رفع وزوز گوش

هرچند که هنوز درمان قطعی برای وزوز گوش و علت سوت کشیدن گوش گزارش نشده است، اما طیف وسیعی از شیوه‌های رفتاری می‌ تواند در کاهش این صدای مزاحم کمک کند.

کارهایی که برای کنترل این صدای مزاحم می ‌توانید انجام دهید:

*‌ برای رفع وزوز گوش توجه کنید چه فعالیت‌هایی در طول روز، شما را از دقت به صدا باز می ‌دارد و یا موجب می ‌شود که توجه شما به وزوز گوشتان کمتر شود؟ به احتمال زیاد این ها فعالیت‌هایی هستند که شما از انجام آن لذت می ‌برید و به آنها علاقه دارید.

* در محیط‌ های آرام و ساکت که سر و صدا کم است، بی‌‌ شک توجه شما به صدای گوشتان بیشتر می‌ شود. در چنین مواقعی استفاده از صدایی با شدت پایین مثلا گوش دادن به یک موزیک ملایم در جلوگیری از توجه‌ تان به صدای گوشتان مفید خواهد بود.

* پیشنهاد می ‌شود مواقع خاصی از روز به انجام  این تمرین برای رفع وزوز گوش بپردازید:

به صدای گوشتان و صدای سایر حس‌ها در خودتان توجه کنید؛ برای مثال چشمانتان را ببندید و چند دقیقه روی ریتم تنفس خود تمرکز کنید. سپس در همان حالت، توجه خود را به سمت دست‌ها معطوف کنید و در ذهنتان، به شمارش انگشتان دست خود بپردازید. بار دیگر به ریتم تنفستان گوش دهید و بعد به وزوز گوشتان توجه کنید. مجدداً روی تنفس تمرکز کنید و این مراحل را از نو تکرار کنید. این تمرین به شما یاد می ‌دهد که چگونه توجه‌ تان را کنترل کنید.

* برخی از افراد در یافته‌اند که ساختن تصور ذهنی دور از استرس در رابطه با وزوز گوش، در کاهش آزاردهندگی ناشی از آن مفید است. برای مثال اگر صدا شبیه برخورد صدای امواج بر شن‌ها است،  دقایقی از روز چشم‌های خود را ببندید و تصور کنید که در ساحل نشسته‌اید و امواج دریا را می ‌بینید که با شن‌های ساحل برخورد می‌ کنند و یا اگر صدای وزوز گوش شما شبیه صدای سوت کشیدن است، یک کتری در حال جوش را در ذهنتان، مجسم کنید.

*  برای رفع وزوز گوش آهسته و عمیق نفس بکشید.

* هر روز به انجام تمریناتی بپردازید که به عضلات شما آرامش و راحتی می ‌دهند. این تمرینات برای رفع وزوز گوش مثال می ‌توانند شامل یک حمام گرم یا ماساژی مناسب باشند.

* زمانی که احساس می ‌کنید صدای وزوز گوشتان بیشتر از همیشه شما را آزار می ‌دهد و یا توجه بیشتری به آن دارید، بیندیشید که آیا مسائل دیگری در ذهنتان وجود دارد که باید دسته‌ بندی شوند و همین موجب نگرانی شما شده است؟ اگر چنین چیزی وجود دارد، در پی حل آن باشید و نگذارید صدای وزوز گوش شما زندگی و کارتان را تحت تاثیر قرار دهد. دقت کنید مشکلات روزمره نسبت به این صدا از اعتبار و اهمیت بیشتری برخوردارند.

* نگرانی درباره ی این مشکل ، وضع شما را بدتر خواهد کرد. برای مثال اگر از فعالیتی به دلیل ترس از بدتر شدن وزوز گوش خودداری کنید، وضعیت شما را بیشتر آزرده می ‌کند، زیرا ناراحت خواهید شد که چرا فعالیت‌هایی را که باید انجام می ‌دادید، انجام نداده‌اید.

فراموش نکنید هر چه شما به این صدای مزاحم بیشتر توجه کنید، آن هم توجه بیشتر و بیشتری را از شما می‌ طلبد.

* دقت کنید که چه صداهایی توجه ‌تان را از وزوز گوش بازمی‌ دارند. مثلا اگر می‌ بینید هنگام تماشای تلویزیون مشکلتان را فراموش می‌ کنید، در مواقعی که این صدای مزاحم آزارتان می ‌دهد، به تماشای تلویزیون بپردازید.

وزوز گوش در هنگام خواب

عده‌ای از افراد معتقدند که صدای مزاحم، خواب آنها را مختل کرده است. برای حل و رفع وزوز گوش موارد زیر را به شما پیشنهاد می ‌کنیم:

۱) هنگامی که در رختخواب هستید، از یک صدای ملایم استفاده کنید. این صدای ملایم می ‌تواند شامل یک موزیک آرام، رادیو و یا حتی صدای فن باشد. توجه کنید: گوش دادن به صداهای بلند خواب شما را مختل می ‌سازد.

۲) برای رفع وزوز گوش میزان کافئین مصرفی (قهوه، چای، نوشابه و...) خود را در طی روز کم کنید و از مصرف کافئین در شب بپرهیزید.

۳) در طول روز ورزش کنید، ولی از انجام ورزش یا فعالیت‌های سنگین نزدیک به زمان خواب خودداری کنید.

۴) برای رفع وزوز گوش ،ذهن خود را از مسائل و فعالیت‌های انجام شده در آن روز خالی کنید و هر شب ۱۰ دقیقه قبل از خواب برنامه‌های روز بعد را بنویسید. دقت کنید در این کار واقع‌گرا باشید.

۵) نیم ساعت قبل از رفتن به رختخواب، به انجام تمرینات آرامش ‌بخش بپردازید و موزیک آرام مورد علاقه تان را گوش دهید.

۶) هنگامی به رختخواب بروید که احساس خستگی می ‌کنید نه اینکه چون ساعت خواب فرارسیده است، خود را ملزم به رفتن به رختخواب کنید، ولی بکوشید تا هر روز صبح در ساعت مشخص و ثابتی از خواب برخیزید.

۷) این اندیشه را که رختخواب مساوی است با خواب، ملکه ی ذهنتان کنید.

۸) چنانچه تا ۲۰ دقیقه بعد از رفتن به رختخواب خوابتان نبرد، وحشت زده و نگران نشوید. برخیزید به اتاق‌های دیگر بروید و فعالیت‌های سبکی که به تفکر و تمرکز نیازی ندارند، انجام دهید تا زمانی که احساس خوب ‌آلودگی کنید. سپس به رختخواب برگردید.

۹)الکل مصرف نکنید. الکل چرخه ی خواب شما را مختل می ‌سازد.

۱۰) برای رفع علت وزوز گوش قبل از خواب، از انجام فعالیت‌هایی که ذهن تان را مشغول می‌ سازد، مثل گوش دادن به برنامه‌های گفت ‌و گو در تلویزیون و رادیو یا حل جدول خودداری کنید.

۱۱) در طول روز از چُرت زدن بپرهیزید.

۱۲) نگران نباشید. به خاطر داشته باشید بدن شما حداقل خواب مورد نیازتان را تأمین خواهد کرد. بکوشید که به آرامش بیشتر آن کمک کنید.

برای مطالعه " درمان وزوز گوش " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است