درمان وزوز گوش

درمان قطعی، شناخت علت وزوز گوش وعامل بوجود آورنده بیماری است و سایر درمان ها کمکی هستند. بیمار از صدای بلند و از نوشیدن نوشابه های کافئین دار، قهوه، چای، کولا، شکلات و سیگار باید اجتناب کند. در درمان وزوز گوش باید داروهای تشدید کننده وزوزگوش حذف شود. افسردگی یا اضطراب احتمالی که ممکن است از علت سوت کشیدن گوش باشند ،باید درمان گردد و از روش پوشاندن صدای گوش با صدای موسیقی استفاده شود؛ زیرا صدای اضافه شده از خارج بهتر از صدای داخلی تحمل می شود.

اگر وزوز گوش بدلیل مشکلی دیگر باشد، پزشک با درمان آن مشکل به درمان این عارضه هم کمک می‌کند و معمولا مشکل حل می‌شود. درمان ها شامل خالی کردن جرم گوش، درمان مشکلات قلبی عروقی و یا تغییر دارویی باشد. البته در بیشتر مواقع دلیل اصلی وزوز گوش پیدا نمی‌شود، در این شرابط پزشک از روش های دیگری برای درمان استفاده می‌کند. این روش های درمانی وزوز گوش شامل استفاده از ماشین های نویز سفید (White noise machines)، استفاده از سمعک و ماسک های صدا(چیزی شبیه سمعک که درون گوش قرار می‌گیرد) میباشد.

درمان خانگی

برای خیلی از افراد اتخاذ روش های زیر می‌تواند به افزایش تحمل این صداها کمک کند. این روش های خانگی در درمان وزوز گوش عبارتند از:

تا آنجا که می‌توانید از عواملیکه باعث شروع  و یا افزایش شدت وزوز گوش می‌شود، دوری کنید. مثال های معمول این محرک ها شامل صداهای بلند، کافئین و نیکوتین می‌باشد.

استرس خود را مدیریت کنید، چراکه استرس می‌تواند باعث بدتر شدن صدای گوش شود با مدیریت استرس می توانید به خود کمک کنید.

مصرف الکل را متوقف نمایید.

درمان وزوز گوش با طب جایگزین

هرچند شواهد کافی برای موثر بودن طب جایگزین یا سنتی، برای درمان وزوز گوش وجود ندارد، اما موارد زیر ممکن است بتواند مفید باشد، این روش های درمانی شامل:

استفاده از طب سوزنی

خواب هیپنوتیزمی

درمان وزوز گوش با جینکو (Ginkgo biloba)

درمان وزوز گوش با مکمل های حاوی روی

ویتامین های گروه ب

پیشگیری

بعضی از انواع وزوز گوش می‌تواند با روش هایی خاص پیگیری و درمان شوند.

برای مثال عدم استفاده از گوش پاک کن یکی از این روش هاست، چراکه وقتی شما از گوش پاک کن استفاده می‌کنید، گوش پاک کن باعث فشرده شدن واکس گوش و فرو رفتن آن می‌شود، که این واکس های فشرده و فرو رفته در گذر زمان ممکن است باعث وزوز گوش شود. بعلاوه با استفاده از گوش گیر و پوشاننده های گوش هنگام کار های پر سروصدا و یا قرار گرفتن در مکان های شلوغ در پیشگیری از ابتلا به وزوز گوش مفید می‌باشد. حفظ سلامت قلب و عروق هم یکی دیگر از راههای پیشگیری است.

برای مطالعه " وزوز و گرفتگی گوش" کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
درمان وزوز گوش
۴ از ۱ رای