جراحی پولیپ بینی

رهایی از پولیپ بینی

شایع‌ترین‌ توده‌های حفرات‌ بینی پولیپ‌های‌ التهابی‌ هستند که‌ با ادم‌ و پرولاپس‌ مخاط سینوسی‌ به‌ درون‌ حفره‌ بینی‌، تظاهر می‌یابند. علت اصلی ایجاد پولیپ ها در اغلب موارد هنوز ناشناخته باقی مانده است. در ابتدا پولیپ‌کوچک‌ است‌ و با افزایش‌ ادم‌ زیر مخاطی‌ بزرگ‌تر می‌شود تا به‌ صورت‌ یک‌ توده‌ صاف‌ و رنگ‌ پریده‌ درآید. پولیپ‌ها پایه‌دار، متحرک‌ و اغلب‌ متعدد و دوطرفه‌ هستند. در لمس ‌معمولا حساسیت‌ ندارند و به‌ راحتی‌ قابل‌ حرکت‌ دادن ‌هستند. در مقابل‌، شاخک‌های‌ بینی‌ قابل‌ حرکت‌ نیستند و موقع‌ دستکاری‌ حساسیت‌ زیادی‌ دارند. پولیپ‌ها معمولا زرد کم‌ رنگ‌ یا خاکستری‌ ـ آبی‌ هستند، ولی‌ ممکن‌ است‌ به‌علت‌ التهاب‌ قرمز باشند. اکثر پولیپ‌ها در زیر شاخک‌ میانی ‌دیده‌ می‌شوند، زیرا منشأ آن‌ها از سینوس‌ اتموئید قدامی ‌است‌. پولیپ‌هایی‌ که‌ منشأ‌ سینوس اتموئید خلفی‌است‌، فوقانی‌تر و خلفی‌تر قرار می‌گیرند.

پولیپ‌های‌ بسیار بزرگ‌ سینوس‌ ماگزیلاری‌ می‌توانند کل‌ حفره‌ بینی‌ را پرکنند و از سوراخ‌ خلفی‌ بینی‌ به‌ طرف‌ گلو گسترش‌ یابند (پولیپ‌های‌ آنتروکوانال‌). پس‌ از رد احتمال‌ مننگوسل‌، انسفالوسل‌ و سایر ضایعات‌ متخصص‌ گوش‌، گلو و بینی‌ می‌تواند پولیپ‌های‌ انسداد دهنده‌ را از طریق‌ جراحی‌ خارج‌ سازد. خارج‌ کردن‌ کامل‌ پولیپ‌ها مستلزم‌ پاک‌سازی ‌سینوس‌های‌ منشاء آن‌ها به‌ ویژه‌ سینوس‌های‌ اتموئید است‌. از این رو یک جراحی اندوسکوپیک سینوس، همان گونه که در درمان سینوزیت مزمن به کار میرود، روش جراحی استاندارد در درمان پولیپهای بینی نیز محسوب می شود. اگر پاک سازی سینوس ها به طور موثر انجام نگیرد و یا عوامل‌ تشدید کننده‌ پولیپ‌ها (آلرژی‌، عفونت و التهاب‌) مهار نشده‌ باشد، احتمال عود پولیپ‌ها افزایش می یابد. پولیپ‌های‌ درمان‌ نشده‌ که‌ به‌ مدت‌ طولانی‌ باقی‌ باشند موجب‌ پهن‌شدن‌ پل‌ بینی‌ می‌گردند. بعضی‌ از پولیپ‌ها با آسم‌ و حساسیت‌ به‌ آسپرین‌ همراه‌ هستند. بیماران‌ مبتلا به‌این‌ تریاد پیش‌آگهی‌ بدتری‌ از نظر بهبودی‌ دارند. گاهی‌ نیز پولیپ‌های‌ بینی‌ در زمینه‌ واکنش‌های‌ حساسیتی‌ائوزینوفیلی‌ نسبت‌ به‌ قارچ‌ها ایجاد می‌شوند. در این‌ حالت‌علاوه‌ بر جراحی‌، استفاده‌ از کورتیکواستروئیدها در متوقف‌کردن‌ روندهای‌ حساسیتی‌ نسبت‌ به‌ آنتی‌ژن‌های‌ قارچی‌، مؤثر است‌.

در کودکانی‌ که‌ دچار پولیپ‌ بینی‌ هستند، باید بیماری‌های‌ سیستمیک‌ از جمله‌ فیبروز کیستیک‌ در نظرگرفته‌ شود.

درمان پولیپ بینی :

یکی از نکات مهم در درمان پولیپ بینی  ،تشخیص علت زمینه ایست.در صورت عدم تشخیص پولیپ بینی  و درمان  پولیپ بینی علت زمینه ای ،احتمال عود وجود دارد .

مراحل درمان پولیپ بینی  :

درمان دارویی پولیپ بینی  :

برخی از پولیپ های بینی  ممکن است با درمان دارویی مناسب بهبود یابند.

درمان جراحی پولیپ بینی :

بعضی از پولیپ های  بینی  به درمان دارویی جواب نمیدهند یا بعد از بهبود دچار عود میشوند ولذا نیازمند جراحی پولیپ بینی  هستند .

