راههای تشخیص پولیپ بینی و درمان آن

راه های تشخیص پولیپ بینی :

تشخیص پولیپ بینی با معاینه بالینی به راحتی امکانپذیر است . در موارد زیادی بیماران مراجعه می کنند و اظهار می دارند که مبتلا به پولیپ بینی هستند ، اما وقتی داخل بینی آنها را معاینه می کنیم ، اثری از پولیپ بینی  دیده نمی شود ، بلکه  شاخک های تحتانی بینی  آنها متورم شده و به درجاتی ، انسداد تنفسی برای آنها ایجاد کرده است .

در معاینه ، پولیپ بینی  از بزرگی شاخک های بینی  به راحتی افتراق داده می شود . پولیپ بینی ،  خاکستری رنگ و یا بی‌ رنگ است ، اما شاخکهای بینی  قرمز رنگ است . پولیپ بینی   قابل حرکت دادن است ، اما شاخکهای بینی  ثابت است و نمی‌ توان آنرا حرکت داد .

لمس شاخکهای بینی  دردناک است ، اما لمس پولیپ بینی  دردی را ایجاد نمی کند . آندوسکوپی و همینطور سی تی اسکن از سینوس ها نیز برای مشخص کردن اندازه پولیپ بینی  و میزان گرفتاری سینوس ها مفید هستند .

درمان پولیپ بینی چنانچه پولیپ بینی  ایجاد شد و اندازه آن به حدی رسید که باعث گرفتگی  بینی  گردید ، لازم است با عمل جراحی برداشته شود . از آنجایی که معمولا منشاء پولیپ بینی  از داخل سینوس هاست ، اگر فقط پولیپ بینی خارج شود ، احتمال عود آن بیشتر از وقتی است که علاوه بر خارج کردن  پولیپ بینی ، با آندوسکوپی داخل سینوس ها نیز از وجود پولیپ بینی  تخلیه شود .  در هر صورت احتمال عود  پولیپ بینی بعد از عمل جراحی وجود دارد . البته درمان ضدآلرژی برای به تعویق انداختن پیدایش پولیپ بینی  و یا کاستن از سرعت رشد آن موثر است .

عمل جراحی پولیپ بینی  ،  با هر دو روش نیمه بیهوشی یا بی هوشی کامل قابل انجام است . مدت عمل جراحی پولیپ بینی  حدود ۲۰ دقیقه است . بیمار همان روزی که بستری می شود ، عمل شده و همان روز نیز مرخص می شود . مصرف آنتی بیوتیک به مدت ۱۰ روز بعد از عمل جراحی پولیپ بینی   و مصرف داروهای ضد آلرژی برای به تعویق انداختن عود پولیپ بینی لازم است .

نکات مورد توجه بیماران دارای پولیپ بینی :

 

 ۱ – پولیپ بینی از طریق داخل سوراخ های بینی برداشته می شود . لذا هیچ گونه برشی روی صورت یا بینی شما داده نمی شود و با این عمل شکل ظاهری بینی شما فرقی نمی کند .

۲ – معمولا پولیپ بینی با سینوزیت  همراه است که می توان هم زمان جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس را نیز انجام داد .

۳ – در صورت لزوم ، جراحی عمل  بینی ، جراحی اصلاح انحراف تیغه بینی و یا کوچک کردن شاخک های بینی را نیز می توان به طور همزمان با برداشتن پولیپ بینیانجام داد .

۴ – احتمال عود پولیپ بینی بالاست ، چرا که علت پیدایش آن حساسیت بینی است و این حساسیت با عمل جراحی برطرف نمی شود . لذا به همان دلیلی که پولیپ بینی  ایجاد شده است ، احتمال دارد که چندین ماه و یا چندین سال بعد از عمل ، مجددا پولیپ بینی تشکیل شود .

جراحی پولیپ بینی در کلینیک دکتر سرمست با بهترین روش ها و با استفاده از جدیدترین تجهیزات انجام می شود، به گونه ای که بیمار پس از جراحی، از سلامت بینی خود کاملا رضایت دارد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است