مراقبتهای بعد از بلفاروپلاستی

انجام مراقبتهای بعد از بلفاروپلاستی در تسریع روند بهبودی تاثیر بسزایی دارد. در ادامه تعدادی از این مراقبت ها آورده شده است:

1- در پايان جراحي زیبایی پلک (بلفاروپلاستی ) برای درمان افتادگی پلک محل برش و بخيه ها با پماد چرب مي شود و در صورت لزوم چشم پانسمان مي گردد. عمل بلفاروپلاستی با برداشتن پوست اضافی و پف چشم باعث  درشت کردن چشم می گردد.

2- پس از آنکه اثر داروي بي حس کننده جراحی پلک از بين رفت ممکن است احساس کنيد که پلک ها تحت کشش و دردناک هستند. اين حالت معمولاً خفيف است و با مصرف مسکن هاي معمولي برطرف مي گردد.

3- در صورت بروز هرگونه درد شديد يا کاهش ديد دراثر جراحي زیبایی بلفاروپلاستي حتماً با پزشک خود تماس بگيريد.

4- معمولاً توصيه مي شود که پس از جراحي بلفاروپلاستي تا چند روز از کمپرس سرد استفاده کنيد و سرتان را بالا نگه داريد (براي خوابيدن هم چند بالش زير سرتان بگذاريد) اين اقدامات به کنترل ورم و کبودي محل جراحي زیبایی پلک کمک زيادي مي کند. ميزان ورم و خون مردگي محل عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستي در افراد مختلف متفاوت است. معمولاً ورم و کبودي يک هفته پس از جراحی بلفاروپلاستي به حداکثر مي رسد و ظرف 2 تا 4 هفته برطرف مي گردد.

5- تا يکي دو هفته پس از عمل جراحي زیبایی بلفاروپلاستي ترشحات خفيف يا حالت چسبندگي دارند. مصرف قطره هاي مناسب به رفع اين حالات کمک مي کند.

6- در هفته هاي اول پس ازعمل جراحي بلفاروپلاستي ممکن است اشک ريزش، حساسيت به نور و تغييرات گذراي بينايي (مثل تاري ديد يا دوبيني) ايجاد شود که به تدريج برطرف مي گردد.

7- در 2-3 هفته اول پس از جراحي بلفاروپلاستي لازم است مکرراً توسط چشم پزشک معاينه شويد.

8- بخيه ها معمولاً 4-5 روز تا يک هفته پس از عمل جراحي زیبایی پلک برداشته مي شود  . پس از برداشتن بخيه ها تورم پلک ها کم کم فروکش مي کند و فرد ظاهر بهتري پيدا مي کند.

بازگشت به فعاليت هاي عادي روزمره بعد از عمل جراحي زیبایی پلک

1- اکثر افراد يکي دو روز پس از بلفاروپلاستي مي توانند مطالعه کنند يا تلويزيون تماشا کنند. معمولاً تا 2-3 هفته پس از انجام بلفاروپلاستي نمي توان از لنز تماسي استفاده کرد و فرد بايد از عينک مناسب استفاده کند.
2- پس از يک هفته تا 10 روز که همه بخيه های عمل جراحي زیبایی پلک یا بلفاروپلاستي برداشته شدند و محل زخم تقريباً جوش خورد مي توان فعاليت هاي شغلي را از سر گرفت. از اين زمان با صلاح ديد پزشک مي توان از مواد آرايشي براي پنهان کردن کبودي و محل برش استفاده کرد. معمولاً تا 3-4 هفته پس از بلفاروپلاستي چشم ها شديداً به آفتاب، باد شديد و گرد و غبار حساس هستند. در اين مدت بهتر است از يک عينک آفتابي بزرگ و يک کرم ضد آفتاب مخصوص دور چشم استفاده کرد.
3-  تا 4-5 روز پس از عمل جراحي بلفاروپلاستي بهتر است فرد فعاليت هاي خود را محدود کند و در حد امکان استراحت کند، به علاوه تا 3-4 هفته لازم است از فعاليت هاي سنگين (مثل خم شدن، برداشتن اشياي از زمين و ورزش هاي قدرتي) اجتناب شود. اين فعاليت ها فشار خون را بالا مي برند و احتمال خونريزي در محل عمل جراحي زیبایی پلک یا بلفاروپلاستي را زياد مي کنند.

نظرات بسته شده است.