راینوپلاستی (جراحی پلاستیک بینی)

راینو پلاستی یعنی شکل دادن دوباره بینی ، کوچک کردن اندازه بینی، تغییر عرض بینی در ناحیه ی  پل بینی ، تغییر اندازه و موقعیت سوراخ های بینی.راینوپلاستی همچنین می تواند نوک بینی را تغییر شکل دهد و بزرگی و پهنای بیش از حد سوراخ های بینی و چرخش زیاد آن ها به طرف بالا و عدم تقارن بینی را اصلاح نماید.

اشکالات تنفسی ناشی از انحراف تیغه ی بینی نیز با راینوپلاستی قابل درمان است. راینوپلاستی برای اصلاح نقایص مادرزادی بینی یا آسیب های ناشی از ورزش یا تصادفات رانندگی نیز به کار می رود. راینوپلاستی برای تصحیح تغییر شکل ساختمانی (مانند بینی شبیه قلاب (بینی عقابی) یا بینی دارای برآمدگی) نیز به کار می رود.

تیغه (سپتوم)  بینی :

تیغه (سپتوم ) بینی دیواره ی واقع در بین دو سوراخ بینی است و از غضروف و استخوان ساخته شده و حفره بینی را به دو نیمه ی مساوی تقسیم می کند. تیغه ی ایده آل بینی ، شکلی مستقیم دارد، به نحوی که حفره ی هر طرف بینی با طرف دیگر مساوی است ولی در افراد مبتلا به انحراف تیغه ی بینی این دو حفره مساوی نیستند.

انحراف شدید تیغه ی بینی می تواند موجب اشکال در تنفس از راه بینی شود. قبل از عمل جراحی راینوپلاستی و به طور کامل تمام جراحی های پلاستیک از بیمار خواسته می شود استعمال دخانیات را متوقف سازد زیرا دخانیات موجب اختلال شدید جریان خون پوست و درنتیجه کاهش مقدار اکسیژن آن می شود و این موضوع، ترمیم زخم حاصل از عمل جراحی راینوپلاستی  را به تعویق می اندازد و ممکن است نکروز (مرگ بافتی) پوست ناحیه ی بینی روی دهد.

خوردن الکل نیز همین عارضه را به دنبال دارد. مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروییدی (مثل ایبوپروفن) نیز می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد و از این رو از چند روز یا چند هفته قبل از عمل جراحی راینوپلاستی  باید قطع شود. مصرف خیلی زیاد ویتامین c می تواند به لخته شدن خون و ترمیم زخم کمک کند. بعضی از پزشکان، قبل از انجام عمل جراحی راینوپلاستی به منظور پیشگیری از تورم بیش از حد، به بیمار کورتون تجویز می کنند.

منبع : راهنمای پزشکی خانواده- جراحی پلاستیک (ترمیمی و زیبایی)

برای مطالعه " انواع راینوپلاستی " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است