درمان بیماری‌های لوزه

درمان بیماری های لوزه در حالت حاد درمان دارویی است. در درمان عفونت‌های ویروسی لوزه همچون سرماخوردگی استفاده از مسکن، مایعات گرم، ویتامین ث و کمی استراحت کفایت می‌کند ولی در درمان فارنژیت‌های چرکی علاوه بر اینها باید از آنتی بیوتیک مناسب هم استفاده شود. آنتی بیوتیک مورد مصرف برای درمان عفونت لوزه‌ها عمدتا پنی‌سیلین می باشد که معمولا به صورت یک تزریق و یا به شکل خوراکی به مدت ده روز برای فرد استفاده می‌گردد.

در عفونت‌های مزمن لوزه درمان بستگی به علایم در فرد بیمار دارد. در درمان عفونت مزمن لوزه عمدتا درمان فرد به صورت عمل جراحی می باشد.

در صورت وجود هر یک از موارد زیر درمان جراحی لوزه‌ها و یا لوزه سوم توصیه می‌شود:

۱)  عفونت‌های مکرر لزوره: عفونت بیش از ۴ بار در سال برای لوزه ها اتفاق بیفتد.

۲)  تنگ شدن راه هوایی: تنفس دهانی ویا خرخر شبانه به علت بزرگی لوزه ها ناشی از عفونت مکرر لوزه

۳)  سینوزیت‌های مزمن و یا مکرر در کودکان به علت تنفس دهای ناشی از بزرگی لوزه

۴)  عفونت‌های مکرر گوش و یا اتیت سروز

۵)  آبسه اطراف لوزه

عموما لوزه‌ها در افراد با بالاتر رفتن سن و سال کوچک‌تر می شوند، اما ممکن است که قبل از کوچک شدن لوزه ها، کودک دچار عوارض برگشت ناپذیری ناشی از بزرگی لوزه ها همچون کاهش شنوایی، بیماری‌های ریوی و یا مشکلات در دندان‌ها و فک و صورت شوند. بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین مواردی با تشخیص پزشک باید درمان جراحی لوزه ها انجام شود.

در گذشته افرادی با روش خاصی موسوم به "تول گیری" اقدام به درمان بیماری‌های لوزه می‌نمودند. این روش به هیچ عنوان پایه علمی نداشته و راه قابل قبولی برای درمان بیماری های لوزه شناخته نمی‌شود.

محدودیت سنی درمان جراحی لوزه

غالبا درمان جراحی لوزه در کودکان انجام می‌شود ولی کودکان زیر سه سال به جز در موارد خاص مورد درمان جراحی لوزه  قرار نمی‌گیرند. هر چقدر سن پایین‌تر باشد درمان جراحی لوزه از نظر تکنیکی راحت‌تر است. درمان جراحی لوزه در افراد بزرگسال به علت چسبندگی ناشی از عفونت‌های مکرر لوزه بیشتر بوده و خطر خونریزی در آنها بالاتر می رود.

برای آشنایی با درمان لوزه سوم درکودکان روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است