رفع گرفتگی گوش

شاید برای همه شما مشکل گرفتگی گوش بوجود آمده باشد. مشکلی که بیشتر از آنکه خطرناک باشد کلافه کننده بوده و باعث می شود گاهی دست به کارهایی بزنیم که مشکل ساز باشد.

 در موارد کمی فشارگوش نشانه ای برای بیماری ای جدی است اما با این وجود نباید گرفتگی گوش به مدت طولانی نادیده گرفته شود.

معمولا گرفتگی گوش ناشی از فشار نامطبوع در گوش ها به مشکلی واقعی تبدیل می شود. این مشکل می تواند علل مختلفی داشته باشد که یکی از آنها که مشکل کمتری ایجاد می کند و راحت تر نیز حل می شود، چرک کردن گوش است. اما وقتی دکتر این چرک ها را تمیز کند، بهبود به صورت محسوسی قابل رویت است و گرفتگی گوش ناپدید می شود.

اما اگر چرک گوش عامل گرفتگی گوش نباشد، درمان مشکل تر می شود. در این جا اندازه گیری فشار و تست شنوایی می تواند در تشخیص بهتر علت کمک کند چرا که مشکل شاید مثلا از فشار داخل گوش میانی باشد.

دلایل

کشیدگی در ناحیه مهره های گردن و پشت گردن یا حتی مشکلاتی در فک (بیشتر پایین فک)، می توانند باعث ایجاد گرفتگی گوش شوند. هنگام سرماخوردگی نیز فشار روی گوش ها طبیعی است، اما پس از بهبودی، گرفتگی گوش هم باید برطرف شود. هنگام بلند شدن و به زمین نشستن هواپیما نیز روی گوش ها فشار می آید که گرفتگی گوش این مورد نیز به خاطر تفاوت ارتفاع طبیعی است. در این جا جویدن آدامس به برطرف شدن این مشکل ناراحت کننده کمک می کند.

شناگرهای غیرحرفه ای نیز اغلب با این فشار روی گوش دست به گریبان هستند. گرفتگی گوش همچنین می تواند نشانه ای از فشار بیش از حد روی یکی از اعضای حساس بدن باشد.

برای گرفتگی گوش چه باید کرد؟

اگر گرفتگی گوش از طریق تنفس عمیق از راه بینی یا از طریق جویدن یا تکان دادن ماهیچه های فک برطرف نشد می توان از گوشگیر استفاده کرد. اما اگر گوشگیر هم کمکی نکرد حتما باید یک متخصص گوش و حلق وبینی، گوش را معاینه کند.

گرفتگی گوش و فشاری را که به خاطر شنا یا پرواز با هواپیما ایجاد شده است، می توان به کمک قورت دادن چیزی یا حرکت دادن ماهیچه های فک و یا جویدن آدامس برطرف ساخت.

سرگیجه

باید توجه داشت که اگر گرفتگی گوش و فشار گوش با سرگیجه همراه بود، باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کرد. برای این که گرفتگی گوش نتایج ناگوار غیرمنتظره ای به بار نیاورد، باید که به راحتی از کنار آن نگذشت؛ هرچند که در بیشتر موارد این مشکل نمی تواند با خطر جدی را به دنبال داشته باشد.

چه زمانی برای گرفتگی گوش به پزشک مراجعه کنیم؟

گرفتگی گوش باقی ماند، باید حتما فکری به حالش کرد. مثلا اگر بعد از دو، سه روز گرفتگی گوش کسی برطرف نشد، نشانه وجود مشکل است و باید حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند. اگر علت گرفتگی گوش ، تجمع مایع پشت پرده گوش باشد و درمان نشود، مایع به مرور زمان غلیظ تر می شود و درمان بسیار مشکل تر خواهد شد.

افراد دچار آلرژی و کسانی که مدام مبتلا به سرماخوردگی می شوند، زیاد به استخر می روند و افرادی که گوش شان جرم دارد یا شیپوراستاش گوششان خوب عمل نکند بیشتر دچار گرفتگی گوش می شوند.

اگر بیماری همزمان دچار گرفتگی گوش و سرگیجه باشد، قضیه جدی تر است و باید حتما به پزشک مراجعه کند چون احتمال دارد مشکل به گوش داخلی هم مربوط باشد. مشکلات گوش میانی و داخلی کمتر با سرگیجه همراه است، ولی اگر گوش داخلی دچار مشکلی شده باشد، بیمار علاوه بر گرفتگی گوش ،احساس سرگیجه هم خواهد کرد و باید برای درمان اقدام شود. گرفتگی گوش طولانی یا با سرگیجه یا در بچه ها حتما به مراجعه و پیگیری نیاز دارد.

برای مطالعه " درمان گرفتگی گوش " کلیک کنید .

به این پست امتیاز دهید.
رفع گرفتگی گوش
۴٫۲۵ از ۴ رای