درمان وزوز گوش

درمان قطعی، شناخت علت وزوز گوش وعامل بوجود آورنده بیماری است و سایر درمان ها کمکی هستند. بیمار از صدای بلند و از نوشیدن نوشابه های کافئین دار، قهوه، چای، کولا، شکلات و سیگار باید اجتناب کند. در درمان وزوز گوش باید داروهای تشدید کننده وزوزگوش حذف شود. افسردگی یا اضطراب احتمالی که ممکن است از علت سوت کشیدن گوش باشند ،باید درمان گردد و از روش پوشاندن صدای گوش با صدای موسیقی استفاده شود؛ زیرا صدای اضافه شده از خارج بهتر از صدای داخلی تحمل می شود.

اگر وزوز گوش بدلیل مشکلی دیگر باشد، پزشک با درمان آن مشکل به درمان این عارضه هم کمک می‌کند و معمولا مشکل حل می‌شود. درمان ها شامل خالی کردن جرم گوش، درمان مشکلات قلبی عروقی و یا تغییر دارویی باشد. البته در بیشتر مواقع دلیل اصلی وزوز گوش پیدا نمی‌شود، در این شرابط پزشک از روش های دیگری برای درمان استفاده می‌کند. این روش های درمانی وزوز گوش شامل استفاده از ماشین های نویز سفید (White noise machines)، استفاده از سمعک و ماسک های صدا(چیزی شبیه سمعک که درون گوش قرار می‌گیرد) میباشد.

علت وزوز گوش چیست؟

اختلالات و وزوز گوش

حدود ۹۰ درصد از موارد وزوز گوش به علت جرم گوش یا عفونت گوش میانی می باشد. در پیرگوشی نیز به طور شایع این عارضه وجود دارد. کسانی که به علت ضربه های صوتی دچار کاهش گذرای شنوایی شده اند، اگر به طور دائم در معرض ضربه های صوتی قرار گیرند ممکن است دچار کاهش شنوایی دائمی شوند، لذا وزوز گوش در این افراد یک علامت هشدار دهنده است.

علل قلبی عروق

دومین علتی که شایع است و یک سوم بیمارانی که وزوز شدید گوش دارند مبتلا به اختلال قلبی عروقی هستند و ۷۵ درصد افراد مبتلا به وزوز گوش دارای فشارخون بالا می باشند.

اختلال نورولوژیک یا ضربه به سر

اختلال نورولوژیک یا ضربه به سر در ۵ تا ۱۰ درصد موارد منجر به وزوز گوش می شود. در تصادفات رانندگی در اثر تکان های شدید سر به عقب و جلو معمولا چند روز تا چند هفته ایجاد می شود.

عوارض دارویی

وزوز گوش به علت عوارض دارویی شامل ۵ تا ۱۰ درصد موارد می شود که از جمله داروها، آسپیرین، مسکن ها و برخی آنتی بیوتیک ها، ضد افسردگی ها و آرامبخش هاست. در این موارد قبل از کاهش شنوایی علامت هشداردهنده است و ادامه مصرف دارو گاهی منجر به کاهش شنوایی غیر قابل برگشت می شود

بیماری های دندان

باعث احساس پرشدگی و فشار و تشدید وزوز گوش و حساسیت روی مفصل گیجگاهی ـ فکی می شود

مقالات مرتبط

بینی

بیماری های سیستمی

بیماری تیروئید و افزایش چربی خون بخصوص وقتی همراه با کاهش شنوایی یا سرگیجه باشند، می توانند علت وزوز گوش باشند

بیماری های روحی و استرس

می توانند علت بوجود آورنده یا تشدید کننده وزوز گوش باشند.

ارتباط بین شریان و ورید

ارتباط بین شریان و ورید می تواند باعث وزوز خفیف گوش شود که شایع ترین علت آن تومور می باشد که با بزرگتر شدن تومور و تهاجم به گوش میانی، بیمار دچار کاهش شنوایی و وزوز گوش نیز می گردد.

