رفع کبودی و تورم بعد از عمل بینی

تمام بیمارانی که جراحی بینی انجام میدهند بعد از عمل دچار کبودی و تورم بینی می شوند. تورم بینی می تواند تا یک سال طول  بکشد تا به طور کامل فروکش کند، اما  تکنیکهایی وجود دارد که شما می توانید برای به حداقل رساندن این اثرات انجام دهید که باعث کاهش کبودی ها شود.

درمان کبودی چشم بعد از عمل بینی

ورم و کبودی چشم ها ممکن است ایجاد شود که تا روز دوم و سوم تشدید خواهد شد. در طول این مدت می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. قسمت اعظم ورم و کبودیبینی ظرف یک هفته تا ده روز از بین می رود. لکه های خونمردگی در سفیدی چشم به تدریج از بین خواهد رفت.

تورم بینی بعد از عمل

پس از سه هفته، هفتاد درصد از تورم بینی بر طرف می گردد. سی درصد باقیمانده نیز با گذشت ۱۲ تا ۱۸ ماه برطرف می گردد. تورم بینی پس از عمل جراحی بینی در مواردی که پوست بینی ضخیم نیست (بینی استخوانی) زودتر بر طرف می گردد. اما اگر که پوست بینی ضخیم و چرب باشد (بینی گوشتی) معمولا این سیر کندتر است و بهبودی کامل به دو سال زمان نیاز دارد.

عطسه یا سرفه با دهان باز

در هفته نخست پس از عمل جراحی بینی باید از عطسه و یا سرفه با دهان بسته، خنده‌های زیاد و عمیق و نیز از گریه اجتناب شود.

می‌توان با استفاده از مسواک نرم، دندان‌ها را مسواک زد؛ به شرطی که لب بالا دستکاری نشود. شستن صورت یا استحمام کردن به شرطی که پانسمان روی بینی خیس نشود، اشکالی ندارد. بیمار باید از گذاشتن عینک طبی یا آفتابی به مدت یک ماه خودداری کند. در صورتی که عینک با استفاده از چسب ضد حساسیت به پیشانی متصل شود، می‌توان از همان روز نخست از عینک استفاده نمود. استفاده از لنزهای تماسی چشم، از فردای روز عمل مانعی ندارد. استفاده از مواد آرایشی اشکالی ندارد. شاید به دلیل اثر چسب‌های بینی، برخی از بیماران تصور کنند که بینی‌شان بیش از اندازه بالا رفته است، اما پس از برداشتن چسب‌ها نوک بینی به ‌تدریج در وضعیت طبیعی خود قرار می‌گیرد. حدود ۷۰ درصد ورم و تغییرات، در شش هفته نخست پس از عمل برطرف می‌شود، ۱۰ درصد ظرف ده ماه، ۱۰ درصد طی بیست ماه و باقی ورم به‌تدریج ظرف چهار تا ده سال فروکش می‌کند. معمولاً ورم نوک بینی آخرین جایی است که ورم آن از بین می‌رود.

برای آشنایی با مراقبت های بعد از جراحی بینی روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است