درمان عفونت گوش بچه ها

اگر پرده گوش قرمز، متورم و مرطوب به نظر برسد، به احتمال بسیار زیاد عفونت گوش میانی را مطرح است. ممکن است پزشک بخواهد گوش فرزندتان را با دستگاهی بنام pneumatic otoscope معاینه کند. در این معاینه حرکت پرده گوش را در پاسخ به جریان های کوچک هوا که توسط دستگاه آزاد می شود، ملاحظه می کنند. اگر پرده گوش در مقابل این جریان های هوا حرکتی نداشت بدین معنی است که تجمع مایع در گوش میانی وجود دارد و ممکن است گوش میانی بچه عفونی شده باشد.

درمان عفونت گوش بچه ها به علائم بستگی دارد. توصیه می شود برای درمان که اگر بین ۲ تا ۱۲ سال باشد به او آنتی بیوتیک داده شود. اگر علائم عفونت گوش بچه حاد است و پزشک به تشخیص عفونت حاد گوش میانی اطمینان دارد بهتر است تخلیه انجام شود. اگر پزشک اطمینان ندارد یا کودک علائم حاد ندارد، پزشک می تواند او را به مدت ۴۸-۲۴ ساعت تحت نظر بگیرد و ببیند آیا بدون مصرف آنتی بیوتیک علائم عفونت گوش بچه بهتر شده است یا نه؟ ۸۰% بچه ها با تشخیص عفونت حاد گوش میانی بدون دریافت آنتی بیوتیک بهتر می شوند. اما معمولا پزشک برای اینکه نمی تواند کودک را به دقت تحت نظر داشته باشد و برای جلوگیری از بروز عوارض عفونت گوش بچه ها در صورت شک قوی برای درمان عفونت گوش بچه ها هم آنتی بیوتیک تجویز می شود. هر چه کودک بیمار تر به نظر برسد لازم است اقدامات احتیاطی درمانی بیشتری بکار برد و دارو را زودتر برای درمان عفونت گوش بچه ها شروع کنید.

اگر برای درمان عفونت گوش بچه شما دارو تجویز شده است آن را بطور کامل به او بدهید و دوره درمان عفونت گوش بچه ها را کامل کنید. بعد از یک هفته او را برای ویزیت مجدد نزد پزشک معالج ببرید تا از موثر بودن داروها در درمان عفونت گوش بچه ها اطمینان پیدا کند.

بخاطر داشته باشید آنتی بیوتیک سبب کاهش درد در ۲۴ ساعت اوّل نمی شود، در واقع اثر تسکین دهندگی آن به تدریج و بعد از ۲۴ ساعت اول شروع می شود. برای کاهش درد بهتر است از مقدار مناسب استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. (هرگز به فرزندتان آسپرین ندهید زیرا او را مستعد سندرم Reye’s می کند که نادر اما کشنده است).

کمپرس گرم یا قطره گوش نیز ممکن است برای درمان عفونت گوش بچه ها مفید باشد (از پزشک فرزندتان در مورد بهترین قطره گوش سؤال کنید) بالا نگه داشتن سرش هنگامیکه دراز کشیده یا خوابیده است نیز می تواند در درمان درد عفونت گوش بچه ها کمک کننده باشد.

اگر درمان عفونت گوش بچه ها با آنتی بیوتیک را شروع کرده اید و یا هنوز شروع نکرده اید و حال عمومی او بعد از چند روز بهتر نشد  اگر هنوز تب دارد، یا هر یک از علائم هنوز وجود دارد و حالش بدتر شده است  به پزشکش اطلاع دهید. ممکن است او لازم بداند برای درمان عفونت گوش بچه ها، آنتی بیوتیک فرزندتان را تغییر دهد.

درمان جراحی

اکثر بچه ها یکبار عفونت گوش می گیرند اما اگر کودکی علیرغم مصرف درست آنتی بیوتیک، مکررا دچار عفونت گوش میانی شود ممکن است کاندید خوبی برای قرار دادن لوله در گوش باشد.این عمل که به نام میرنگتومی (myringotomy) نامیده می شود برای جلوگیری از عود مکرر بیماری عفونت گوش بچه ها در بسیاری از نوزاد  مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل با بیهوشی انجام می شود. متخصص گوش و حلق وبینی یک برش کوچک روی پرده گوش ایجاد می کند و یک لوله کوچک در آن شکاف قرار می دهد. این لوله فشار را آزاد می کند و مانند یک دریچه عمل می کند و اجازه می دهد هوا داخل شود و مایعات خارج شوند، در نتیجه باکتری نمی تواند در آن محیط رشد کند. این لوله در واقع یک مجرای استاش مصنوعی است که اجازه می دهد گوش تنفس کند تا اینکه شیپور استاش اصلی بتواند عمل خود را به درستی انجام دهد. ممکن است پزشک معالج فرزند شما این روش را برای درمان عفونت گوش چ توصیه کند زیرا کودکی که دائما مایع در گوشش وجود دارد نه تنها مورد مناسبی برای عفونت مکرر گوش است بلکه ممکن است دچار کاهش شنوایی نیز بشود. البته هنوز تمام پزشکان بر ضرورت انجام این عمل در درمان توافق ندارند و بعضی پزشکان اعتقاد دارند که این عمل برای درمان عفونت گوش بچه ها واقعا ضروری بنظر نمی رسد.

نوزاد ی که عفونت مکرر گوش یا عفونت مقاوم به درمان های عادی دارند ممکن است در آینده دچار کاهش شنوایی و مشکلاتی در زندگی می شوند، بخصوص وقتیکه در محیط شلوغی مثل کلاس درس بخواهند به صدایی گوش دهند. بعضی از این نوزاد ، بخصوص آنهایی که تأخیر رشد دارند یا کسانیکه تأخیر در گفتار دارند، بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات رفتاری هستند. البته طول مدت اختلال شنوایی و شدت عفونت گوش بچه ها ، هر دو از عوامل مهمی در انتخاب روش میرنگوتومی به حساب می آیند.

در مورد اینکه شما چه تصمیمی بگیرید، آیا از لوله گوش برای درمان عفونت گوش بچه ها استفاده کنید یا خیر، بطور کلی هنوز نمی توان جواب قطعی داد. با پزشک معالج فرزندتان صحبت کنید، مزایا و مضرات آن را در نظر بگیرید و سپس تصمیم گیری کنید.

برای مطالعه " عفونت گوش درد در کودکان "  و " درمان عفونت گوش کودکان " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است