دستورات بعد از عمل جراحی رینوپلاستی

دستورات بعد از عمل جراحی رینوپلاستی :

۱- برای مدت چهار روز اول بعد از عمل جراحی بینی  لازم است در وضعیت نیمه نشسته استراحت کنید(سر شما همیشه بالاتر از قلبتان قرار گیرد) و یک هفته دیگر هم از دو بالش استفاده کنید.

۲- آنتی بیوتیک تجویز شده بعد از عمل جراحی بینی (معمولا کپسول سفالکسین) را سرشش ساعت میل کنید ؛ در صورت فراموش شدن نوبت بعدی را دو برابر مصرف کنید ؛ معمولا تا  خارج کردن تامپون  و اسپلینت بینی باید مصرف آن را ادامه دهید ؛چنانچه به هر دلیل مجبور به قطع دارو شدید  مراتب را به دکتر اطلاع دهید تا آنتی بیوتیک دیگری جایگزین شود.

۳ - مسکن تجویز شده بعد از عمل جراحی بینی (معمولا" بروفن ۴۰۰) در سه روز اول پس از عمل جراحی بینی  ، سر ساعت و بعد از آن برای مواقع درد بسته به نیاز مصرف شود. اغلب بیماران نیازی به مصرف آن بعد از ۴ روز  نخواهند داشت. بجز استامینوفن ساده یا کدئین دار و بروفن(ایبوپروفن) ۴۰۰ از هیچ مسکن دیگری استفاده نکنید.

**به هیچ وجه از " آسپیرین " و "  آ . اس . آ  " ویا ترکیباتی که حاوی این دو دارو باشند ؛ برای  دو هفته قبل  تا دو هفته بعد ازعمل جراحی بینی  استفاده نکنید زیرا باعث خونریزی غیر قابل کنترل خواهد شد.

۴ - برای مدت  دو هفته و بخصوص پنج روزاول بعد از عمل جراحی بینی  از هرگونه فعالیت بدنی که ضربان قلب شما را به بالای صد بار در دقیقه برساند از قبیل بالا رفتن سریع از پله ؛ بلند کردن وزنه های سنگین و .... بپرهیزید.

۵- مراقبت از اسپلینت بینی  (گچ بینی) برای مدت یک هفته به عهده شما میباشد. خیس شدن؛ عرق کردن؛ چرب شدن؛ حرکات زیاد صورت به دلیل خندیدن؛ صحبت بیش از اندازه و جویدن غذاهای سفت علاوه بر تا ثیر نامطلوب بر استخوانهای بینی سبب جدا شدن اسپلینت از بینی و ورم کردن بینی و متعاقب ان تاخیر در حصول نتیجه مطلوب نهایی خواهد شد.

۶ – ازمحیط هایی که سبب عطسه کردن شما میگردد سریعا خارج شوید( گرده گل وگیاه؛ باد مستقیم کولر؛...) درصورت بروز عطسه های مکررو غیر قابل پیشگیری از یک عدد قرص سرماخوردگی بالغینAdult Coldهر ۸ ساعت استفاده نمایید.

  **در صورت بروز عطسه به هیچ وجه دهان خود را نبندید؛با دهان باز عطسه کنید تا فشار هوا به بینی منتقل نشود

۷- در صورتیکه سابقه زدن تبخال دارید  حتما به دکتراطلاع دهید؛ در صورت زدن تبخال لازم است بلافاصله داروی مربوطه برای شما شروع شود.

۸ – در صورتیکه تا  دو هفته بعد از عمل جراحی بینی به هر دلیلی قرار باشد توسط پزشک دیگری اقدامی برای شما انجام شود یا دارویی تجویز گردد؛ قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

۹- داخل بینی شما به دلیل عمل جراحی بینی و استفاده از بخیه های قابل جذب و ورم مستعد انسداد بوسیله لخته و ترشحات میباشد. لازم است برای یک هفته هر ۲-۴ ساعت و سپس هر۸-۱۲ساعت برای دو هفته دیگر داخل بینی با سرم نرمال سالین (سرم نمکی) شستشو شود .  با سرنگ ۵ccبدون سوزن میتوانید آن را به داخل بینی بچکانید.روزی دوبار جلوی بینی مقدار کمی پماد جنتامایسین چرب شود و روزی دوبار داخل بینی (فقط۳ روز)قطره نفازولین ریخته شود

۱۰- خروج خونابه از بینی برای روزهای اول طبیعی است؛اگر مقدار آن قابل توجه است از یک گاز پانسمان کوچک جلوی سوراخهای بینی  استفاده کنید(سبیل !)واز دستمال کشیدن مکرر خودداری کنید.

۱۱- درپانزده روز اول هیچگونه جسمی را به داخل بینی فرو نبرید(گوش پاک کن و...)چیزی را از بینی بیرون نکشید و"فین"نکنید .تمام لخته ها با شستشو از عقب بینی دفع خواهذ شد.

۱۲- بروز خونریزی از بینی بعد از عمل جراحی بینی  در صورت مراعات مراتب فوق کاملا نادر است با وجود این در صورت بروز آن (که بر خلاف خونابه کاملا غلیظ است) به صورت زیر عمل کنید:

naphazoline (نفازولین بینی)در هر طرف سه قطره بچکانید. دستپاچه نشوید. ؛روی  یک صندلی بنشینید، با  یک  دستمال جلوی بینی و پره های بینی  را محکم  بگیرید و به مدت ده  دقیقه (از روی ســاعت)نگهدار ید و از چک کردن مکرر بپرهیزیـد-به دکتر  تلفن کنید ."اگر بطور نادر موفق به تماس نشدید به بیمارستان مربوطه مراجعه کنید" .

در صورت توقف خونریزی بینی  از هرگونه دستکاری بپرهیزید و قطره را سه ساعت بعد تکرار کنید. خونریزی بینی به خصوص در هفته دوم اکثرا" به دلیل خشکی بینی است و لازم است از روز اول بعد از عمل داخل بینی در فواصل ۸-۱۲ ساعت با پماد جنتامایسین –جنتکس- چرب شود.

۱۳-  بعد از عمل جراحی بینی  مصرف ویتامین ث۲۰۰۰میلیگرم برای ده روز ترمیم بینی را تسریع میکند.

۱۴-بعد از عمل جراحی بینی   روزی سه بار بامسواک کوچک دندانها را مسواک کنید(احتمال عفونت را کاهش میدهد).

۱۵- به هیچ وجه بعد از عمل جراحی بینی  سیگار نکشید حتی یک نخ!(حداقل ۲ هفته قبل تا بعد از عمل).

۱۶ –  ۵-۶  روز بعد از عمل جراحی بینی  که برای در آوردن اسپلینت بینی (گچ روی بینی) مراجعه میکنید ۲ ساعت قبل از بیرون آوردن اسپلیت بینی ،  استحمام کامل کنید ولی به اسپلینت بینی  دست نزنید.

برای مشاهده ی " فیلم عمل بینی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است