جراح بینی

کلا نتیجه عمل جراحی بینی در دست یک جراح بینی خوب هم به دو فاکتور اصلی بستگی دارد

 1. جنس پوست بیمار از نظر انعطاف پذیری و ضخامت و میزان الاستیسیته (کشسانی)
 2. میزان زیبایی بقیه صورت.

بینی از سه لایه عمده تشکیل می شود:

 1. پوست و عضلات چسبیده به زیر آن
 2. ساختمان یا اسکلت استخوانی –غضروفی بینی که در بالا بیشتر از استخوان و در پایین بیشتر از غضروف تشکیل شده است.
 3. پوشش داخلی بینی یا مخاط که بینی را از داخل پوشش داده است.

در عمل جراحی بینی پوست به همراه لایه عضلانی چسبیده به آن از روی لایه غضروفی و استخوانی بلند شده و جراح بینی روی غضروف ها و استخوان ها تغییر می دهد.

در برخی نقاط کاهش و گاهی افزایش و بیشتر از همه تغییر فرم در غضروف ها و استخوان ها داده می شود در روی لایه پوست و عضله تقریبا کار خاصی توسط جراح بینی انجام نمی شود و این لایه بر حسب میزان الاستیسیته خود به تغییر انجام شده در استخوان ها و غضروف ها واکنش نشان می دهد و روی لایه غضروفی استخوانی می خوابد و به مرور فرم دلخواه را می گیرد در اینجا میزان الاستیسیته پوست است که تعیین می کند که به چه میزان جراحی بینی می تواند موثر باشد.

پوست شدیدا غیر الاستیک یا اصطلاحا بینی گوشتی به کاهش حجم کمتر پاسخ می دهد ولی به تغییر فرم نسبتا خوب و به افزایش حجم نیز به خوبی پاسخ می دهد. بنابراین یک جراح بینی خوب در بینی های گوشتی هم در صورتی که قرار به کاهش حجم زیادی نباشد می تواند نتیجه های بسیار خوبی بگیرد.

نتیجه عمل جراحی بینی

با وجود این یک پوست خوب و انعطاف پذیر و جوان با خاصیت الاستیک خوب ( یا اصطلاحا بینی استخوانی) قدرت مانور زیادی برای تغییرات مختلف به یک جراح بینی خوب می دهد. هر چند یک جراح بینی کم تجربه هم در بینی های استخوانی می تواند نتایج متوسطی بگیرد ولی جراحی بینی گوشتی حتما به یک جراح دقیق و کار کشته نیازمند است با این همه حتی در دست های یک جراح خوب بینی هم یک بینی با پوست خوب(استخوانی) نتیجه بهتری نسبت به یک بینی با پوست بد( گوشتی) کسب می کند.

عامل دومی که در نتیجه عمل جراحی بینی تاثیر گذار است میزان زیبایی بقیه صورت است در یک چهره زیبا حتی یک نتیجه متوسط در عمل بینی راضی کننده خواهد بود در حالی که فردی که بقیه چهره اش نازیباست بعد از عمل بینی نسبت به کوچکترین جزییات بینی حساس خواهد بود در فردی که چانه کوچک و یا گونه های گودی دارد و یا پشت لب بلند و قرمزی لب باریکی دارد بینی جلو آمده و بیرون زده نشان می دهد که ممکن است حتی با یک بینی خوب هم ( در صورت عدم اصلاح بقیه اشکالات صورت) بینی تا حدی بیرون زده نشان دهد.

بدین معنی که کوچک بودن سایر اعضای صورت می تواند باعث شود که بینی خود را بزرگ تر نشان دهد و گاهی ممکن است اصلاح چانه و گونه و حتی لب ها به طور غیر مستقیم باعث شوند که بینی کوچک تر و زیباتر به نظر برسد.

جراح بینی گوشتی و استخوانی

بینی از سه لایه اصلی تشکیل شده است:

 1. لایه پوشاننده خارجی که از پوست و لایه عضلانی ظریف چسبیده به سطح زیرین آن تشکیل شده است.
 2. اسکلت استخوانی غضروفی
 3. لایه پوشاننده داخلی که بیشتر از مخاط و مختصری هم از پوست تشکیل شده است.

لایه اسکلتی در بالا از استخوان تشکیل شده و در پایین به غضروف های ظریف تر نوک بینی ختم می شود. در قسمت هایی از پایین بینی از جمله در قسمت زیادی از محدوده سوراخ ها و پره های بینی اصلا غضروفی وجود ندارد.

صرفا از پوست تشکیل شده است هر چه از بالا به پایین می آییم نقش پوست در شکل دادن به بینی بیشتر می شود و پوست بسته به کیفیتش نسبت به این تغییرات واکنش نشان می دهد و هرچه  جنس پوست بهتر و ظریف تر و انعطاف پذیر تر باشد دامنه تغییرات بیشتری را تحمل می کند و دست جراح بینی را برای ایجاد تغییر در استخوان ها و غضروف ها بازتر می گذارد.

