درمان آبریزش بینی و علت آن

علت آبریزش بینی

شاید بتوان گفت بینی اولین عضوی در چهره است که در اولین نگاه دیده می شود. اما شاید بسیاری نسبت به کارآیی و اهمیت عملکرد آن بی توجه باشند. بینی نه فقط یکی از اجزای دستگاه تنفس به شمار می رود بلکه ضامن حس بویایی و تا حد زیادی حس چشایی است. متاسفانه تا زمانی که این قابلیت ها به دلیلی از دست نرفته باشند چندان مورد توجه قرار نمی گیرند.

زمانی که آبریزش بینی و گرفتگی بینی دارید عملا تنفس از راه بینی غیرممکن و فقط از راه دهان امکان پذیر است؛ در این حالت دیگر هوای ورودی به ریه ها گرم، پاک و مرطوب نیست. افرادی که به علت بالارفتن سن یا استعمال سیگار یا یک سرماخوردگی ساده و گرفتگی بینی و آبریزش بینی ، حس بویایی خود را از دست می دهند، نمی توانند مزه غذاها را هم آن طور که باید حس کنند.

آبریزش بینی، تا حدودی برای بدن سودمند بوده و از نفوذ عوامل بیماری زا و عفونی از محیط خارجی به داخل بدن جلوگیری می کند.

در آبریزش بینی ، ترشحات افزایش می یابد و منجر به تورم عروق خونی شده و تنفس از راه بینی را با مشکل همراه می سازد. ممکن است ترشحات اضافه به سمت سینوس ها، حفره های کوچک درون جمجمه مابین چشم ها و استخوان های گونه، حرکت کرده و آنها را پر کنند.

آبریزش بینی که عموما پرده غشایی که در بینی وجود دارند مایع مخاطی تولید می کند که برای بدن سودمند است از اینرو از نفوذ عوامل بیماری زا و عفونی از محیط خارجی به داخل بدن جلوگیری می کند و برخی عوامل همچون "سرماخوردگی" می تواند موجب میزان افزایش آبریزش بینی شود.

آبریزش بینی معمولا همراه با التهاب گرفتگی بینی بروز می کند.

سینوزیت،سرماخوردگی،‌هوای سرد، انحراف بینی و آنفولانزا و ... از علل آبریزش بینی هستند.

درمان دارویی آبریزش بینی

درمان آبریزش بینی اگر همراه با عطسه خارش و اشک ریزش چشم باشد، این علامت نشان دهنده آلرژی است و باید از قرص آنتی هیستامین استفاده کرده و همچنین اگر ترشحات در پشت گلوی شما جمع شده است می توانید با مصرف آب و مایعات و بخور و اسپری شستشو دهنده بینی استفاده کرد.

درمان جراحی آبریزش بینی

اگر علائم ناشی از آبریزش بینی به درمان دارویی آبریزش بینی پاسخ ندهد, یکی از چند روش درمان جراحی آبریزش بینی می تواند مد نظر باشد. کرایو سرجری باعث ایجاد آسیب در مخاط و زیر مخاط داخل بینی شده که بعدا ترمیم پیدا خواهد کرد. این عمل بطور کلی یک روش موفق در درمان جراحی برای احتقان بینی محسوب می شود اگر چه در مورد آبریزش بینی مزمن تاثیر کمی دارد.

درمان جراحی نورکتومی ( قطع ) عصب ویدین , بطور کلاسیک برای درمان آبریزش بینی بکار می رود اما با نتایج متغیری همراه بوده است. با قطع فیبر های شبکه پاراسمپاتیک که به مخاط بینی می روند , می توان میزان آبریزش بینی را کاهش داد. رویکرد های متعدد درمان جراحی توصیف شده اند که شامل روش های کلاسیک اینترا نازال و همچنین تکنیک جدید تر آندوسکوپی است. به دلیل اینکه اعصاب پارا سمپاتیک بینی , بخشی از سیستم پاراسمپاتیک که به غده اشکی می روند را هم شامل می شود ,خشکی مزمن چشم (گزروفتالمی ) عارضه ای است که به وضوح با استفاده از این روش توصیف شده است.

لیزر تراپی نیز برای درمان آبریزش بینی انجام شده است. رایج ترین نوع آن استفاده از لیزر برای سوزاندن بخشی از مخاط شاخک های میانی و تحتانی بینی است. ایجاد اسکار بعدی در اثر حذف بخش بزرگی از فعالیت ترشحی مخاط بینی , بهبودی آبریزش بینی را در پی خواهد داشت.

برای آشنایی با درمان آبریزش بینی در کودکان روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است