جرم گوش و سرگیجه

جرم گوش به شکل یک پوشش محافظ از پوست در کانال گوش می باشد و به طور مرتب به میزان کم تولید می شود که مرتبا پولک پولک یا پوسته پوسته شده و به خارج از گوش می ریزد.

مقدار جرم (موم)گوش در افراد متفاوت می باشد که در برخی از افراد موم گوش به جنس صمغی غلیط و چسبنده بوده که در کانال گوش انها قرار دارد که می تواند سبب ایجاد احساس پری و اختلال در شنوایی فرد می شود. در صورتی که موم داخل گوش از جنس صمغی باشد باعث ایجاد وزوز گوش و یا به میزان خفیف سبب نوعی سرگیجه می شود.

یک پزشک یا پرستار می تواند داخل گوش را نگاه کرده و وجود جرم گوش از جنس شمعی را تایید کند و وجود چرم گوش از نوع صمغی (شمعی) یک مشکل جدی نیست ولی بیشتر مایه رنجش و ایجاد سرگیجه می باشد که در این حالت لازم است جرم گوش را خارج کنید تا موجب اختلال در شنوایی و سرگیجه نشود.که در این حالت جرم گوش مانع قرار گرفتن صحیح سمعک در گوش در افرادی که از آن استفاده می کنند می شود و یا مانع این است که دکتر یا پرستار گوش میانی شما را به درستی معاینه کند.

نکته:برای تمیز کردن جرم گوش از پنبه استفاده نکنید زیرا به علت فشار دادن جرم داخلی گوش به بخش های عمقی تر مشکلات بیشتری می توانید ایجاد کنید.و حتی ممکن است سبب عفونت کردن گوش شود به همین دلیل اجازه دهید تا گوش خودش عمل تمیز کردن را انجام دهد.

قطره جرم گوش

قطره ساده گوش اغلب به تنهایی می تواند داخل گوش را از پلاگ ها پاک کند و شما می توانید قطره جرم گوش را از داروخانه تهیه کنید.قطره روغن زیتون گوش معمولا جهت رفع جرم گوش معمولا توصیه می شود.دمای  قطره باید پیش از استفاده با دمای اتاق هماهنگ باشد.(بطری را به میزان نیم ساعت به صورت ایستاده در دمای اتاق قرار دهید)سپس مقداری از قطره جرم گوش در گوش فرد مبتلا بریزید.

در صورتی که فرد را در حالت دراز کشیده قرار دهید گوش بیشتر تحت تاثیر قطره جرم گوش قرار می گیرد.به مدت ۲-۳ دقیقه اجازه دهید تا جرم گوش در تماس با قطره قرار گرفته و خیس شود.در صورتی که این کار را روزانه ۲ الی ۳ بار به مدت ۳-۷ دقیقه قرار دهید و سبب می شود که جرم گوش نرم شده و کم کم شکسته می شود و تخلیه می شود.

برای مطالعه " شستشوی جرم گوش " و " تمیز کردن گوش " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
۳ از ۱ رای