این موضوع بیشتر در قسمت های پایین تر بینی و نوک بینی صادق است که به علت فرم پیچیده پوستی آن وابستگی بیشتری به انعطاف پذیری پوست برای تحمل تغییرات غضروفی زیرین آن دارد.

منظور از بینی گوشتی بینی است که پوست آن در نواحی پایین تر یعنی نوک و پره بدتر باشد و منظور از بینی استخوانی بینی دارای کیفیت بهتر پوست در نواحی مذکور می باشد برخلاف تصور اکثر بیماران جراحی بینی که گمان می کنند منظور از بینی استخوانی وجود قوز بینی است داشتن قوز بینی و اصلاح آن جزو ساده ترین قسمت های عمل بینی  است.

نتیجه عمل جراحی بینی

گرچه تاثیر آن خیلی بازر است ولیکن هنر یک جراح خوب بینی در ایجاد یک نوک بینی زیبا خود را نشان می دهد که این موضوع گرچه به مهارت جراح بستگی دارد ولیکن کیفیت پوست قسمت های پایین بینی و نوک آن عامل مهمی در کسب نتایج بهتر می باشد و بدون توجه به وجود یا عدم وجود قوز هرچه این کیفیت پوستی بدتر باشد بینی گوشتی تر خواهد بود یعنی ممکن است یک بینی علاوه بر داشتن قوز بزرگ کیفیت پوستی بدی در نوک بینی داشته باشد و ما آن را گوشتی به حساب آوریم و بر عکس بینی قوز بزرگی نداشته باشد و پوست خوب نوک بینی آن را در رده بینی های استخوانی قرار دهد.

در صورت مناسب بودن کیفیت پوست نوک بینی اصلاح نوک آن در دست یک جراح خوب بینی نتیجه عالی تری می دهد و این نوع بینی را استخوانی می گوییم چه قوز بزرگی داشته باشد چه نه.

به عبارتی هرچقدر اشکالات بینی بیشتر مربوط به پوست آن باشد بینی گوشتی تر است و هر چقدر اشکالات کمتر مربوط به پوست و بیشتر مربوط به لایه غضروفی استخوانی باشد بینی غیر گوشتی تر و استخوانی تر خوانده می شود.

یک جراح خوب بینی می تواند تقریبا تمام اشکالات غضروفی و استخوانی را برطرف کند. آنچه باعث تفاوت بین نتیجه عمل جراحی بینی دو بیمار مختلف توسط یک جراح می گردد معمولا ناشی از کیفیت متفاوت پوست دو بیمار و نیز تفاوت خصوصیات بقیه صورت آنهاست که می تواند در جلوه نمودن نتیجه کار تاثیر به سزایی داشته باشد.

نکات قبل از جراحی بینی

امروزه افراد زیادی تمایل به اعمال جراحی بینی دارند. از دلایل گسترش این عمل جراحی بینی مسائل فرهنگی و مد است. توصیه متخصصان این است که متقاضیان عمل جراحی بینی تحت مشاوره قرار گیرند و در صورت نیاز عمل  شوند، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد اگر فرد به درستی انتخاب نشود، تحت استرس و فشارهای روحی روانی و اجتماعی قرار می‌گیرد و عمل جراحی بینی نتیجه مطلوب را نخواهد داشت.

در جلسه مشاوره، بعد از آشنایی ابتدایی لازم است شما به طور دقیق و شفاف، ایراداتی را که در بینی خود احساس می‌کنید مطرح کنید. اگر سابقه جراحی یا بیماری خاصی دارید حتما تذکر دهید.

مرحله بعد، معاینه بینی شما توسط جراح بینی است. در معاینه بینی وضعیت تیغه بینی، شاخک‌ها، دریچه‌های داخلی و خارجی بینی و شرایط مخاط بینی بررسی می‌گردد .

گاهی در داخل بینی شرایطی وجود دارد که قبل از اقدام به جراحی زیبایی بینی باید برطرف شوند، مانند افرادی که دچار پولیپ‌هایی منتشر در بینی هستند. این افراد دچار انسداد بینی هستند و ممکن است تا قبل از معاینه، حتی از این مشکل خود بی‌اطلاع باشند و آن را به حساب انحراف تیغه بینی یا آلرژی بگذارند.

در این‌گونه موارد با معاینات تکمیلی توسط آندوسکوپ و یا انجام سی‌تی‌اسکن، شدت درگیری بررسی شده و اقدامات لازم جهت رفع آن یا هم‌زمان با جراحی زیبایی بینی و یا به صورت جراحی مستقل آندوسکوپی انجام خواهد گرفت .

