حلزون گوش

حلزون گوش که بخش شنوایی گوش است، لوله ای مارپیچی بوده و در حول خود مثل حلزون می چرخد. حلزون گوش یک ساختار استخوانی دارد که حدود ۲٫۵ تا دو و سه چهارم دور به دور ستون مرکزی استخوانی به نام مودیولوس می چرخد. حلزون گوش، یک ساختار غشایی نیز دارد که در داخل ساختار استخوانی قرار دارد و به نام مجرای حلزونی است، بنابراین حلزون گوش هم در تشکیل لابیرنت استخوانی گوش و هم در تشکیل لابیرنت غشایی گوش نقش دارند.

مجرای حلزون گوش

در طول حلزون،‌ سه مجرا یا نردبان در کنار هم قرار دارند. این مجاری عبارتند از نردبان دهلیزی، نردبان میانی و نردبان صماخی. این مجراها (یا نردبان ها) به وسیله غشا از هم جدا می شوند.

در داخل حلزون گوش اجسامی به نام جسم کرتی قرار دارد که حاوی گیرنده های حس شنوایی است و خروجی این بخش،‌ قسمت شنوایی عصب شنوایی تعادلی (زوج عصب) را تشکیل می دهد.

در زیر مجاری نیم حلقوی ، حلزون گوش (Limacon) قرار گرفته که حفره‌ای پیچیده به شکل حلزون است و بوسیله دریچه بیضی به گوش میانی مربوط می‌شود. تعداد حلقه‌های این مارپیچ ۲٫۵ ، طولش ۳۸ میلیمتر و قطر قاعده آن در حدود ۳٫۳ میلیمتر است. حلزون گوش از مایعی پر شده و بوسیله دو پنجره بوسیله غشای مسدود به صندوق تمپان ارتباط دارد. یکی پنجره بیضی که ارتعاشات را دریافت می‌کند و دیگری پنجره گرد بوده و عمل آن این است که به مایعی که در حلزون گوش قرار دارد، امکان ارتعاش می‌دهد. در وسط حلزون مجرای حلزون گوش قرار دارد که به ساکول معروف است.حفره حلزون گوش بوسیله جدار طولی به نام غشا بازیلر به دو قسمت تقسیم می‌شود.

گوش داخلی

گوش داخلی پیچیده‌ترین بخش گوش است و اندامهای حسی شنوایی و تعادل بدن در آن جای دارند. این بخش، ظریف و حفره مانند است و از بافت بسیار ظریفی ساخته شده است و براحتی در حفره‌ای درون جمجمه که استخوان مارپیچی نام دارد جای می‌گیرد. این استخوان لوله‌های ظریفی به نام غشای حلزون گوش  را حفاظت می‌کند. حلزون گوش، قسمتی از گوش درونی است که به شنوایی مربوط است. این عضو از لوله‌ای مارپیچی تشکیل شده که به دور خود پیچیده است.

سه لوله نیم حلقوی به نام مجاری نیمدایره کار حرکت سر را تنظیم می‌کنند. در انتهای هر یک از مجاری برآمدگی‌ای است که بدان حباب تعادل می‌گویند. در حباب تعادل اندامهای حسی تعادل نیز هست.

در نقطه‌ای که سه مجرا به هم می‌رسند برجستگی‌ای به نام انبانچه تعادل (اوتریکول) قرار دارد و نزدیک آن برجستگی‌ دیگری به نام کیسک تعادل (ساکول) است. تمام ساختمان این قسمت در ارتباط با تغییر وضعیت سر است.

به خلاف گوش میانی، تمام گوش درونی از مایعی به نام برونلنف پر شده است. مایع برای این است که گوش درونی شکل خود را حفظ کند و نیز صوت را به بخشی که سلولهای شنوایی قرار دارند، منتقل کند.

مشکلات حلزون گوش

مشکل حلزون گوش می تواند باعث آسیب شنوایی حسی - عصبی شده و ناشنوایی عصبی ایجاد کند و در این حالت در بیشتر اوقات سلولهای مویی آسیب می بینند و عملکردی ندارند، اگر چه بسیاری از رشته های اعصاب شنوایی ممکن است سالم باشند و امواج الکتریکی را به مغز انتقال دهند اما به علت آسیب سلولهای مویی بدون پاسخ هستند .

برای مطالعه " کاشت حلزون در ناشنوایان " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است