جراحی ترمیمی بینی و پیوند بافت

بعید نیست، با همه مراقبتی که کرده‌اید ممکن است بینی شما تغییر فرم داده باشد یا جایی از آن کوتاه یا بلند شده باشد. ایجاد یک برجستگی، باقی ماندن ذرات یک استخوان کوچک و یا حتی نپسندیدن مدل بینی از عللی است که ممکن است به عمل ترمیمی هم کشیده شوید. اگرچه این عمل، اغلب راحت‌تر از قبلی است، اما یادتان باشد آمپول بی‌حسی در استخوان بینی شما تزریق می‌شود و این کار دقایق آخر زندگی را جلوی چشمتان می‌آورد.
البته حتما دکتر می‌گوید که چیزی نیست و دردی ندارد. سوهان کشیدن استخوان بینی یکی از کارهای ترمیمی است که صدای رعشه‌اندازی دارد. به هر صورت عمل جراحی ترمیمی نسبت به میزان تغییر فرم یافتن، سخت و یا راحت خواهد بود. ممکن است یک ربع تا یک ساعت هم طول بکشد.

به طور کلی در جراحی ترمیمی (ثانویه) در عوارضی که ناشی از برداشتن بیش از حد بافت‌های بینی است، باید به صورتی مناسب این نقصان بافتی جبران شود. در این حالات ممکن است لازم شود که بافت‌هایی از قسمت‌های دیگر بینی یا از قسمت‌های دیگر بدن برای پیوند مورد استفاده قرار گیرند. پیوند‌هایی ارجحیت دارند که از خود فرد، در همان زمان برداشته شوند مثلا در فردی که دچار بسته شدن دریچه داخلی بینی شده، می‌توان با افزودن پیوندهای غضروفی، تا حدی به باز شدن دریچه کمک کرد. در موارد تنگی خفیف تا متوسط دریچه داخلی بینی نیز این پیوندها از خود بینی قابل حصول است اما در موارد شدید ممکن است نیاز به برداشتن پیوند از غضروف دنده باشد.

معمولا جراحی‌های دوم و سوم که اصلاحی‌اند، به مراتب دشوارترند؛ زیرا برداشتن بافت آسان‌تر از افزودن بافت در بینی است. می‌گویند مشکل‌ترین جراحی پلاستیک در بدن، جراحی پلاستیک بینی است؛ چراکه عضوی است با عملکردهای حیاتی پیچیده.

منبع: ایران سلامت

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است