درباره جراحی پلاستیک بینی

روش ها

(راینوپلاستی؛ rhinoplasty) یا عمل جراحی شکل دهی دوباره بینی یکی از متداولترین اعمال جراحی است و می تواند اندازه بینی را کوچک یا بزرگ کند، شکل نوک یا پل بینی را تغییر دهد، فاصله میان سوراخ های بینی را باریک کند و یا زاویه بین بینی و لب بالا را تغییر دهد. همچنین می توان با جراحی پلاستیک بینی، نقیصه یا آسیب هنگام تولد را اصلاح کرد یا بعضی از مشکلات تنفسی را بهبود بخشید. بهتر است در دخترها، جراحی پلاستیک بینی قبل از ۱۴ یا ۱۵ سالگی انجام نشود. سن رینوپلاستی در پسرها کمی بالاتر است.راینوپلاستی معمولاً یک یا دو ساعت طول می کشد و طی آن پوست بینی، از استخوان و غضروف اطراف آن جدا می شود. سپس استخوان و غضروف بینی به شکل مطلوب تراشیده می شود و سرانجام جراحی پلاستیک بینی پوست دوباره بر روی غضروف و استخوان بینی قرار می گیرد. بسیاری از جراحان ترجیح می دهند جراحی پلاستیک بینی از داخل بینی انجام شود ولی برخی دیگر، عمل بینی باز را (به ویژه در موارد پیچیده تر) ترجیح می دهند.

عوارض جراحی

- چنان چه جراحی پلاستیک بینی به وسیله جراح پلاستیک یا متخصص گوش حلق و بینی مجرب انجام شود، عوارض عمل بینی ناشایع و معمولاً جزئی هستند.

- عفونت، خونریزی از بینی، واکنش نسبت به بیهوشی، پف آلود شدن صورت (به ویژه در ۲۴ ساعت اول بعد از جراحی)، درد بینی، سردرد مبهم، تورم و کبودی اطراف چشم ها (که ۲ یا ۳ روز پس از عمل به حداکثر می رسد و طی ۲ هفته یا کمی بیشتر تا حد زیادی از میان می رود) از عوارض عمل زیبایی و جراحی پلاستیک بینی هستند.

- ممکن است از هر ۱۰ مورد جراحی پلاستیک بینی ، یک مورد جراحی ثانویه بینی به منظور اصلاح تغییر شکل خفیف نیاز پیدا کند.

مراقبت های بعد از جراحی پلاستیک بینی

- معمولاً جراح از بیمار می خواهد که به مدت یک هفته یا بیشتر بعد از جراحی پلاستیک بینی نفس خود را با فشار، از بینی بیرون ندهد تا در این فاصله بافت ها ترمیم شوند.

- پس از اتمام جراحی پلاستیک بینی می توان از اسپلینت برای کمک به حفظ شکل جدید بینی استفاده کرد. تامپون (پَک) های بینی یا اسپلینت پلاستیکی نرم را نیز می توان برای تثبیت تیغه ی بینی در سوراخ های بینی قرار داد. تامپون پس از چند روز بعد از عمل بینی در آورده می شود. باید بعد از یک و گاهی دو هفته از جراحی پلاستیک بینی ، تمام پانسمان ها، اسپلینت ها و بخیه ها برداشته شوند.

- بیمار باید به مدت ۲ تا ۳ هفته پس از عمل، از فعالیت شدید (مثل دویدن، شنا کردن، خم شدن، فعالیت جنسی و هر نوع فعالیت بالا برنده فشار خون) خودداری کند. وارد آوردن ضربه به بینی، قرار گرفتن در معرض آفتاب به نحوی که باعث آفتاب سوختگی بینی شود به مدت ۸ هفته بعد از جراحی پلاستیک بینی ممنوع است.

- بعد از عمل بینی شستشوی صورت و مو، یا استفاده از مواد آرایشی باید با ملایمت انجام شود.

- بسیاری از بیماران تا مدتی پس از جراحی پلاستیک بینی احساس افسردگی می کنند که طبیعی و قابل درک است. این مرحله زودگذر است و با بهبود روز به روز ظاهر بینی، بهتر می شود.

–ممکن است نتایج نهایی راینوپلاستی و جراحی پلاستیک بینی تا یک سال یا بیشتر آشکار نشود.

منبع : کتاب بیماری های دهان،حلق،بینی،سینوس ها و حنجره

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است