درمان عفونت گوش کودکان

والدین معمولا هنگامی که کودکشان‌ دچار علائم عفونت گوش می‌شود،‌ به دکتر مراجعه می‌کنند و انتظار تجویز آنتی‌بیوتیک را برای درمان عفونت گوش کودکان خود دارند.اما باید این رسم را کنار گذاشت.

تا هشت یا نه سال قبل ما هر عفونت گوش کودکان را در هنگام تشخیص مورد درمان قرار می‌دادیم.

تصور این بود که درمان عفونت گوش کودکان باعث کاهش سریع‌تر علائم می‌شود. اما بعد روشن شد که بسیاری از عفونت گوش کودکان  که با آنتی‌بیوتیک درمان نشده‌اند، در واقع بدون این درمان اولیه به نوزاد خوبی بیماری عفونت گوش را از سر گذرانده‌اند.

به این معنا که درکودکان  دو ساله و بالاتر که به غیر از این سالم هستند، می‌توان پیش از تجویز آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت گوش کودکان مدت کوتاهی را صبر کرد تا بیماری خود به خود بهبود پیدا کند.

این عارضه شایع‌ترین بیماری‌ها در میان نوزادان و کودکان کم‌سن هستند و تخمین زده می‌شود که از پیش از ۴ سالگی از هر چهار کودک یکی به عفونت گوش مبتلا می‌شوند.

معمولا عفونت در گوش میانی رخ می‌دهد و به آن "اوتیت مدیا" می‌گویند. در صورتی که مایع و ترشحات مخاطی هم در لوله‌های گوش میانی تجمع یابد، بیماری را "اتیت مدیا با افوزیون" می‌نامند. عفونت گوش کودکان اغلب خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کنند.

والدین دارند این نظر را می‌پذیرند که آنتی‌بیوتیک گزینه اول درمانی نیست.

در عوض کنترل درد دست کم در ابتدای بیماری مهمترین اقدام درمانی است.معمولا برای تسکین درد ناشی از عفونت گوش کودکان ایبوپروفن را بر استامینوفن مرجح می‌داند، زیرا  "طول اثر بیشتری دارد."

اگر هدف در درمان عفونت گوش کودکان این باشد که کودک در طول شب به راحتی بخوابد، ایبوپروفن نسبت به استامینوفن بهتر است.

در درمان درد ناشی قطره‌های بیحسی گوش نیز می‌توانند کمک کنند، اما تسکین ناشی از آنها طولانی مدت نیست. در مورد گذاشتن کمپرس گرم روی گوش برای تسکین درد ناشی از عفونت گوش کودکان ضرری ندارد، اما شاهدی واقعی در مورد تاثیربخش بودن آن کمپرس گرم در درمان درد ناشی از عفونت گوش کودکان وجود ندارد.

ممکن است روزی بتوان کودکان را در برابر عفونت‌های گوش واکسینه کرد. بر اساس آنچه در سال ۲۰۰۹ در اجلاس سالانه انجمن میکروبیولوژی آمریکا اعلام شد، دانشمندان دارند روی تولید چنین واکسنی کار می‌کنند و راه‌هایی را برای وارد کردن ان به بدن از جمله مالیدن آن به پوست به جای تزریق را آزمایش می‌کنند.

اگر والدین سیگار می‌کشند، باید بدانند که قرار گیری به دود سیگار بوسیله کودک یک عامل خطرساز برای عفونت گوش کودکان است. و اگر والدین فرزندشان را به مهد کودک می‌سپارند، بهتر است جایی را انتخاب کنند که کمترین تعداد کودک را دارد،زیرا به این ترتیب دست کم از لحاظ نظری او در معرض میکروب‌های کمتری قرار می‌گیرد.

برای مطالعه " علت درد گوش و درمان آن" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
درمان عفونت گوش کودکان
۳ از ۱ رای