درمان دارویی اوتیت مدیا

اگر کودک شما اوتیت مدیا (عفونت گوش میانی) دارد، مهم است کودک را برای تشخیص و درمان مناسب به نزد دکتر ببرید. متخصص گوش و حلق و بینی تعیین خواهد کرد که ٱیا این بیماری ناشی از عفونت باکتریایی است یا ویروسی.

اگر علت ،عفونت باکتریایی باشد، دکتر شما برای درمان اوتیت مدیا ،آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. اگر علت عفونت ویروسی باشد، آنتی بیوتیک اوتیت مدیا را درمان نخواهد کرد، بنابراین تجویز آنها نه تنها فایده‌‌ای ندارد، بلکه ممکن است عارضه ایجاد کند.

با توجه به این که عفونت‌های ویروسی شایع‌ترین علت اوتیت مدیا هستند، پزشکان در بسیاری موارد در کودکانی که از جهات دیگر سالم باشند، آنتی‌بیوتیک تجویز نمی‌کنند و منتظر رفع خودبخودی عفونت که علت بوجود آورنده اوتیت مدیا است باقی می‌مانند.

اما در هر حال موارد عفونت گوش میانی کودکان نیاز  به ویزیت پزشک دارند

برای تسکین درد می‌توانید به کودکتان مسکن‌هایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. به کودکتان آسپیرین ندهید، مگر اینکه دکترتان آن را تجویز کند. همچنین می توانید با گداشتن یک بالشتک گرم‌کننده روی گوش کودک هم به تسکین درد کمک ‌کنید. دکتر ممکن است قطره گوش هم برای درمان اوتیت مدیا کودک تجویز کند.

در کودکانی که دچار عفونت‌‌های مکرر گوش می‌شوند، ممکن است با درمان جراحی لوله‌هایی در گوش کار گذاشته شود تا به کاهش تجمع مایع در گوش میانی- که زمینه‌ساز عفونت و علت بوجود آورنده اوتیت مدیا است-  کمک کند.

هدف درمان دارویی اوتیت مدیا

کنترل درد، ریشه کنی عفونت گوش، جلوگیری از عوارض و پیچیدگی، جلوگیری از بازگشت اوتیت مدیا ، جلوگیری از مصرف آنتی بیوتیکهای غیر ضروری و کاهش عوارض ناشی از درمان .

- آنتی بیوتیک

انتخاب داروی آنتی بیوتیک بر اساس حساسیت میکروبی، میزان نفوذ به مایع گوش میانی، اثر بخشی بالینی، میزان تحمل بیمار ، سن بیمار و قیمت دارو درمانی اوتیت مدیا می باشد. استفاده از آنتی بیوتیک برای درمان اولیه اوتیت مدیا ترشح دار توصیه نمی شود.

علیرغم آن که یک سوم انواع هموفیلوس آنفولانزا و حداقل سه چهارم انواع موراکسلا کاتارالیس بتالاکتاماز تولید می کنند، آموکسی سیلین هنوز اولین خط درمان است که علیه استرپتوکوک پنومونی اثر عالی و بر اکثر هموفیلوس آنفولانزاهای موجود در گوش میانی نیز موثر است. از داروهای درمانی اوتیت مدیا که بر مولدهای بتالاکتاماز موثرند می توان از کوآموکسی کلاو، کوتری موکسازول، اریترومایسین/سولفی سوکسازول، کلاریترومایسین،   برخی سفالوسپورین های خوراکی نسل دوم و سفیکسیم نام برد.

جهت درمان پنوموکوک های مقاوم به پنی سیلین، که هم اکنون مشکل بزرگی شده است، استفاده از دوز بالای آموکسی سیلین ، اریترومایسین و یا کوتری موکسازول ممکن است در درمان اوتیت مدیا موثر باشد.

● دارو ها

داروی انتخابی برای درمان این بیماری آموکسی سیلین می باشد که با دوز ۴۰mg/kg/day منقسم در ۳ دوز برای ده روز متوالی تجویز می شود . داروی درمانی در اوتیت مدیای حاد عود کننده آموکسی سیلین ۲۰mg/kg/day برای ۶ ۳ ماه یا در طول تابستان تجویز می شود .

در موارد زیر می توان از داروهای آلترناتیو برای درمان اوتیت مدیا استفاده کرد :

۱) بیماران مبتلا به اوتیت مدیای حاد که به پنی سیلین آلرژی دارند .

۲) مشاهده علائم مقاومت به داروی آموکسی سیلین بعد از ۷۲ ،۴۸ ساعت برای درمان بیماری

۳) اگر اوتیت مدیای حاد با فاصله ۴، ۳ هفته از یک عفونت قبلی اتفاق افتد .

۴) در صورتیکه اوتیت مدیا با گوش درد شدید

۵) اطفال مبتلا به اوتیت مدیا که کمتر از ۶ ماه دارند با تب بالا

۶) ضعف سیستم ایمنی

داروهای آلترناتیو برای درمان اوتیت مدیا که بر پاتوژنهای مقاوم به آموکسی سیلین موثر هستند شامل :

۱) داروی کوآموکسی کلاو (آموکسی سیلین + کلاونیک اسید ) با دوز ۴۰mg/kg/day برای درمان اوتیت مدیا

۲) داروی سفیکسیم (سوپراکس ) با دوز ۸mg/kg/day ، دو بار در روز

۳) داروی کوتریموکسازول ( باکتریم ) با دوز ۴۰/۸ mg/kg/day ، دو بار در روز

۴) داروی سفاکلور که از دیگر آلترناتیوها کمتر در درمان موثر می باشد .

برای مطالعه " درمان اوتیت مدیای حاد " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است