با توجه به اشکالات ظاهر بینی و مسایل عملکردی داخل بینی از بروز بسیاری از عوارض بعد از عمل می‌توان پیشگیری کرد. در معاینه خارج بینی توسط جراح بینی جنس پوست، وجود آثار برش یا زخم‌های قدیمی، فرم و برجستگی قسمت استخوانی و استحکام و وضعیت غضروف‌های سر بینی مورد بررسی قرار می‌گیرند. تناسب بینی با سایر اعضای صورت به خصوص گونه‌ها و چانه نیز ارزیابی می‌شود .

پرهیز غذایی و دارویی قبل از جراحی بینی

از آنجایی که مصرف برخی مواد، بر بیهوشی و انعقاد خون شما حین جراحی بینی موثر است، لطفا به نکات زیر دقت کنید :

 • از دو هفته قبل از انجام جراحی بینی از مصرف آسپیرین، روغن ماهی، ایبوپروفن، ایندومتاسین، جینسینگ، ناپروکسن، تالوین، ویتامین E ، ویتامین C و ADVIL خودداری فرمایید. درصورت نیاز به مسکن، مصرف استامینوفن اشکالی ندارد.
 • نیازی به حذف موادغذایی حاوی سالیسیلات نیست، ولی بهتر است از دو هفته مانده به عمل جراحی خود، به میزان کمتری از آن‌ها استفاده نمایید. این مواد شامل : بادام، زرد آلو، گیلاس، خیار، انگور، پرتقال، هلو، آلو، انواع توت، آب انگور، کشمش، ادویه کاری، گوجه فرنگی و مشتقات آن و سرکه می‌باشد .

نکاتی که قبل از عمل باید مورد توجه قرار گیرند…

با توجه به فرایند بیهوشی در اتاق عمل قبل از تصمیم به عمل بینی حداقل یک هفته از استعمال دخانیات خودداری فرمایید. در غیر این صورت به هنگام جراحی بینی ممکن است دچار اختلالات تنفسی گردید.

نیکوتین موجود در سیگار موجب تنگ شدن عروق و اختلال در خون‌رسانی بافت‌ها بعد از جراحی بینی می‌شود، در نتیجه استعمال دخانیات قبل از جراحی باید قطع شود و حداقل تا ۲ هفته بعد از عمل استفاده نشوند

 • در صورت مصرف هرگونه دارو، ویتامین، مکمل‌های گیاهی و ورزشی، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • روز قبل از عمل حمام کنید و موهای بینی خود را کوتاه نمایید.
 • به مدت ۸ ساعت قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن، مطلقا پرهیز کنید.
 • خانم‌ها قبل از جراحی بینی توجه داشته باشند عادت ماهیانه آن‌ها با نوبت عمل تداخل نداشته باشد و قبل از عمل نیز هیچ‌گونه آرایش صورت انجام نپذیرد.
 • آقایان قبل از عمل بینی، اقدام به اصلاح صورت خود نمایند.
 • در صورت داشتن دندان مصنوعی و یا لنز چشمی، قبل از ورود به اتاق عمل و انجام عمل بینی، آن‌ها را از خود جدا سازید.
 • روز عمل، لباس راحت و آزاد و کفش بدون بند بپوشید.لباس شما بهتر است از جلو دکمه داشته باشد تا نیازی به پوشیده شدن از ناحیه سر و تماس با بینی نداشته باشد.
 • هماهنگی لازم را با یکی از بستگان، جهت همراهی شما بعد از عمل جراحی انجام دهید.
 • راس ساعت توصیه شده، ناشتا با همراه داشن مدارک پزشکی خود به مرکز جراحی مراجعه فرمایید.

در بچه‌ها محدودیت‌های مشخصی وجود دارد که مانع از جراحی بینی (رینوپلاستی) قبل از بلوغ کامل می‌شود. اغلب دختران در پایان ۱۶ سالگی و پسرها در پایان ۱۸ سالگی به بلوغ کامل رسیده‌اند و می‌توانند تحت جراحی بینی قرار گیرند.

اصلاح عیوب بینی در این سن باعث می‌شود اعتماد به نفس نوجوان در یک زمان طلایی از زندگی وی بیشتر شود و نباید فراموش کنیم که در این زمان است که نوجوان نه تنها خودش را می‌شناسد، بلکه احتمالاً آینده‌اش را پایه ریزی خواهدکرد.

از طرف دیگر امروزه تعداد قابل توجهی از متقاضیان جراح بینی افراد بالای ۴۰ سال هستند. بسیاری از آن‌ها اظهار می‌کنند که در زندگی‌شان از شکل بینی خودشان رضایت نداشته‌اند و در نهایت برای رینوپلاستی مراجعه کرده‌اند.

چنانچه وضعیت عمومی و سلامتی فرد خوب باشد هیچ وقت برای انجام عمل جراحی بینی به منظور دستیابی به بینی زیباتر دیر نیست. البته نباید فراموش کرد که برای انجام عمل جراحی بینی باید به یک متخصص جراح بینی  مراجعه کنید و قبل از آن، با او مشورت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.