دلایل انسداد مجاری بینی

یکی دیگر از علل انسداد بینی هایپر تروفی یا همان بزرگ شدگی شاخک بینی است. بزرگ شدگی شاخک در بینی خود به دو دسته استخوانی و مخاطی تقسیم میگردد. درمان هر یک از این دو نوع با دیگری متفاوت است.

علل هایپرتروفی مخاطی شاخک، خود شامل دو گروه رینیت آلرژیک و غیر آلرژیک است. رینیت آلرژیک همان چیزی است که در میان مردم به آلرژی فصلی معروف است و علائمی نظیر عطسه و آبریزش از بینیرا در بیمار در اپیزودهای مختلفی در سال شاهد هستیم. این بزرگی شاخک ها عموما دو طرفه بوده و احساس گرفتگی بینی با ضداحتقان های موضعی کاهش میابد. زمانی به بیماران مبتلا به انسداد بینی توصیه به جراحی میگردد که دچار گرفتگی بینی پایدار و دائمی در بینی باشند. در مواردی نیز که هایپرتروفی استخوانی علت بزرگی شاخک است توصیه متخصصین، جراحی جهت کم نمودن حجم شاخک های بینی است.

انحراف بینی از علل شایع انسداد بینی و گرفتگی یک طرفه بینی است. انحراف بینی ممکن است در پی تروما و ضربات وارده به بینی و ثلث میانی صورت ایجاد گردد. در مواردی هم در زمان تولد و حین عبور از کانال زایمانی در اثر استفاده از فورسپس ممکن است بینی و تیغه دچار آسیب گردد.

این آسیب ممکن است منجر به انحراف زودرس تیغه بینی یا انحراف بینی دیررس که تا زمان بلوغ ظاهر نمیگردد شود. آسیب های خفیف دوران خردسالی که به آسانی نادیده گرفته میشوند به طور شایع منجر به شکستگی های ظریف  در غضروف تیغه بینی میگردند. التیام این شکستگی های ظریف منجر به انحنا یافتن غضروف به سمت مقابل آسیب وارده می گردد و نتیجه انسداد بینی بوجود می آید .

در مورد درمان انسداد بینی ناشی از هایپر تروفی مخاطی شاخک ، درمان اولیه مبتنی بر تجویز آنتی هیستامین و داروهای ضد احتقان و کورتون های موضعی است. اگر که علیرغم این درمان بیمار همچنان از انسداد بینی شکایت داشته باشد، با جراحی می توان حجم شاخک را کاهش داد. در موارد انسداد بینی ناشی از هایپرتروفی استخوانی شاخک ها نیز توصیه به درمان جراحی میگردد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است