درمان سینوزیت

درمان سینوزیت :

 

آیا همه سینوزیت‌ها باید درمان شوند؟

 

درمان سینوزیت و جراحی سینوس  به علت ایجادکننده آن بستگی دارد. به طور قطعی عواملی که سبب التهاب مجرای ارتباطی سینوس‌ها به بینی شده‌اند باید برطرف شوند تا ارتباط سینوس و حفره بینی دوباره برقرار شده و ترشحات سینوس‌ها تخلیه تا از اضافه شدن عفونت به آن جلوگیری ‌شود. درمان به موقع سینوزیت مهم است زیرا تاخیر در درمان سینوزیت بخصوص فرم  سینوزیت حاد آن می‌تواند منجر به سینوزیت مزمن  شود. علاوه بر آن چون سینوس‌ها در اطراف چشم، حفره بینی و دهان قرار دارند، عدم‌درمان، تاخیر و یا درمان ناقص سینوزیت  می‌تواند موجب گرفتاری حفره دهان یا کاسه چشم نیز بشود.

 

چگونگی درمان سینوزیت :

 

وقتی هدف از درمان سینوزیت باز کردن راه ارتباط سینوس با حفره بینی است، استفاده از ضد احتقان‌های موضعی یا عمومی می‌تواند کمک‌کننده باشد. گاهی ممکن است بسته شدن راه ارتباطی بر اثر آلرژی باشد که در این مواقع استفاده از داروهای ضدآلرژی مناسب است، اما اگر علت بسته شدن مجرا، آلرژی نباشد ممکن است استفاده از داروهای ضد آلرژی  حتی  باعث  غلیظ  شدن ترشحات  شود  و روند بهبود سینوزیت را به تاخیر بیندازد.

در بسیاری از موارد سینوزیت حاد که نشانه‌ای از عفونت مثل تب، ترشحات بد رنگ و درد شدید وجود ندارد می‌توان با استفاده از ضد احتقان یا حتی بخور گرم یا سرد و استراحت و دوری از مواد آلرژن، سینوزیت را بهبود بخشید. اما زمانی که نشانه‌هایی از عفونت سینوس‌ها وجود دارد باید از   آنتی‌بیوتیک‌ها   استفاده شود که پزشکان آن را براساس سن ونوع میکروب شایع تجویز می‌کنند. این آنتی‌بیوتیک‌ها باید به طور کامل به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز مصرف شوند.

معمولا در فرم  سینوزیت حاد  اگر مشکل تنها عفونت باشد و از نظر ساختاری مثل  انحراف تیغه بینی ، مشکلی وجود نداشته باشد با این درمان‌ها بیماری بهبود پیدا می‌کند. معمولا ۲۰درصد موارد سینوزیت  با درمان‌های طبی رایج بهبود پیدا نمی‌کند یا گاهی وجود  پولیپ  یا انحراف در تیغه بینی سبب انسداد راه ارتباطی می‌شود که در این موارد نیاز به  عمل جراحی  سینوزیت  است. در طی دوره نقاهت بعد از جراحی اندوسکوپی سینوس‌ها بسیار مهم است که دستورالعمل مراقبت های جراحی اندوسکوپی سینوس را به طور دقیق و کامل رعایت کنید. دو هفته اول بعد از جراحی سینوس، بیشترین اهمیت را در بهبودی بیمار دارد. پس سعی کنید در این مدت به بایدها و نبایدها  به دقت توجه کنید تا روند بهبودی شما به خوبی طی شود و بعد از این بتوانید به راحتی نفس بکشید.

 

برای مطالعه " تبدیل سینوزیت حاد به سینوزیت مزمن  "  کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است