جراحی گوش گل کلمی

گوش کل کلمی چیست ؟

گوش گل کلمی که به گوش کشتی گیران نیز معروف است به بدشکلی گوش بیرونی معمولا” ناشی از ضربه گوش  گفته می شود ولی از علل دیگر این عارضه التهاب و عفونت گوش نیز می باشد.

وقتی غضروف بالایی گوش در اثر فشار زیاد یا ضربه بشكند، خونریزی زیادی ایجاد شده و خون بین غضروف و پوست محتقن می شود. این خون در ناحیه لخته شده و در آنجا باقی می ماند. وجود این هماتوم باعث می شود تا بافت های اطراف و همسایه، مویرگ هایی را وارد هماتوم كنند تا لخته را جذب كند. این مویرگ ها تنها قادرند مقداری از این لخته ها را جذب كنند و خود این مویرگ ها وقتی بی فایده باقی می مانند، به صورت فیبرین سخت درمی آیند. هماتوم باقی مانده هم به تدریج دچار كلسیفیكاسیون رسوب كلسیم شده و نهایتا فرم گوش گل کلمی می شود.

جراحی

در مرحله اول گوش گل کلمی كه خونریزی زیر پوستی ایجاد می شود می توان خون به وجود آمده را آسپیره تخلیه كرد، البته ممكن است گوش كاملا به حالت اول برنگردد، ولی از ایجاد فرم برجسته و پیچ در پیچ گل كلمی جلوگیری می شود. اگر آسپیراسیون انجام نگیرد، لخته ها و عروق ناحیه كوآگوله شده و تنها راه درمان گوش گل کلمی ، جراحی است. پس از جراحی باید با باندهای بسیار سفت و محكم بسته شود.

مقالات مرتبط

بینی

بین متخصصین بر سر اینكه در ایجاد گوش گل كلمی واقعا غضروف می شكند یا تنها پارگی مویرگ در كار است، اختلاف نظر وجود دارد اما واقعیت این است که گوش گل کلمی هر دو حالت ممكن است. در صورت فشار زیاد معمولا غضروف شكسته و خود باعث پارگی مویرگ ها و در نتیجه منجر به گوش گل کلمی می شود. در بعضی موارد هم مثل ضربه محكم زانو، تنها مویرگ پاره شده و خونریزی ایجاد می شود. به هر حال در هر دو مورد آنچه باعث تغییر شكل گوش می شود، خونریزی و احتقان خون زیر پوست است که منجر به گوش گل کلمی می شود. ولی اگر غضروف هم بشكند معمولا تغییر شكل گوش به طرف گوش گل کلمی شدیدتر است حتی گاهی بر اثر شكستگی غضروف، گوش كوتاه تر شده و تغییر اندازه می دهد.

به هر حال به نظر می رسد امروزه شیوع گوش های گل كلمی در بین كشتی گیران كمتر شده است. معلوم نیست این كاهش مقدار گوش گل کلمی ، ناشی از وقوع كمتر شكستگی های گوش بر اثر مراقبت و احتیاط های بیشتر است یا درمان های به موقع و پیشگیری از عوامل بوجود آورنده .

تکنیک جراحی

تصحیح شکل گوش های برجسته با ایجاد یا افزایش چین داخل لبه ی خارجی گوش  و کاهش اندازه ی غضروف بزرگ شده ی کونکا ( بزرگترین و عمیق ترین تقعر گوش خارجی ) انجام می پذیرد . برش های اتوپلاستی در جراحی گوش گل کلمی عموما در سطح پشتی گوش ایجاد می شوند . بخیه های قابل جذب داخلی جهت شکل دادن و پایدار کردن غضروف تازه شکل داده شده بکار گرفته می شوند . بخیه های خارجی برای بستن برش ها بکار می روند . تکنیک های متفاوتی برای اینکار وجود دارد . در جراحی گوش گل کلمی دقت می شود که اجزای گوش منحرف نشده ، و منظره ی غیرطبیعی ” گوش سنجاق شده ” ایجاد نگردد . نتیجه جراحی گوش در مورد گوش های گل کلمی و برجسته ، بلافاصله پس از برداشتن پانسمان هائی که در مراحل اولیه برای حفظ شکل جدید گوش گل کلمی گذاشته شده اند ، قابل رویت است .

برای مطالعه ” جراحی زیبایی گوش در تهران” کلیک کنید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.