جراحی لوزه سوم و مراقبت های بعد از آن

قبل از عمل جراحی لوزه سوم از بیمار آزمایش خون بعمل خواهد آمد. روز عمل بیمار ناشتا خواهد بود. عمل جراحی لوزه سوم حدود نیم ساعت بطول می انجامد. بیمار یک شب در بیمارستان بستری و تحت درمان و مراقبت قرار می گیرد. علت خروپف کودکان و بزرگسالان ممکن است مربوط به وجود لوزه سوم باشد.

بعد از عمل جراحی لوزه سوم ممکن است فرد دچار درد و خونریزی می‌شود. از آنجایی که لوزه سوم در مسیر راه تنفسی و بلع غذا هستند ممکن است که شخص با هر بلع و یا تنفس دچار درد شود. معمولا این دردها تا حدود یک هفته بعد از عمل جراحی لوزه سوم ادامه دارند. در برخی از موارد بعد از عمل جراحی لوزه سوم ،افراد بعد از گذشت چند روز دردی را هم در ناحیه گوش احساس می‌کنند و این به خاطر ارتباط عصبی میان گوش و حلق می‌باشد. خونریزی از عوارض دیگر عمل جراحی لوزه سوم می‌باشد که ممکن است در همان ساعات اولیه عمل به وقوع بپیوندد. این خونریزی ممکن است که از راه دهان یا بینی اتفاق بیفتد. خونریزی دیگر خونریزی دیررس است که ممکن است بین یک هفته تا ده روز پس از عمل جراحی لوزه سوم اتفاق پیش آید. دلیل این خونریزی ممکن است از بین رفتن بافت‌هایی که جلوی محل بریدگی رگ‌ها را گرفته است باشد. این بافت‌ها ممکن است به دلیل خوردن غذاهای سفت و غیر نرم از بین بروند. برخی عفونت‌های بعد از عمل جراحی لوزه سوم هم ممکن است باعث حل شدن این بافت‌ها بشوند و در نتیجه به خونریزی منجر شوند.

بعد از عمل جراحی لوزه سوم ممکن است که شخص بعد از مدتی دچار تغییراتی در صدا شود که معمولا بعد از گذشت سه الی چهار ماه و رعایت مراقبتهای بعد از عمل لوزه صدای شخص به حالت عادی بر می‌گردد و جای نگرانی نمی‌باشد.

از دیگر مواردی که بیمار بعد از عمل جراحی لوزه سوم ممکن است با آن روبه رو شود می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 درد گوش، بوی بد دهان و تب خفیف

مراقبت های بعد از عمل لوزه سوم

۱٫ بیمار تا شش ساعت بعد از عمل جراحی لوزه سوم از خوردن و آشامیدن اجتناب نماید.

۲٫ رژیم غذایی تا ۱۰ روز بعد از عمل جراحی لوزه سوم باید هم نرم و هم سرد باشد به عبارت ساده تر غذاهای سفت یا داغ ممنوع است.

۳٫ بیمار ممکن است روز دوم بعد از عمل جراحی لوزه سوم تا ۵/۳۸ درجه تب کند. این امر طبیعی است.

۴٫ بیمار بعد از عمل جراحی لوزه سوم به دلیل درد مختصری که شاید هنگام بلع داشته باشد ممکن است کمتر غذا بخورد. لازم است بدانید غذا خوردن باعث می شود زخم سریعتر التیام پیدا کند. لذا بیمار را به غذا خوردن تشویق نمایید.

۵٫ بعد از عمل جراحی لوزه سوم ، بخصوص روزهای پنجم و ششم ممکن است بیمار کمی گوش درد داشته باشد که ناشی از حس دهی مشترک گوش و حلق است و ارتباطی به خود گوش ندارد.

۶٫ از روز دوم به بعد از عمل جراحی لوزه سوم در محل لوزه ها یک قشر خاکستری ایجاد می شود. این قشر خاکستری لخته فیبرین است و قسمتی از روند التیامی است. کسانی که به این مسئله آگاه نباشند ممکن است به غلط آنرا چرک بپندارند.

۷٫ بوی بد دهان تا چند روز بعد از عمل جراحی لوزه سوم طبیعی است و بدلیل چرک کردن محل عمل نیست.

برای آشنایی با مراحل عمل جراحی لوزه سوم روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
جراحی لوزه سوم و مراقبت های بعد از آن
۲ از ۱ رای