گرفتگی بینی پس از عمل زیبایی: درمان و علت

1

رینوپلاستی یا جراحی پلاستیک بینی، معمولاً یک عمل جراحی بدون عوارض است. اما درست مانند همه عمل‌های جراحی دیگر، احتمال بروز برخی عوارض بعد از این عمل هم وجود دارد. شایسته ترین فرد برای راهنمایی و پاسخ به سؤالات شما در این مورد، پزشکی است که عمل جراحی را انجام داده است.

مشخص‌ترین علائمی که بعد از عمل جراحی پلاستیک بینی بروز می‌کند و می‌تواند تا حدودی آزاد دهنده باشد، گرفتگی بینی است. به دلیل ورم داخلی که بعد از عمل جراحی در بینی به وجود می‌آید، بیمار تا چند هفته بعد از جراحی احساس گرفتگی بینی خواهد داشت و بعد از گذشت این مدت، ورم داخلی بینی به تدریج بهبود می‌یابد و گرفتگی بینی هم برطرف می‌شود. شدیدترین حالت گرفتگی بینی در چند روز اول بعد از عمل به وجود می‌آید و بعد از آن شروع به بهتر شدن می‌کند. برخی از بیمارانی که قبل از انجام عمل جراحی بینی مبتلا به مشکلات تنفسی شدید بوده‌اند، حتی با وجود ورم داخلی بینی هم، بلافاصله بعد از عمل جراحی احساس بهبودی نسبت به قبل از عمل می‌کنند. اما در سایر افراد، ممکن است برای شروع علائم بهبودی و تغییرات مثبت، به زمان بیشتری نیاز باشد. افرادی که قبل از انجام جراحی بینی دچار مشکلات تنفسی مانند پولیپ بینی بوده‌اند، احتمالاً گرفتگی و انسداد بینی را به شکل شدیدتری احساس خواهند کرد. به طوری که ممکن است ظرف چند شب بعد از انجام عمل جراحی، گرفتگی بینی باعث اختلال در خواب آن‌ها شود و بنابراین معمولاً یک قرص خواب آور سبک برای این افراد تجویز می‌شود. بهتر است بعد از عمل جراحی بینی تا چند هفته از محیط‌های خشک و شرایط تحریک کننده بینی اجتناب شود و چند مرتبه در روز به مقدار لازم از اسپری نمکی (آب نمک) یا برخی پمادهای مخصوص در بینی استفاده شود تا از خشک شدن بینی و شکننده شدن بافت بینی جلوگیری کند. اما توجه داشته باشید تا وقتی که پزشک شما بی خطر بودن فین کردن بینی را تأیید نکرده است، نباید این کار را انجام دهید.

علت‌ها


معمولاً بعد از گذشت یک ماه، قسمت عمده‌ای از تورم داخلی بینی برطرف شده و تنفس از طریق بینی با سهولت بیشتری انجام می‌شود. طی چند هفته بعد هم به طور مرتب بهتر می‌شود.

اما در برخی از موارد به یک عمل جراحی کوچک دیگر برای برداشتن بافت‌های اضافه از داخل بینی نیاز است. یکی دیگر از عوارض احتمالی این عمل، تجمع خون در داخل بافت بینی بعد از جراحی است که تحت عنوان سپتال هماتوم یا هماتوم تیغه بینی شناخته می‌شود. این عارضه‌ای است که احتمال بروز آن بلافاصله بعد از انجام عمل جراحی بینی بیشتر است و با پیشرفت مراحل بهبودی بعد از عمل، این عارضه هم بهبود می‌یابد. عفونت بینی هم از دیگر عوارض شایع بعد از عمل جراحی است. احتمال بروز عفونت در شرایطی که علائمی مانند درد، تب، آبریزش و ورم بعد از جراحی بینی وجود داشته باشد، بیشتر است و ممکن است به درمان با آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد. نهایتاً وقتی که بافت بینی بهبود پیدا کرد، به ندرت احتمال دارد که آثار زخم در داخل بینی باقی بماند و باعث احساس گرفتگی بینی شود. در مجموع، عوامل متعددی می‌توانند به عنوان علت گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی مطرح باشند، اما مهم‌ترین علت این عارضه اثر متقابل بین دو عامل است. یکی مشکلات بینی که از قبل وجود داشته و تشخیص داده نشده است (مانند انحراف تیغه بینی، هایپرتروفی مخروط بینی و بیماری‌های مخاطی) و دوم آسیب دیدگی غضروف‌ها و کاهش سطح دریچه بینی بعد از عمل جراحی که به همراه هم، عامل بیشترین گرفتگی‌های بینی بعد از جراحی هستند. بعضی از محققان (مانند کورتیس و گولدوین، بیکهوئیس) گزارش کرده‌اند که تقریباً در ۱۰ درصد از افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند، احتمال بروز آسیب دیدگی‌های بعد از جراحی وجود دارد.

برای مطالعه مقاله عوامل گرفتگی بینی کلیک کنید .

خطرات و عوارض


جراحی پلاستیک بینی ممکن است با خطرات و عوارض پیش بینی نشده‌ای همراه باشد که بیمار یا پزشک جراح هرگز انتظار وقوع آن را نداشته‌اند. علاوه بر بد شکلی‌هایی که ممکن است بعد از عمل جراحی ایجاد شود، خطرات و عوارض متعدد دیگری را نیز باید مد نظر قرار داد. سخت شدن تنفس از طریق بینی بعد از عمل جراحی، یکی از همین مشکلات جدی است. حتی اگر هدف مورد نظر از نظر زیبایی محقق شده باشد، ممکن است بیمار به خاطر مشکل در تنفس بعد از عمل، از نتایج عمل جراحی احساس رضایت نکند. آسیب‌های دراز مدت بر کیفیت زندگی و نقش عوارض ناشی از این عمل بر اختلالات تنفسی هنگام خواب، هر دو از عوارضی هستند که برای این عمل گزارش شده‌اند. در شکل زیر تصویری از آناتومی حفره بینی نشان داده شده است.

