جراحی پلاستیک گوش

گوش جلو آمده، افتاده یا نرمه ی گوش پاره  شده می توانند با  جراحی اتوپلاستی  اصلاح شوند. کودکانی که گوش های بسیار بزرگ یا برجسته (اصطلاحاً بلبلی می گویند) دارند، ممکن است توسط دیگران مسخره شوند. جراحی اتوپلاستی سبب تغییر شنوائی بیمار نمی شوند. بلکه ظاهر گوش را بهتر نموده و اعتماد به نفس فرد را بالاتر می برند.

لاله گوش برجسته :

عمل جراحی اصلاحی به نام جراحی اتوپلاستی  باید برای گوش هایی در نظر گرفته شود که بیشتر از ۲ سانتی متر از پشت سر بیرون زده اند. جراحی اتوپلاستی لاله ی گوش می تواند بعد از اینکه گوش ها به حداکثر رشد خود رسیدند، یعنی حدود ۵- ۶ سالگی انجام شود.

مزیت انجام جراحی اتوپلاستی در سنین پائین تر :

 غضروف گوش قابل انعطاف تر است بنابراین شکل دادن مجدد به گوش  راحت تر است و کودک از فایده روانی بهبود ظاهری گوش برخوردار می شود. به هر حال، بیمار می تواند عمل جراحی اتوپلاستی  را در هر سن انجام دهد.

عمل جراحی اتوپلاستی با یک شکاف در پشت گوش آغاز می شود، در چین پشت گوش جائیکه گوش به سر می چسبد. پزشک جراح گوش  ممکن است پوست و غضروف گوش را برش دهد یا به غضروف  گوش  مجدداً شکل دهد. علاوه بر تصحیح جلو آمدگی، به گوش ها ممکن است شکل مجدد داده شود، اندازه گوش ها کوچک شود یا قرینه تر شوند. سپس غضروف  گوش  توسط بخیه های دائم در محل جدید خود ثابت می شود.

به طور معمول، عمل جراحی اتوپلاستی حدود ۲ ساعت طول می کشد. پانسمان نرم روی گوش برای چند هفته می ماند تا گوش را محافظت کند و بیمار معمولاً درد اندکی را  از عمل جراحی اتوپلاستی  تجربه می کند. گاهی اوقات Head band جهت نگه داشتن گوش در محل برای چند ماه بعداز عمل جراحی اتوپلاستی  یا فقط برای استفاده در شب توصیه می شود.

آیا ناهنجاری های لاله گوش اصلاح پذیرند؟

چین غضروفی برجسته که شکل قسمت فوقانی گوش را می سازد، در همه افراد تشکیل نمی شود. این حالت را بدشکلی Lop ear گویند و ارثی می باشد. عدم وجود این چین گوش سبب می شود گوش بیرون بزند یا پایین بیفتد. جهت تصحیح این مشکل، جراح بخیه های دائم در غضروف فوقانی گوش زده و آنها را به نحوی گره می زند که یک چین ایجاد کرده و گوش را بالا نگه دارد. بعداً بافت جوشگاه تشکیل می شود و چین را در محل نگه می دارد.

بعضی شیرخواران بدون داشتن منفذ به گوش میانی بدنیا می آیند. این گوش ها را می توان با  عمل جراحی اتوپلاستی  باز کرد و گوش خارجی را مجدداً شکل داد تا شبیه گوش دیگرشان شود. این عمل جراحی اتوپلاستی  در صورتیکه گوش داخلی سالم باشد، سبب برگشت شنوائی می شود.

آیا نرمه گوش پاره شده را می توان تصحیح کرد؟

نرمه گوش بعضی خانم ها دراثر کشیده شدن گوشواره یا سنگینی آن پاره می شود. گوشواره ها می توانند به لباس یا سایر اشیاء گیر کرده و نرمه گوش را پاره کنند. این پارگی ها معمولاً در مطب پزشک به راحتی با جراحی ترمیم می شوند. درمواردشدید جراح ممکن است یک قطعه کوچک مثلثی در پایین نرمه گوش را ببرد. یک فلپ منطبق از سمت مقابل تهیه می شود و دو لبه به همدیگر جفت شده و بخیه زده می شود.

نرمه گوش معمولاً سریع بهبود می یابد و اسکار (جوشگاه ) کمی به جا می گذارد. در اغلب موارد، نرمه گوش را می توان ۴ تا ۶ هفته بعداز عمل جراحی اتوپلاستی  مجدداً سوراخ کرد و از گوشواره سبک استفاده نمود.

آیا بیمه جهت عمل زیبایی گوش هزینه می پردازد؟

بیمه معمولاً عمل های صرفاً زیبایی را پوشش نمی دهد. بیمه ممکن است هزینه جراحی تصحیح نقص مادرزادی یا آسیب ناشی ازضربه را بپردازد. قبل از انجام عمل جراحی زیبایی گوش ، نوع عمل را با مسئول بیمه در میان بگذارید تا بدانید چه پوششی را باید از بیمه انتظار داشته باشید.

برای مطالعه "   عفونت گوش  " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است