پولیپهای بزرگ :

پولیپ هاییکه از قسمت پشتی بینی وارد دهان شده اند و پولیپ هاییکه بعلت عفونت قارچی ایجاد شده اند.درمان جراحی این پولیپ ها  از طریق بینی وبروش اندوسکوپی سینوس انجام میشود.در این روش ،بدون ایجاد برش در صورت یا داخل دهان ، پولیپ ها خارج و همزمان جهت جلوگیری از عود ، دهانه سینوس ها بازمیشود.  گاهی جهت جلوگیری از عود  پولیپ ها،ممکن است درمان موضعی بصورت شستشو و اسپری تا چند ماه بعد از عمل ادامه یابد.

جراحیهای همزمان با جراحی پولیپ بینی :

در مواردی این امکان وجود دارد که بعضی جراحیها همراه و همزمان با جراحی پولیپ بینی انجام گیرد:
* جراحی انحراف بینی  یا سپتوپلاستی
* جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی

عود پولیپ بینی:

یکی از مشکلات مطرح در جراحی بینی و سینوس ،عود پولیپ بعد از عمل است . در گذشته ،دربسیاری موارد بعد از جراحی ، بیمار با عود پولیپ روبرو میشد.با روشهای دقیق و موثر امروزی ،شانس عود  پولیپ بینی زیاد نیست.این اقدامات عبارتند از :
بررسی کامل قبل از عمل شامل اندوسکوپی تشخیصی ،سیتی اسکن و…

شروع درمان دارویی مناسب قبل از عمل پولیپ بینی :

*  جراحی اندوسکوپیک کامل بینی و سینوس:

 

خارج کردن  پولیپ بینی  به تنهایی کافی نیست و باید دهانه سینوس ها هم باز شود.

علت پولیپ بینی

اگرچه هنوز علت ایجاد پولیپ بینی مشخص نشده است ولی التهاب و عفونت های مزمن داخل بینی و سینوس از جمله عوامل اصلی پیدایش آن به شمار می آید. پولیپ معمولا براساس اندازه و مکانی که در آن ایجاد می شود، با هم تفاوت خواهد داشت و علائم متفاوتی نیز ایجاد خواهد کرد اما، اولین علامت پولیپ بینی، گرفتگی و انسداد بینی است.

عوارض پولیپ بینی

بینی دو وظیفه اصلی به عهده دارد که باید آنها را بخوبی انجام دهد؛ اول از همه وظیفه انتقال هوا از بینی به ریه و پس از آن، درک بوهای مختلف و حس بویایی است بنابراین طبیعی است زمانی که بینی انسداد پیدا کند، این دو عمل هم با اختلال روبه رو می شود. هوا هنگام عبور از بینی، گرم و مرطوب شده و ذرات و باکتری های مضر آن نیز گرفته می شود. در نتیجه هوای تمیز وارد ریه ها خواهد شد. در صورتی که اگر بینی دچار انسداد شود، این اعمال نیز به درستی انجام نشده و شرایط به این خوبی پیش نخواهد رفت.

علاوه بر این، در چنین شرایطی بیمار ناچار است از طریق دهان تنفس کند و به همین دلیل، گلو و دهانش خشک می شود و شب ها نیز دچار خرخر شبانه خواهد شد.

داروهای درمانی پولیپ بینی

– اسپری کورتیکواستروئید بینی برای کاهش التهاب

– کورتیکواستروئید خوراکی ممکن است به تنهایی و یا همراه با اسپری کورتیکواستروئید تجویز شود.

– کورتیکواستروئید تزریقی که مستقیما به پولیپ ها تزریق می شود.

– آنتی هیستامین برای درمان آلرژی

– آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های مزمن

 جراحی پولیپ بینی

اگر درمان های بالا موفقیت آمیز نبود، پزشک جراحی را توصیه می کند.

جراحی به دو روش انجام می شود:

 پولیپ اکتومی

پولیپ های کوچک بینی را توسط دستگاهی با مکش مکانیکی می توان برداشت.

جراحی آندوسکوپی سینوس

جراح یک لوله کوچک به همراه یک دوربین را در سوراخ بینی و یا حفره های سینوسی فرد وارد می کند. از یک وسیله کوچک برای خارج کردن پولیپ و مسدود کردن جریان سینوس ها استفاده می کند. بعد از جراحی، پزشک اسپری کورتیکواستروئید به همراه سرم فیزیولوژی را برای بیمار تجویز می کند.

استفاده از دستگاه بخور: باعث مرطوب کردن راه های تنفسی می شود، جریان مخاط را از سینوس ها بهبود می بخشد و از مسدود شدن و التهاب بینی جلوگیری می کند

مراقبت‌های پس از عمل پولیپ‌ بینی

همان گونه که ذکر شد پولیپ‌ها در هر شرایطی احتمال عود دارند. در این میان نوع پولیپ و بیماری زمینه‌ای نقش مهمی درمیزان عود دارند. مثلا بیمارانی که بیماری آسم داشته باشند احتمال عود در آنها بیشتر است.

