دارند تعدادشان کم است. افرادی هم که مطلقا قوز بینی حقیقی دارند هم تعدادشان زیاد نیست. اکثر افراد جامعه ما در وسط طیف هستند یعنی ترکیبی از قوز بینی حقیقی و کاذب در آن ها دیده می شود. این تبحر جراح است که بتواند بخش حقیقی و کاذب قوز بینی را از هم تفکیک کرده و با هرکدام مطابق شرایط خاص خودشان رفتار کند. اگر تمام قوز بینی را حقیقی فرض کرده و بخواهیم در عمل رفع قوز بینی همه آن را برداریم صورت زشت می شود. بنابراین در عمل زیبایی بینی های قوزدار، اول بینی و صورت آنالیز می شود. اگر قوز بینی مطلقا کاذب باشد اصلا از آن برنمی داریم بلکه با پیوندهای غضروفی پایه بینی را تقویت کرده و گودی ریشه آن را پر می کنیم. یک نکته دیگر این که وقتی قوز بینی کاذب بیمار برداشته شود معمولا بیمار دچار مشکل تنفسی می شود چون قوز بینی کاذب وقتی قطع و برداشته شود اتصال غضروف های طرفی به تیغه بینی از هم جدا شده و ساختار بینی فرو می ریزد و راه تنفسی بسیار تنگ می شود. برای اطلاع از هزینه جراحی بینی و هزینه جراحی بینی استخوانی نیز باید با پزشک مشورت نمایید.

اولین مرحله ارزیابی وضعیت بینی، مراجعه به یک پزشک باتجربه در زمینه ارزیابی این نوع آسیب‌دیدگی صورت است. مراجعه به مطب پزشک (یا یک کلینیک مراقبت‌های اورژانس و یا اورژانس یک بیمارستان) بهترین کاری است که می‌توان در مرحله اول انجام داد. اگر احتمال شکستگی بینی وجود داشته باشد بیمار به یک متخصص گوش و حلق و بینی یا جراح پلاستیک صورت ارجاع داده می‌شود.

از دیگر فاکتورهای زیبا شناختی بینی میزان قوز بینی یا پروژکشن است. معمولا قوز بینی افراد نرمال است ولی در بعضی افراد برجستگی و قوز بینی در آنها از حالت عادی بیشتر یا کمتر باشند. اغلب اوقات در جراحی بینی استخوانی سعی می شود پروژکشن تغییر نکند.

عــلت جراحی بینی های قوز دار غضروف طــــرفی فوقانی و استخوان بینی است .در عمل زیبایی توسط سوهان و اسـتئوتوم که ابزاری شبیه اسکنه است تراش داده و با چاقوی جراحی، قوز بینی کوچک میکنند.

بـرای کـوچـک کـردن استخوان بینی پهن در جراحی بینی قوز دار ، با استئوتومی محل اتـصـال استـخـوان بینی و استخوان کامی را می شـکـنـنـد و دو اسـتخوان را با فشار به یکدیگر نزدیک می کنند. پس از تـراشـیدن قوز بینی نیز انجام میگرد چراکه پس از تراشیدن قوز ، سقف بینی شکافته میشود.

مقالات مرتبط

بینی

در جراحی بینی های قوز دار ،زاویه بینی با تراشیدن تیغه بینی اصلاح میگردد

برای کوچک کردن نوک بینی ،غضروف طرفی تحتانی تراش داده میشود.

برای باریک کردن پره های بینی در جراحی بینی های قوز دار ،دو برش ۳ گوش در دوطرف بینی و در محل تلاقی با صورت ایجاد شده و سپس لبه های برش داده شده را به یکدیگر نزدیک کرده و بخیه میزنند.

برای بزرگ کردن اجزاء بینی در صورت لزوم نیز از ایمپلنت های سیلیکونی و یا پیوند استخوان و غضروف استفاده میشود.

نکته: برخی اوقات پس از عمل جراحی بینی های قوز دار در داخل بینی اسپلینت(SPLINT) قرار داده میشود تا بینی شکل خود را حفظ کند. همچنین یک گازاستریل زیر بینی قرار داده میشود تا خونآبه های بینی را جذب خود کند. پس از برداشته شدن گچ برای کمک به خوابیدن ورم بینی چسب بینی زده می شود .