22

در مورد این بیماری هم به مانند همه بیماری‌های دیگر، تشخیص و درمان بعضی عوارض خاص، نیاز به معاینه فیزیکی توسط پزشک متخصص دارد. بنابراین اکیداً توصیه می‌شود که با جراح پلاستیک خود یک قرار ملاقات تعیین کنید.

اگر جراحی بینی شما بیش از ۳ ماه پیش انجام شده و شما هنوز دچار گرفتگی بینی هستید، باید به پزشک جراح خود اطلاع دهید. مدت زمانی که بعد از عمل جراحی ممکن است گرفتگی بینی وجود داشته باشد بستگی به نوع عمل و اقداماتی دارد که توسط جراح در زمان عمل جراحی انجام گرفته است. در حالت معمول بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز شما باید بتوانید راحت‌تر تنفس کنید و ظرف ۶ تا ۸ هفته بعد از عمل درمان گرفتگی بینی کامل باشد و مرتباً تنفس شما بهبود بیشتری پیدا می‌کند.

خشکی بینی یکی از رایج ترین علائم ناسازگاری های محیطی است ومی تواند یکی ازعلائم عوارض جانبی ناشی از مصرف داروها باشد. بینی برای اینکه یک عملکرد طبیعی داشته باشد باید مرطوب باشد وخشکی وگرم شدن محیط می تواندباعث خشکی بینی شود. آب وهوای گرم وخشک با رطوبت کم وشرایط آب وهوایی همه ازعواملی هستند که برروی خشکی بینی تاثیرگذارهستند. خشک شدن بینی یکی از رایجترین تاثیرات مصرف داروهای خاصی مانند آنتی هسیتامین و داروهایی برای رفع گرفتگی بینی است. درمان های بدون انجام جراحی برای رفع خشکی بینی یعنی حفظ و نگهداری و بهبود مخاط بینی در سندروم خشکی بینی است. این درمان ها به منظور نگهداری مخاط و جلوگیری ازآسیب دیدگی وعفونت بینی انجام میشود. درمان یعنی تلاش برای بهبود علائم بیماری. پزشک می تواند برای شما بهترین روش جراحی و بدون جراحی درمان سندرم خشکی بینی را برای شما تجویز نماید.

درمان


مرحله ۱

به مدت چند روز، زیر سر را بلند نگه دارید. سعی کنید در مدت چند روز بعد از عمل جراحی در حالت لمیده به پشت بخوابید و تا چند هفته بعد از آن از بالش‌های بلند استفاده کنید تا احتمال بروز تورم داخل بینی کاهش پیدا کند.

مرحله ۲

نگرانی‌ها و احساسات خود را کنترل کنید. علاوه بر آسیب دیدگی‌های معمول ناشی از جراحی، گوشه گیری و انزوای فرد بعد از انجام عمل و ترس از نتایج نهایی آن می‌تواند عوارض و شرایط بعد از عمل را تشدید کند. بنابراین حفظ آرامش و عدم نگرانی بی مورد در این مقطع زمانی اهمیت زیادی دارد. عصبانیت و گریه کردن می‌تواند باعث خونریزی داخلی در بینی و افزایش احتمال ورم و برآمدگی خارج آن شود.

مرحله ۳

کیسه‌های یخ سبک وزن یا کیسه‌های حاوی نخود فرنگی یخ زده را روی بینی و چشم‌های خود بگذارید تا به کاهش تورم آن کمک کند.

مرحله ۴

در زمان عطسه کردن حتماً دهان خود را باز نگه دارید. عطسه، سرفه و فین کردن بینی می‌تواند باعث باز شدن بخیه‌های نوک بینی و ایجاد ورم در این قسمت شود. اگر هوای اتاق شما خشک است و باعث سرفه کردن شما می‌شود، از یک دستگاه بخور یا رطوبت ساز استفاده کنید. سیگار نکشید و از قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران اجتناب کنید تا پوشش مخاطی داخل بینی شما تحریک نشود.

مرحله ۵

هر وقت از خانه بیرون می‌روید، بینی خود را در برابر آفتاب بپوشانید. سوختگی ناشی از آفتاب هم می‌تواند باعث تورم نوک بینی شود. اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، ممکن است نوک بینی شما به طور غیر طبیعی قرمز شود. تا ۶ ماه بعد از انجام عمل بینی از کرم ضد آفتاب با اس پی اف حداقل ۱۵ استفاده کنید.

تذکر

  • فعالیت بدنی خود را حداقل به مدت یک هفته محدود کنید و از بلند کردن هر جسمی که بیشتر از ۵ کیلوگرم وزن دارد حتی کودکان و بچه‌های خود، به شدت خودداری کنید. اما پیاده روی کردن برای جلوگیری از تشکیل لخته خون بعد از عمل جراحی خوب است.

نکته

  • داروهای مسکن خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید و اجازه ندهید که درد شدید در ناحیه بینی شما بروز کند. درد شدید می‌تواند باعث افزایش میزان فشار خون و بروز خونریزی بینی شود که در این صورت، ورم نوک بینی بهبود پیدا نمی‌کند.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است