راه های پیشگیری و درمان گرفتگی بینی

یکی از موارد ایجاد کننده ی گرفتگی بینی ، مشکل ساختمان های داخلی بینی است. در داخل بینی، تیغه ای در وسط قرار دارد که ممکن است انحراف بینی داشته یا در اثر ضربه و تصادف یا به صورت مادرزادی، شکستگی های متعدد داشته باشد، که در هر حالت، گرفتگی و انسداد بینی یکی از تظاهرات شایع آن است. از سوی دیگر، شاخک هایی داخل بینی است که این شاخک ها وظیفه ی گرم و مرطوب کردن فضای بینی را به عهده دارند، گاهی این شاخک ها به طور مادرزادی بزرگ هستند یا در اثر التهاب و آلرژی های مزمن بینی ، این شاخک ها رشد می کنند و موجب دشوار شدن میزان عبور هوا و تنفس می شوند. در این موارد از گرفتگی بینی ، مداخله ی پزشک و درمان  جراحی ضروری است، و با جراحی تیغه و درمان  آن، تنفس به حالت طبیعی بازمیگردد. همچنین شاخک هایی که بزرگ شده اند، اگر به درمان طبی بزرگی شاخک های بینی پاسخ ندهند، نیازمند درمان جراحی بوده و با استفاده از روشهای درمان جراحی مختلف، با کمک لیزر یا برداشتن شاخک به اندازه طبیعی برمیگردد و در نتیجه مشکل تنفسی بهبود می یابد.( در اغلب موارد که شاخک های بینی به دلیل عفونت های مزمن، یا حساسیت به محیط و یا مشکلات هورمونی شروع به بزرگ شدن می کنند، روند روبه رشدی دارند، و با افزایش سن فرد، به دلیل تغییرات ساختمانی، مشکلات تنفسی بیشتر می شود و توصیه می شود که اقدامات درمانی شروع شود تا عوارض قلبی-عروقی به علایم بینی و گرفتگی بینی اضافه شود.) هورمون تیروئید ممکن است روی گرفتگی بینی تاثیر داشته باشد. کسانی که مبتلا به کم کاری تیروئید هستند، مخاط بینی حجیم تری دارند و درمان کم کاری موجب درمان گرفتگی بینی می شود. گرفتگی بینی گاهی باعث خروپف در کودکان و بزرگسالان می شود.

پیشگیری از گرفتگی بینی

اولین محل برخورد با هوای تنفسی، بینی است و اگر این هوا آلوده باشد اولین واکنش در داخل بینی ایجاد می‌شود.  اگر هوا پر از گرد و غبار باشد باید توسط بینی فیلتر شود و واکنشی که بینی نسبت به این امر نشان می دهد افزایش ترشحات است که به صورت خلط پشت حلق خود را نشان می دهد یا با بزرگ شدن مخاط، سعی می کند جلوی این هوای آلوده را بگیرد، بنابراین فرد احساس گرفتگی بینی می کند. اگر مشکل در این مرحله مورد توجه قرار نگیرد، فرد مجبور است با دهان نفس بکشد و سد دفاعی بینی که موجب پیشگیری از عفونت ها و عوارض ریوی است از بین می رود و عوارض بیشتری علاوه بر گرفتگی بینی برای فرد ایجاد می شود.

در مکانی که گرد و غبار فراوان وجود دارد، استفاده از ماسک، میزان ورود گرد و غبار به داخل بینی  را کاهش می دهد، و شست و شوی مکرر بینی، میزان آلاینده های داخل بینی را کاهش می دهد. توصیه ما به کسانی که گرفتگی مزمن بینی دارند یا در مکان های آلوده زندگی می کنند این است که حداقل یک بار در شبانه روز با محلول سرم نمکی، یا با یک لیوان آب جوشیده و یک قاشق چای خوری نمک، این محلول را تهیه کنند و بینی خود را شست و شو دهند و با این کار ساده، تا ۵۰% گرفتگی بینی کاهش پیدا می کند. بهتر است با یک سرنگ، محلول را کشیده و در هر دو طرف بینی وارد کنند. کشیدن محکم سرم از طریق دم به داخل بینی می تواند باعث انتقال عفونت از بینی به سینوس ها شود.

برای  مطالعه   "درمان  گرفتگی بینی "   کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است