رفع انحراف بینی

همه ما بارها واژه انحراف بینی را از زبان کسانی که از مشکلات تنفسی و انسداد بینی شکایت دارند شنیده ایم. بیمارانی که دچار انحراف بینی هستند با طیف وسیعی از علائم بالینی شایع و گاه ناشایع برای عمل جراحی انحراف بینی به پزشک مراجعه میکنند. اگر که همراه با انحراف بینی شاخک های بینی نیز دچار بزرگ شدگی باشند معمولا علائم و شکایات بیمار مبتلا به انسداد بینی تشدید یافته تر و وسیع تر می باشد.

عملکرد تیغه بینی

سپتوم یا تیغه میانی بینی متشکل از دو جزء غضروفی و استخوانی است. تیغه بینی فضای بینی را به دو حفره مجزا از یکدیگر تقسیم می کند. از طرفی تیغه بینی موجب حمایت و استواری دورسوم بینی یا همان سطح پشتی بینی که نمای روبروی بینی را ایجاد می کند، می شود. در ضمن تیغه بینی به مثابه یک ستون جهت حفظ شکل نوک بینی عمل میکند.

انحراف بینی چیست ؟

هرگونه انحراف بینی یا جابجایی تیغه میانی بینی از خط وسط که ممکن است منجر به گرفتگی بینی شود و یا کاملا بی علامت باشد را انحراف بینی میگوییم. در مواردی آسیب ها وضربات وارده به بینی منجر به انحراف تیغه بینی از خط وسط میگردد. در مواردی نیز علت انحراف بینی ناهنجاری های تکاملی در روند رشد است.

عوارض انحراف بینی

اختلال جریان هوا در بینی ناشی از انحراف بینی به نوبه خود می تواند موجب اختلال در حواس بویایی و چشایی و اختلال در مرطوب سازی و تصفیه هوای تنفسی و در نهایت کاهش اکسیژن دریافتی گردد. از طرفی انحراف تیغه بینی می تواند با انحراف و کجی شکل ظاهری بینی همراه گردد. در مواردی نیز انحراف بینی با ایجاد اختلال در تهویه سینوس ها ممکن است فرد را مستعد ابتلا به سینوزیت مزمن نماید.

رفع انحراف بینی

در انحراف بینی درمان براساس شرایط هر بیمار طرح ریزی میگردد. برخی بیماران علیرغم انحراف بینی شدید هیچ گونه علامتی نداشته یا اینکه علائم خفیفی دارند و در مقابل برخی بیماران با انحراف بینی مختصر شکایاتی قابل توجه دارند. در تکنیک های درمانی رفع انحراف بینی امروزی هنوز برداشتن بخشی از تیغه بینی در دستور کار جراح قرار دارد. اما بیش از گذشته به حفظ ساختمان تیغه بینی و بازآرایی آن اهمیت داده می شود. در واقع رفع انحراف بینی به معنای شکل دهی مجدد یا قالب ریزی تیغه بینی است.

شایع ترین شکایت بیماران بعد از جراحی انحراف بینی از تداوم انسداد بینی است که خود ناشی از علل مختلفی است. اما از دیگر پیامدهای جراحی انحراف بینی می توان هماتوم یا تجمع خون زیر پوشش مخاطی سپتوم را نام برد که خود ممکن است منجر به آبسه گردد. سوراخ شدگی سپتوم نیز از عوارض کمتر شایع این جراحی انحراف بینی است. تغییرات شکلی بینی و ایجاد دفورمیتی بینی زینی شکل در پی برداشتن بیش از حد غضروف تی نیز محتمل است.

در برخی بیماران نیز خونریزی بینی به طور قابل توجه پس از عمل رفع انحراف بینی دیده میشود که معمولا در مواردی که جراحی انحراف بینی با برداشت از شاخک تحتانی توام میگردد، دیده می شود.

برای مطالعه " درمان انحراف بینی " روی لینک کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
رفع انحراف بینی
۴ از ۱ رای