جراحی پلاستیک بینی و عوارض آن

جراحی با هدف کوچکتر شدن شکل ظاهری بینی در کشور ما همچنان سیر رو به رشدی دارد. بسیاری از افرادی که با هدف کوچکتر کردن بینی به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند حتی نمی‌دانند که در خیلی از مواقع کوچکترکردن بیش از حد بینی و تنگ کردن دیواره‌های آن مشکلات شدیدی را برای بیمار تا آخر عمر به دنبال دارد. حتی بسیاری از آنها ممکن است از نتیجه جراحی ناراضی باشند.
در جراحی‌های پلاستیک بینی آنچه که بیشتر تعیین کننده نتیجه عمل است، تجربه، دانش و هنر جراح است و وسیله در مرتبه بعد قرار می‌گیرد. یکی از مسائل مهم برای یک جراح، انگیزه فرد از مراجعه به پزشک است و اینکه جراح تا چه حد می‌تواند در این امر از نظر روانی به بیمار کمک کند.
دانستن عواملی از این قبیل که آیا بیمار فقط به اصرار اطرافیان اقدام به عمل زیبایی می‌کند، آیا بیمار همزمان با این تصمیم مشکلاتی هم در داخل بینی دارد یا نه و همچنین توقعاتی که بیمار از جراحی بینی دارد در اجرای جراحی پلاستیک و در نتیجه میزان عوارض پس از جراحی بسیار مهمند.

به طور کلی عوارض جراحی پلاستیک بینی به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ یکی عوارض ناشی از اختلال در عملکرد بینی و دیگری عوارض ظاهری.
مهم‌ترین عوارض گروه اول، مشکلات تنفسی است؛ یعنی این بیماران تنفس از راه بینی را از دست می‌دهند. شبها موقع خواب، دهان را باید باز نگه دارند و گاهی حتی صدای آنها حالت تودماغی پیدا می‌کند.
عوارض ظاهری نیز به طور عمده در اثر برداشتن بافت‌های بینی بیش از حد لازم ایجاد می‌شوند. این بیماران اکثرا دارای بینی‌هایی هستند که در صورت کوچکتر از بینی طبیعی جلوه می‌کند و حالت مصنوعی و عمل شده آنها تناسب اجزای صورت را از بین برده است.
همچنین در کسانی که نوک بینی آنها بیش از اندازه کوچک شده و حالت سر بالا دارد، سوراخ‌های بینی از راه دور نمایان می‌شود و گاهی به بینی حالت خوکی شکل می‌دهد.
پشت بینی نیز در اثر برداشت بیش از حد ممکن است گودی زیادی پیدا کند و از نیم رخ منظره بینی زینی شکل شود.

بنابراین میزان بروز این عوارض بستگی به تجربه جراح دارد و یک جراح خوب و با تجربه می تواند این عوارض را بسیار کاهش دهد و حتی به صفر برساند.

منبع: پی سی سیتی

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است