درمان صدای گوش

صدا را بپوشانید

بعضی از کسانی که دارای صدای گوش هستند میتوانند صدا را تحت پوشش داشته باشند. برای اینکه میتوانید جلو صدا را بگیرید، آزمایش زیر را معمول دارید. جلو ظرف شویی آشپزخانه ایستاده و شیر آب را تا ته باز کنید. اگر صدای آب شیر موجب شد که صدا شنیده نشود و یا با اشکال شنیده شد، پوشش دهنده های صدا برای درمان صدای گوش مفید میباشند.

پوشش دهنده های صدای گوش را میتوان از بعضی از متخصصان گوش بخرید و یا خود میتوانید پوشش دهنده ساده ای با تنظیم رادیو بر روی موج اف. ام درست کنید. (دلیل انتخاب موج FM آن است که ملایم تر از موج AM میباشد). با این کار باند وسیعی از صدای زمینه ای اف ام به دست میآورید که توجه شما را از شنیدن صدای گوش منحرف میسازد.

به موسیقی گوش فرا دهید

برای درمان صدای گوش به موسیقی ملایم و آرامبخشی گوش کنید. موسیقی کلاسیک مفید است، هر چند که به ندرت به صدای گوش پوشش دهد. به هر صورت موسیقی آرام بخش است و مانع ناراحتی ناشی از صدای گوش میگردد.

برای درمان صدای گوش به صدای طبیعت توجه نمایید . ممکن است نتوانید یک آبشار طبیعی، یک موج دریا، یا یک باران را در اتاقی که نشسته اید داشته باشید. ولی میتوانید نوار این صداهای طبیعی را بخرید. از صدای آرام و ملایم این نورها استفاده نمایید و صدای ناراحت کننده گوش را به کمک آنها بپوشانید. احتمال نمیرود صدای این گونه نوارها شما را از انجام کارهای روزمره باز دارد.

توصیه هایی در درمان صدای گوش

- در درمان سوت کشیدن گوش سعی کنید از صداهایی که توجه را از کارهایی که انجام میدهید جلب میکنند، دوری جویید.

برای درمان صدای گوش کار ساده ای ست، اگر پنجره را باز کنید، صدای خارج میتواند کارگشا باشد و توجه شما را از شنیده صدای گوش منحرف سازد. صدای خش خش باد، صداهای خیابانی، و جیرجیر کردن پرندگان زمینه خنثی کردن صدای گوش را فراهم ساخته و توجه و فکر شما را از پذیرش صدای گوش منحرف میسازد. لیکن شما را از آن چه که انجام میدهید باز نمیدارد.

- برای درمان صدای گوش از گیاه جینکگو بیلوبا (Ginkgo Biloba) استفاده کنید . ممکن است گیاه مزبور به جریان خون در گوش داخلی کمک کند. بعضی از بیماران که به صدای گوش گرفتار هستند، اعتقاد پیدا دارند که گیاه مزبور در آرامش بخشیدن به صدای گوش بسیار موثر است.

- برای درمان صدای گوش از قرص هایی که قدرت پنجاه درصد داشته و یا از قرص های ۱ تا ۲۴ درصدی در روز سه دفعه استفاده نمایید. و از ۳ تا ۶ ماه بخورید تا این داروی گیاهی کار خود را در درمان صدای گوش انجام دهد. داروهای طبیعی در مدتی طولانی تر اثر خود را در درمان صدای گوش نشان میدهند.

- بر ای درمان صدای گوش از مکمل نیاسین (Niacin) بهره گیرید .نیاسین نیز به جریان خون کمک کرده و آن را سرعت داده و به صدای گوش آرامش میدهد. دو دفعه در روز و هر دفعه ۵۰ میلی گرم نیاسین مصرف کنید. اگر با گذشت دو هفته در درمان صدای گوش نتیجه نگرفتید، میتوانید هفته ای ۵۰ میلی گرم به مقدار مصرفی اضافه کنید و این مقدار را در روز به ۲۵۰ میلی گرم برسانید. نیاسین در درمان صدای گوش ممکن است سوزن سوزن یا احساس گٌر گرفتگی ایجاد کند، لذا اگر این اثرات جنبی ظاهر شد، از نیاسینی استفاده کنید که گٌر گرفتگی ایجاد نکند.

تذکر: دزهای نیاسین بالای ۳۵ میلی گرم در روز در درمان صدای گوش بایستی با نظر پزشک به مصرف برسند.

- در درمان صدای گوش مولتی ویتامین بخورید . کمبود بعضی از ترکیبات غذایی مانند روی یا منیزیم در خوراکیها میتواند علت ایجاد صدای گوش یا بدتر شدن آن بشود. بنابراین، خوردن یک کپسول مولتی ویتامین در روز ممکن است در درمان صدای گوش موثر باشد و یا آن را از بین ببرد.

- برای درمان صدای گوش برنامه زندگی را هوشیارانه تنظیم کنید .چون صدای گوش، بعد از ظهرها بدتر میشود، برنامه ای تنظیم کنید که کارهای سر و صدادار را در این موقع انجام دهید.

صداهای بلند و فوق العاده مثل صدای اره زنجیری در گوش صدا تولید میکنند و یا این که برای مدت چند ساعت صدای گوش را بدتر میکنند. در زمانی که در معرض این گونه صداها قرار میگیرید، از مسدودکننده های لاستیکی گوش (ماده لاستیکی یا پلاستیکی که مجرای گوش را میبندد) در درمان صدای گوش استفاده کنید.

- آزمایش MRI ممکن است باعث تشدید صدای گوش گردد . کهن سالانی که به دلائلی اقدام به آزمایش MRI (تصویر مغناطیس ارتعاش صدا) میکنند، بایستی در زمان آزمایش از مسدود کننده های گوش استفاده نمایند.

-  در درمان صدای گوش مواظب خوردنیها باشید .کافئین و چند قلم دیگر مثل الکل و شکری که در بعضی شیرینی ها وجود دارد ممکن است صدای گوش را بدتر کند. بنابراین از مشروباتی که کافئین ندارند و بعضی هیدروکربورها مانند Pretzel (نوعی بیسکویت نمکی است) در درمان صدای گوش استفاده نمایید.

- شکلات، ادویه، و شراب قرمز ممکن است موقتا صدای گوش را بدتر کنند پس در درمان صدای گوش به تغذیه خود دقت کنید .

این گونه خوراکیها را با صرف احتیاط به مصرف برسانید. این خوراکیها ممکن است موقتا ایجاد مشکل کنند.

- برای درمان صدای گوش استراحت نمایید .کارشناسان اجتماعی استرس روحی را موجب صدای گوش میدانند. پیدا کردن راه برای حصول آرامش و استراحت و دور نمودن استرس امری خصوصی و فردی است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب درمان وزوز گوش و رفع وزوز گوش را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان صدای گوش مطالعه فرمایید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است