جراحی زیبایی

توضیحاتی درباره ی چند روش مورد استفاده در جراحی زیبایی:

یکی از ترکیباتی که امروزه بسیار در جراحی زیبایی  مورد استفاده قرار می گیرد، آمپول بوتاکس Botox  است.

بوتاکس نام تجارتی دارویی است که از سم نوع A تولید شده به وسیله ی باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم (عامل بیماری کشنده ی بوتولیسم که نوعی مسمومیت غذایی است) تهیه می شود. بوتاکس با فلج کردن موقت یا ضعیف نمودن بعضی از عضلات صورت موجب بر طرف شدن چروک های پوست می شود. استفاده از بوتاکس ، نوعی به کارگیری روش تزریق مواد پرکننده (فیلر) است .

اثر بوتاکس معمولاً پس از حدود ۴ تا ۵ ماه از بین می رود. تزریق بوتاکس موجب از بین رفتن چروک های بین چشم ها (خط اخم)، خطوط پیشانی، چین و چروک های گوشه ی چشم (موسوم به crow’s feet)، خطوط کنار بینی، خطوط لبخند (چروک های بین گوشه ی لب و پایین گونه)، خطوط روی لب های افراد سیگاری و چروک های گردن می شود.

تزریق بوتاکس ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد. آثار قابل مشاهده ی تزریق بوتاکس پس از ۵-۴ روز ظاهر و بعد از ۱۰- ۷ روز تکمیل می شوند. پس از آنکه چروک ها دوباره شروع به ظاهر شدن کردند (پس از ۴ تا ۵ ماه) می توان از تزریق مجدد بوتاکس استفاده کرد. مطالعات نشان داده اند که با تزریق مکرر بوتاکس ممکن است اثر آن برای مدت طولانی تری باقی بماند.

عوارض احتمالی بوتاکس :

۱- کبودی در محل تزریق بوتاکس  .

۲- احساس سوزش مانند گزش حشره در محل تزریق بوتاکس .

۳-علایم شبیه آنفلوانزا  در اثر تزریق بوتاکس.

۴-سردرد و ناراحتی معده  در اثر تزریق بوتاکس.

۵- تزریق  بوتاکس  در ناحیه ی صورت ممکن است به ندرت موجب افتادگی  پلک ها شود.

اخیراً نوع موضعی سم باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم نیز ساخته شده که عوارض چندانی ندارد و با نام های تجارتی مختلف از جمله بوتولیز (Botoliz) در دسترس قرار گرفته است.

توجه:

تزریق بوتاکس در زنان حامله یا شیرده ممنوع است.

منبع : راهنمای پزشکی خانواده- جراحی پلاستیک (ترمیمی و زیبایی)

برای مطالعه "تزریق مواد پرکننده (فیلر) " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است