نکته دیگر در جراحی بینی های قوز دار ،قاعده بینی یا پره ها هستند که نیز مسئله مهمی است. بزرگی پره ها یا پهن بودن آنها می تواند به وسیله کوچک کردن پره ها از طریق جراحی برطرف شود.

در عمل قوز بینی باید توجه کرد که شاید فرد مراجعه کننده و متقاضی عمل قوز بینی در نگاه اول چنین به نظر برسد که بینی او قوزدار است. یک دختر نوجوان متقاضی عمل قوز بینی، اصول آنالیز چهره را نمی داند. پس می آید و می گوید بینی من قوز دارد و این قوز را بردار. او از من زیبایی می خواهد ولی به این زبان می گوید که قوز را بردار چون فکر می کند با این کار بینی اش زیبا می شود. حالا آیا جراح زیبایی بینی باید به حرف این دختر خانم گوش بدهد و قوز بینی را بردارد؟ جراح زیبایی بینی که آنالیز چهره را بلد می باشد هدف را می گذارد بر زیبا کردن چهره و بینی، نه الزاما برداشتن قوز . جراح زیبایی باید این نقاط کمبود را در عمل بینی برای بیمار تقویت کند. بیماران بسیاری هستند که در عمل  قوز بینی کاذب را برداشته اند. بینی صاف شده ولی بیمار می گوید صورتم زشت شده، حالت چشم هایم عوض شده و… این تغییر حالت چهره به دلیل این است که به جای تبعیت از قواعد آنالیز زیبایی چهره در عمل زیبایی بینی ، کار دیگری انجام شده است.

جراح باید وقت و حوصله به خرج دهد و با توضیح ساده آنالیز چهره بیمار را توجیه کند که مشکل برجستگی پشت بینی نیست بلکه افتادگی نوک و گودی ریشه بینی است. بدین ترتیب اغلب افراد متوجه شده و شرایط را می پذیرند، ولی این که صرفا به گفته بیمار توجه کنیم صحیح نیست، چون ممکن است توقعات بیمار متقاضی عمل رفع قوز بینی غیرعلمی و مخالف اصول زیبایی باشد. عمل بینی و جراحی بینی استخوانی سلیقه ای نیست. کسی نمی تواند بگوید من می خواهم بینی ام دقیقا اینطوری یا آنطوری بشود. بهترین حالت برای هر بینی فقط یک حالت است نه چند حالت. این یک حالت، براساس نتایج آنالیز زیبایی صورت، امکانات بافت بینی و حفظ راه تنفسی بینی به دست می آید که در تمام دنیا اصولی ثابت و مشخص دارد.

قوزهای ترکیبی بینی

اگر قوز بینی ترکیبی از حقیقی و کاذب باشد قبل از این که بخواهیم در عمل بینی چیزی از قوز بینی را برداریم ابتدا موقعیت ریشه (قسمت بالای) بینی و قاعده (یا نوک) بینی را اصلاح می کنیم. یعنی با پیوند قاعده(نوک) بینی را جلو آورده و گودی ریشه بینی را هم پر می کنیم و بعد اگر قوز بینی باقی مانده بود آن وقت بخش باقیمانده را برمی داریم. مزیت این کار این است که بافت کمتری برداشته شده و بینی فرم طبیعی تری به خود می گیرد. در نتیجه شکل بینی در تناسب با صورت زیباتر به نظر رسیده و تنفس بیمار هم بهتر می شود.

طراحی کامپیوتری

یکی از مهمترین و جذابترین امکانات در جهت انجام جراحی بینی های قوز دار بهتر، استفاده از امکانات سخت افزاری، نرم افزاری می باشد، ضمن آنکه بسیاری از اقدامات قبل و بعد از عمل قابل ردیابی است.  قبل از هر عمل راینوپلاستی پزشک اقدام به گرفتن عکس دیجیتال می کند. معمولا برای این موضوع، دوربین با وضوح تصویر بیش از ۳ مگاپیکسل کافی است واین کار می تواند در مطب نیز انجام شود. آنالیز صورت به وسیله نرم افزار بهترین اقدام است که توسط پزشک در مطب انجام می شود. این کار با نرم افزارهای آنلاین نیز قابل انجام است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.