جرم گوش

متأسفانه راهی برای جلوگیری از تولید جرم گوش و تجمع جرم در داخل کانال گوش وجود ندارد. فقط تأکید می شود که ازتمیز و دستکاری کردن گوش خودداری کنید، چرا که این امر می تواند منجر به فشرده شدن جرم گوش و تجمع آن در داخل کانال گوش شود.

شست و شوی یا جرم گیری گوش باعث نمی شود که گوش به جرم گیری عادت کند. بلکه همان دلیلی که باعث تجمع جرم در داخل کانال گوش شده و بیمار را نزد پزشک کشانده، دو مرتبه بیمار را مجبور خواهد کرد که به دلیل تجمع جرم گوش به پزشک مراجعه کند البته این مراجعه ی بعدی برای افراد، مختلف است یعنی فردی ممکن است یک سال بعد مجبور به مراجعه نزد پزشک شود و فرد دیگری ممکن است بعد از ده سال لازم باشد که مجدداً برای درمان جرم گوش به پزشک مراجعه کند.

علل جرم گوش

که به آن «واکس گوش» هم گفته می شود. به طور طبیعی توسط غددی که در پوست کانال گوش قرار دارند. ترشح می شود و نقش محافظت کننده، نرم کننده و خاصیت ضد باکتریایی دارد.فقدان جرم گوش می تواند منجر به خشکی و خارش گوش شود. به طورطبیعی جرم تولیدشده به تدریج و مرتباً از طرف پرده ی گوش به سمت بیرون حرکت می کند و با حرکات فک این ذرات جرم خشک شده از کانال گوش خارج می شوند.

جرم گوش در نیمه ی بیرونی کانال گوش تولید می شود. بنابراین گاهی در معاینه ی گوش مشاهده می شود که جرم گوش در نزدیکی پرده ی گوش قرار دارد. این بدان معناست که بیمار سعی کرده با گوش پاک کن خود جرم را خارج کند. او قسمت های بیرونی تر را خارج و قسمت های عمقی تر را فشرده کرده، مثل برفی که فشرده شده باشد.

 چه کسانی مستعد تجمع جرم گوش هستند؟

۱- کسانی که میزان تولید جرم در گوش شان زیاد است.

۲- افرادی که کانال گوش شان تنگ است یا انحنای کانال گوش شان بیشتر از حد معمول است تجمع جرم گوش هم در آنها یشتر می باشد.

۳- کسانی که کانال گوش شان موی زیاد دارد جرم گوش شان زیاد می باشد .

۴- افرادی که عادت دارند گوش شان را تمیز کرده یا دستکاری کنند جرم گوششان بیشتر می باشد .

کاهش شنوایی

جرم گوش تا هنگامی که باعث انسداد کامل کانال گوش نشود منجر به کاهش شنوایی نشده و حتی فرد متوجه نمی شود که گوشش جرم دارد، اما هنگامی که انسداد کانال کامل شد، فرد متوجه کیپ شدن گوش و کاهش شنوایی می شود. معمولاً این اتفاق در زمان استحمام یا به دنبال شنا کردن ایجاد می شود. چون ورود آب به داخل کانال گوش باعث حجیم تر شدن جرم گوش موجود در کانال گوش می شود. همانند چوب وقتی درمعرض رطوبت قرار می گیرد پف کرده و کانال را بیشتر از قبل می بندد.

بیمار هیچ گاه نباید گوش خودش را تمیز کند یا نباید با گوش پاک کن یا هر وسیله ی دیگری جرم گوش را خارج کند. پزشک نیز ترجیح می دهد تا هنگامی که این مشکل باعث انسداد کامل کانال گوش نشود و شنوایی بیمار کم نشده باشد، جرم گوش بیمار را خارج نکند.

 علائم

- درد گوش و احساس کیپ بودن گوش

- کاهش شنوایی در افراد مبتلا به جرم گوش که ممکن است پیش رونده باشد.

- صدای وزوز گوش

- خارش و خروج ترشحاتی از گوش

 چرا نباید ازگوش پاک کن برای تمیز کردن جرم گوش استفاده کرد؟

بسته شدن کانال گوش یکی از شایع ترین علت های کم شنوایی است و معمولاً علت فشرده شدن و به عقب رانده شدن جرم گوش، استفاده از گوش پاک کن است. خارش گوش، عفونت گوش و پارگی پرده ی گوش نیز از جمله عوارض دیگر استفاده از گوش پاک کن برای خارج کردن جرم گوش است.

برای مطالعه " جرم گوش و سرگیجه " و " شستشوی جرم گوش " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است