درمان سینوزیت

هر چند که احتمال بهبود سینوزیت بدون درمان نیز وجود دارد به علت احتمال ایجاد عوارض ناشی از عدم درمان سینوزیت توصیه می شود  کلیه موارد سینوزیت باکتریال  درمان شود .

اساس درمان سینوزیت کاهش تورم ، ریشه کن سازی عفونت ، تخلیه ترشحات و باقی گذاشتن دهانه ای برای باز باقی ماندن سینوسها می باشد.

درمان سینوزیت حاد

درمان سینوزیت حاد شامل استراحت ، مصرف مایعات فراوان ، آنتی بیوتیک و اسپری های کورتیکواستروئیدی به همراه موکولیتیک(رقیق کننده ترشحات) و شستشو با آب نمک می باشد. مدت درمان سینوزیت حاد حد اقل ده روز است . 

درمان سینوزیت مزمن

درمان سینوزیت مزمن بر پایه کاهش عفونت و التهاب است . در نتیجه نیاز به درمان سینوزیت مزمن حداقل ۱ تا ۲ ماهه با آنتی بیوتیک و اسپری کور تیکو استروئید دارد . بعد از طی درمانهای دارویی سینوزیت مزمن میزان باقی مانده عفونت بر اساس خصوصیات CT  انجام شده ارزیابی می شود در صورت باقی ماندن عفونت تنها درمان سینوزیت مزمن بیمار جراحی است .

درمان جراحی سینوزیت

اساس درمان جراحی سینوزیت بر مبنای باز کردن دهانه بسته شده سینوس ها ، برداشتن نسوج غیر قابل برگشت و بر طرف کردن عفونت است. نتیجه عمل اجازه ورود داروها به داخل سینوسها و امکان تغییر مخاطات ملتهب به مخاطات عادی می باشد.

عمل جراحی سینوس به نام FESS  ( جراحی اندوسکوپی عملکردی سینوس ) می باشد . که از طریق اندوسکوپ ( وسیله ای که اجازه دید از درون سینوسها را می دهد.) صورت می گیرد. روش جدید درمان جراحی سینوزیت باعث بر طرف کردن بیماری بدون برش بر روی صورت می باشد .

زمان مراجعه بیمار مبتلا به سینوزیت به پزشک زمانی است که دچار سر درد در قسمت فوقانی  صورت می شوند که با  گرفتگی بینی ، خلط  ته حلق و بوی بد دهان همراه است . تب از علائم سینوزیت حاد نیست اما اگر در بیمار مبتلا به  سرما خوردگی در انتهای دوره درمان به طور ناگهانی علامت تب و سر درد اضافه شود بررسی سینوزیت ضروری است .

تورم در ناحیه پیشانی درد شدید و قرمزی چشم و یا تورم چشم از علائم دیگری است که ممکن نشانگر عوارض سینوزیت باشد.

برای مطالعه " تشخیص علل سینوزیت " روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است