انقباضات نرم کام

بیمار احساس پرشدگی گوش، وزوز گوش و بعضی از اختلالات شنوایی می کند. صدای گوش در زمان استرس افزایش می یابد

انقباض عضلات گوش

انقباض ناگهانی عضله رکابی گوش موجب بروز صدای غرش می گردد و بروز وزوز گوش به دنبال یک صدای بلند و خاص است.

وزوز گوش ضرباندار در یک خانم جوان و چاق ممکن است به علت وجود فشارخون خوش خیم داخل مغز باشد .

اولین مرحله در درمان وزوز گوش تعیین دلیل آن است. یکی از مشکلات در تشخیص و درمان وزوز گوش این است که هر شخصی آن را بصورت متفاوتی تجربه می‌کند. اندازه‌گیری یک تجربه‌ی ذهنی بسیار دشوار می‌باشد. از این رو پزشک سوالات زیادی را درباره‌ی علائم شما می‌پرسد

چه کسانی دچار وزوز و گرفتگی گوش می‌شوند؟

هر کسی ممکن است دچاراین عارضه شود، اما افراد زیر در معرض خطر بیشتری قرار دارند:

افرادیکه بصورت طولانی مدت در برابر سر و صدای بلند قرار می‌گیرند.

افزایش سن نیز یکی دیگر از عوامل وزوز و گرفتگی گوش است و افراد مسن در خطر بیشتری هستند.

مردان بیشتر از زنان دچار این مشکل وزوز و گرفتگی گوش می‌شوند.

افراد سیگاری بیشتر از سایر افراد دچار این مشکل می‌شوند.

وزوز و گرفتگی گوش در افرادیکه دچار بیماری های قلبی و عروقی هستند بیشتر دیده می شود.

عوراض

این مشکل میتواند بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارد، هرچند عوارض وزوز و گرفتگی گوش بر روی افراد متفاوت است، اما شما ممکن است در صورت ابتلا مشکلاتی همچون خستگی، استرس، مشکلات خواب، مشکل در تمرکز، مشکلات حافظه، افسردگی، اضطراب و نگرانی گردد.

درمان خانگی

برای خیلی از افراد اتخاذ روش های زیر می‌تواند به افزایش تحمل این صداها کمک کند. این روش های خانگی در درمان وزوز گوش عبارتند از:

تا آنجا که می‌توانید از عواملیکه باعث شروع  و یا افزایش شدت وزوز گوش می‌شود، دوری کنید. مثال های معمول این محرک ها شامل صداهای بلند، کافئین و نیکوتین می‌باشد.

استرس خود را مدیریت کنید، چراکه استرس می‌تواند باعث بدتر شدن صدای گوش شود با مدیریت استرس می توانید به خود کمک کنید.

مصرف الکل را متوقف نمایید.

درمان وزوز گوش با طب جایگزین

هرچند شواهد کافی برای موثر بودن طب جایگزین یا سنتی، برای درمان وزوز گوش وجود ندارد، اما موارد زیر ممکن است بتواند مفید باشد، این روش های درمانی شامل:

استفاده از طب سوزنی

خواب هیپنوتیزمی

درمان وزوز گوش با جینکو (Ginkgo biloba)

درمان وزوز گوش با مکمل های حاوی روی

ویتامین های گروه ب

پیشگیری

بعضی از انواع وزوز گوش می‌تواند با روش هایی خاص پیگیری و درمان شوند.

برای مثال عدم استفاده از گوش پاک کن یکی از این روش هاست، چراکه وقتی شما از گوش پاک کن استفاده می‌کنید، گوش پاک کن باعث فشرده شدن واکس گوش و فرو رفتن آن می‌شود، که این واکس های فشرده و فرو رفته در گذر زمان ممکن است باعث وزوز گوش شود. بعلاوه با استفاده از گوش گیر و پوشاننده های گوش هنگام کار های پر سروصدا و یا قرار گرفتن در مکان های شلوغ در پیشگیری از ابتلا به وزوز گوش مفید می‌باشد. حفظ سلامت قلب و عروق هم یکی دیگر از راههای پیشگیری است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.