درمان التهاب گوش میانی

التهاب گوش میانی (اوتیت‌مدیا)، بیماری شایعی است که نوزادان و کودکان طی سال‌های اولیه زندگی به دفعات دچار التهاب گوش میانی می‌شوند. یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دوران کودکی است و پس از عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی در جایگاه دوم قرار دارد....

غلبه بر علایم بیماری و کاهش دفعات عود، اهداف اصلی درمان التهاب گوش میانی هستند. تجویز ضددردها و آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی یا موضعی نیز اصول درمان این بیماری هستند. هرچند که هنوز هم التهاب گوش میانی شایع‌ترین عفونت دوران کودکی است که برای درمان داروهای آنتی‌بیوتیکی تجویز می‌شود، اخیرا به کار بردن این داروها برای درمان کودکان مبتلا به بیماری بدون عارضه در زمان تشخیص، با توجه به وقوع وسیع مقاومت‌های آنتی‌بیوتیکی مورد تردید قرار گرفته است.

درمان دارویی التهاب گوش میانی

آنتی‌هیستامین‌ها و دکونژستانت‌ها در غلبه بر علایم التهابی بینی و احتقان مفید هستند، اما به نظر نمی‌رسد در بهبود کامل یا کاهش عوارض بیماری التهاب گوش میانی کارآمد باشند. دوز داروهای ضددرد و آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان کودکان بر اساس وزن آنها تعیین می‌شود. از آنجا که دوره‌های التهاب گوش میانی اغلب همراه با درد گوش هستند، تجویز ضددردها در درمان التهاب گوش میانی به خصوص در طول ۲۴ ساعت اولیه شروع بیماری التهاب گوش میانی توسط دستورالعمل بین‌المللی توصیه شده است. داروهای پیشنهادی برای درمان کاهش دردگوش شامل استامینوفن، ایبوپروفن و محلول گوشی ترکیب بنزوکائین و ضدچرک است. این محلول بیشتر به دلیل خاصیت ضددردی موضعی‌اش برای درمان تجویز می‌شود. وقتی که محلول داخل کانال گوش ریخته شد، بهبود درد گوش ناشی از التهاب گوش میانی در زمان کمتر از ۳۰ دقیقه رخ می‌دهد. به هر حال، این محلول فقط برای استفاده موضعی است و در صورت تغییر رنگ دارو نباید مورد استفاده قرار گیرد.

تجویز آنتی‌بیوتیک در درمان التهاب گوش میانی برای کودکان کوچک‌تر از ۶ ماه، کودکان ۶ ماه تا ۲ سال که تشخیص بیماری برای آنها قطعی است و نیز هر کودک مبتلا به این بیماری با درد گوش متوسط تا خفیف یا تب بالای ۳۹ درجه سانتی‌گراد توصیه شده است. تحت نظر گرفتن کودک مبتلا بدون درمان آنتی‌بیوتیکی، فقط باید محدود به کودکان سالم ۶ ماه تا ۲ ساله‌ای شود که علایم بیماری در آنها شدید نیست و نیز کودکان بزرگ‌تر از ۲ سالی که علایم شدید التهاب گوش میانی از خود نشان نداده‌اند یا پس از گذشت ۴۸ تا ۷۲ ساعت، تشخیص خاصی برای آنها مطرح نشده است. مطالعه‌ها نشان داده‌اند که در کودکان مبتلا اکتفا کردن به علامت درمانی و صرف‌نظر کردن از تجویز آنتی‌بیوتیک به درمان بیماری التهاب گوش میانی ، بدون بروز هیچ عارضه ناخواسته‌ای، خواهد انجامید.

برای مطالعه " درمان اوتیت خارجی گوش " و " التهاب گوش خارجی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است