دومین مسأله مهارت جراح و دقت او در زمان جراحی است. هر چه تجربه و توانایی او در برداشتن پولیپ‌ها و باز کردن و تمیز کردن سینوس‌ها بیشتر باشد احتمال عود کمتر است. سومین عامل مراقبت های بعد از عمل است که این مورد نیز در کاهش میزان عود تأثیر به سزایی دارد. شستشوی مرتب بینی در هفته‌های اولیه بعد از عمل با سالین نرمال، مراجعات منظم به پزشک و مصرف داروهای لازم به خصوص استروئیدهای استنشاقی و بر طرف کردن عوامل زمینه‌ای مثل آلرژی از جمله مراقبت‌های پس از عمل می‌باشد که در موفقیت و اخذ نتیجه مطلوب موثرند.

پیشگیری از پولیپ بینی

درمان آسم و آلرژی

اجتناب از مواد محرک

رعایت بهداشت فردی

مرطوب نگاهداشتن محیط با استفاده از بخور

شستشوی بینی با سالین نرمال و یا آب معمولی به طور مکرر

عمل جراحی پولیپ بینی

پولیپ بینی شایعترین تومور خوش خیم بینی است که می تواند منجر به انسداد بینی و مشکلات آزار دهنده دیگری برای بیمار شود. درمان‌های زیادی در سالهای اخیر مورد بحث بوده و با ابداع روش‌های جراحی جدید از جمله جراحی‌های آندوسکوپیک بینی و سینوس‌ها، درمان‌های دارویی پولیپ بینی کمتر مورد توجه می‌باشند.

عمل جراحی پولیپ بینی ، عوارض کمتر و سرعت بهبودی بیشتری در مقایسه با دارو درمانی پولیپ بینی دارد.

نوع بیهوشی در عمل جراحی پولیپ بینی

عمل جراحی پولیپ بینی با هر دو روش نیمه بیهوشی یا بیهوشی کامل قابل انجام است.

مدت عمل جراحی پولیپ بینی

حدود ۳۰ -۴۰ دقیقه

مدت بستری شدن:۶ساعت بعد از عمل جراحی پولیپ بینی می توانید مرخص شوید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی پولیپ بینی مصرف داروهای تجویز شده می باشد.

نکاتی که باید بیمار مبتلا به پولیپ بینی بداند:

۱٫ در عمل جراحی پولیپ بینی ، پولیپ بینی از طریق داخل سوراخ های بینی برداشته می شود لذا هیچ گونه برشی روی صورت یا بینی شما داده نمی شود.

۲٫ معمولا پولیپ بینی با سینوزیت همراه است که می توان هم زمان جراحی سینوس را نیز انجام داد.

۳٫ در صورت لزوم جراحی پلاستیک بینی، با درمان انحراف تیغه بینی و یا کوچک کردن شاخک های بینی و یا  با برداشتن پولیپ بینی می توان هم زمان انجام داد.

۴٫ احتمال عود مجدد بعد از  عمل جراحی پولیپ بینی وجود دارد چرا که علت پیدایش پولیپ بینی حساسیت بینی است و این حساسیت با عمل جراحی پولیپ بینی برطرف نمی شود. لذا به همان دلیلی که پولیپ بینی ایجاد شده است احتمال دارد که چندین ماه و یا چندین سال بعد از عمل جراحی پولیپ بینی مجدداً پولیپ بینی تشکیل شود.

عوامل تشدید کننده پولیپ بینی :

– آسم که موجب التهاب و انقباض راه های هوایی می شود از عوامل تشدید کننده  پولیپ بینی میباشد.

– آلرژی به آسپیرین و یا ضددردها نظیر ” ایبوپروفن و ناپروکسن ” از عوامل تشدید کننده  پولیپ بینی میباشد .

– آلرژی نسبت به قارچ های موجود در هوا از عوامل تشدید کننده  پولیپ بینی میباشد .

“فیبروز سیستیک  که عبارت است از ” تولید و ترشح مخاط ضخیم و چسبنده از غشاهای بینی و سینوس ها ” از عوامل تشدید کننده  پولیپ بینی میباشد .

– سندروم چرگ اشتراوس  باعث التهاب عروق خونی می شود و از عوامل تشدید کننده  پولیپ بینی میباشد.

– سابقه خانوادگی ابتلا به پولیپ بینی از عوامل تشدید کننده  پولیپ بینی میباشد .

– تغییرات ژنتیکی خاص در ارتباط با عملکرد سیستم ایمنی  از عوارض پولیپ بینی  میباشد .

– آپنه خواب که در طی خواب، تنفس قطع و وصل می شود از عوامل تشدید کننده  پولیپ بینی میباشد   .

– آسم  ، سینوزیت ، عفونت کاسه چشم ،  مننژیت : التهاب مایعات اطراف مغز و نخاع – آنوریسم و لخته شدن خون داروها و جراحی برای درمان پولیپ بینی به کار می روند، اما این درمان ها موقتی هستند، زیرا پولیپ ها بعد از درمان، دوباره می توانند تشکیل شوند .

نظرات بسته شده است.