درمان اوتیت مدیای حاد

بیماری اوتیت مدیای حاد بدنبال عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی بروز می کند ، عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی باعث اختلال عملکرد شیپور استاش و اوتیت مدیای حاد می شود و بدین ترتیب عفونت گوش از طریق شیپور استاش بطرف گوش میانی پیشرفت می کند و باعث ایجاد بیماری اوتیت مدیای حاد می گردد .

داروهای درمان

۱-      آنتی‌بیوتیک‌ها در کودکان مبتلا به اوتیت‌مدیای حاد به دلیل اثربخشی و ایمنی مطلوب، قیمت مناسب، پذیرش بهتر و گستره آنتی‌میکروبیال محدود، دوز بالای آموکسی‌سیلین در درمان اوتیت مدیای حاد ، به عنوان خط اول درمانی اوتیت مدیای حاد توصیه شده است، اما به دلیل احتمال زیاد وقوع مقاومت آنتی‌بیوتیکی در کودکانی که سابقه مصرف آنتی‌بیوتیک طی ۳۰ روز گذشته را داشته‌اند، آنها که مبتلا به اوتیت‌ مدیای حاد به همراه کونژکتیویت چرکی بوده‌اند یا آنها که آموکسی‌سیلین را به شکل دوز مزمن پیشگیری‌کننده دریافت کرده‌اند، نباید دوزهای بالای آموکسی‌سیلین برای درمان تجویز شود. در افرادی که در معرض خطر بروز مقاومت آنتی‌بیوتیکی قرار دارند، شروع درمان اوتیت مدیای حاد باید با دوز بالای آموکسی‌سیلین ـ کلاوولانیک اسید باشد.

۲-      سفالوسپورین‌ها در درمان اوتیت مدیای حاد ، جایگزین درمانی مناسبی برای کودکان با سابقه حساسیت به پنی‌سیلین هستند. البته در کودکان با سابقه بروز واکنش حساسیتی نوع یک ناشی از مصرف پنی‌سیلین، کلیندامایسین یا آنتی‌بیوتیک‌های ماکرولید نظیر آزیترومایسین و کلاریترومایسین توصیه می‌شود. هرچند که دوز بالای آموکسی‌سیلین به عنوان خط اول درمانی اوتیت مدیای حاد توصیه می‌شود، مطالعه‌های اخیر نشان داده‌اند که هیچ آنتی‌بیوتیکی نیست که در درمان اوتیت مدیای حاد بر دیگر آنتی‌بیوتیک‌ها ارجحیت داشته باشد.

۳-      اثربخشی فلوئوروکینولون‌ها در درمان این بیماری بررسی نشده، اما برخی از یافته‌ها پیشنهاد می‌کنند که می‌توان فلوئوروکینولون‌ها را برای درمان اوتیت‌مدیای حاد مقاوم به چند دارو تجویز کرد. در چنین مواردی فلوئوروکینولون‌ها بر پاتوژن‌ها به خوبی موثر بوده‌اند. البته ایمنی مصرف این گروه داروهای درمانی در کودکان مبتلا به اوتیت مدیای حاد هنوز جای بحث دارد. براساس هشدار درج شده در برگه اطلاعات دارویی فلوئوروکینولون‌ها، مصرف این گروه دارویی درمانی اوتیت مدیای حاد ، خطر تاندونیت و پارگی تاندون را در تمام گروه‌های سنی افزایش می‌دهد.

اصول درمانی اوتیت مدیای حاد

استاندارد طول دوره درمان اوتیت مدیای حاد ۱۰ روز است، اما متاسفانه هنوز مناسب‌ترین و بهترین طول دوره درمانی آنتی‌بیوتیکی برای درمان این بیماری تعیین نشده است. البته برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال و تمام کودکان با بیماری شدید ، طول مدت زمان مناسب برای درمان اوتیت مدیای حاد همان ۱۰ روز است. برای کودکان بالای ۶ سال با اوتیت‌ مدیای حاد خفیف تا متوسط، دوره درمان آنتی‌بیوتیکی برای اوتیت مدیای حاد ۵ تا ۷ روز توصیه می‌شود. تحقیقات بدست آمده که حاصل بررسی بیش از ۳۰ مطالعه است، نشان می‌دهد که در کودکان سالم بدون سابقه عفونت‌های راجعه گوش، دوره درمان آنتی‌بیوتیکی ۵ روزه به اندازه دوره درمان ۱۰ روزه اثربخش بوده است.

بهبود علایم بالینی اوتیت مدیای حاد باید طی ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از شروع درمان مشاهده شود. درکودکانی که به درمان خط اول با دوز بالای آموکسی‌سیلین پاسخ نداده‌اند، باید درمان با دوز بالای آموکسی‌سیلین ـ کلاوولانیک اسید را شروع کرد. همچنین در کودکانی که با وجود شروع درمان با آموکسی‌سیلین- کلاولانیک‌اسید بهبودی مشاهده نشده، باید رژیم درمان اوتیت مدیای حاد با سفتریآکسون روزانه ۱ عدد برای ۳ روز متوالی برایشان تجویز شود.

آنتی‌بیوتیک‌های موضعی

امروزه ثابت شده که آنتی‌بیوتیک‌های موضعی در درمان کودکان با تیوب پرده تیمپان که دچار اوتیت‌ مدیای حاد شده‌اند و در کودکان مبتلا به اوتیت‌ مدیای مزمن چرکی موثرند. درمان پیشنهادی برای بیماران با تیوب پرده تیمپان که به اوتیت‌ مدیای حاد ناشی از استرپتوکوک اورئوس، استرپتوکوک پنومونیه، هموفیلوس آنفلوآنزا، پروتئوس آئروژینوزا و موراکسلا کاتارالیس مبتلا شده‌اند، سیپروفلوکساسین هیدروکلراید، سوسپانسیون گوشی دگزامتازون یا محلول گوشی اوفلوکساسین است. می‌توان محلول گوشی اوفلوکساسین را برای درمان اوتیت‌ مدیای مزمن چرکی در کودکان بالای ۱۲ سال به کار برد. در اوتیت‌ مدیای مزمن چرکی، محلول گوشی اوفلوکساسین برای پوشش عفونت‌های احتمالی (استرپتوکوک اورئوس، پروتئوس میرابیلیس، پروتئوس آئروژینوزا) توصیه می‌شود. از آنجا که محلول اوفلوکساسین گوشی استریل است، می‌توان از آن برای درمان عفونت‌های گوش استفاده کرد. از محلول مذکور برخلاف ترکیب غیراستریل سیپروفلوکساسین – استرویید، حتی وقتی پرده گوش سوراخ شده می‌توان سود برد.

برای مطالعه " درمان اوتیت خارجی گوش " و " التهاب گوش خارجی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است