جراحی زیبایی بینی در سنین بالا

جراحی بینی امروزه شایع ترین عمل جراحی پلاستیک و زیبایی در دنیا و در ایران به شمار می رود، به طوری که بر اساس آمار طی چند سال اخیر درصد متقاضی جراحی پلاستیک بینی در افراد با سنین بالانیز افزایش یافته است. باورها بر این است که این جراحی در سن بالابه دلیل ویژگی آناتومیک بدن با مشکلاتی روبه رو است. گرچه به علت ویژگی های تشریحی و روانی افراد مسن کمتر برای رینوپلاستی مناسب هستند، ولی با انتخاب مناسب بیمار نتایج بسیار رضایت بخشی به دست می آید. به همین دلیل باور مرسوم به امتناع از جراحی زیبایی بینی در سنین بالانیاز به تجدید نظر دارد.

در سال های اخیر جراحی زیبایی بینی در سنین بالامتقاضیان زیادی با انگیزه های مختلف داشته است.

به طور کلی با توجه به مسائل روانی خاص سنین بالابه کار گرفتن تکنیک های جراحی محافظه کارانه و تغییرات جزئی نتایج مطلوبی خواهد داشت. در غیر این صورت، اثرات مخرب روانی و شخصیتی ناشی از رینوپلاستی و تغییرات وسیع در این بیماران قابل کنترل نخواهد بود. در عین حال بیماران با اختلالات واضح بینی برای عمل مناسب تر هستند. غیر از موارد ترمیمی بینی ناشی از تصادفات و ضرب دیدگی ها سایر موارد باید به دقت بررسی شده و در موارد مبهم مشاوره روانپزشکی درخواست شود.

 افرادی که در سنین بالااقدام به جراحی زیبایی بینی می کنند، در صورتی که نقایص آشکار و واضحی نداشته باشند، باید از نظر مسائل روحی روانی مورد بررسی قرار گیرند. چرا که ممکن است در پشت پرده تقاضای افرادی که در سن بالابه دنبال زیبایی هستند، مشکلات روحی روانی نهفته باشد. در بسیاری از این افراد به ویژه در مردان مسن، مشاوره روانی الزامی است. پوست نازک، کم شدن چربی زیر پوست و محو شدن عضلات تیپ بینی از ویژگی های آناتومیک بینی در افراد مسن است. ضعف مکانیسم های نگهدارنده بینی به ویژه در قسمت یک سوم تحتانی منجر به افتادگی تیپ بینی و بلندتر به نظر رسیدن بینی می شود. افتادگی تیپ بینی، تنگی زاویه و مشکلات تنفسی ناشی از آن را به دنبال دارد.

 با این حال به نظر می آید فاکتور سن یکی از مسائل مهم در جراحی زیبایی بینی است.عمل جراحی بینی محدودیت سنی ندارد گفت جراحی پلاستیک بینی در دختران در سنین بعد از عادت ماهیانه و پسران در سنین بعد از بلوغ مجاز است و در صورتی که در سنین پایین بینی مشکل عملکردی داشته باشد، می توان با انجام عمل جراحی محدودی مشکل را برطرف و در آن میان حالت بینی را نیز اصلاح کرد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است