روش، عوارض و کاربردهای تزریق بوتاکس

هر چه سن بالاتر می‌رود، افتادگی پوست بیشتر و بیشتر مشکل‌ساز می‌شود. اگر شل شدن پوست از اطراف گردن و صورت شروع شود، افتادگی پوست بیشتر جلب توجه می‌کند. خوشبختانه روش‌های مختلفی برای درمان افتادگی پوست وجود دارد و دیگر لازم نیست درباره اثرهای ناخوشایند و ناراحت کننده پیری نگران باشید.

سال‌های زیادی است که تزریق بوتاکس به عنوان یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی برای جوانسازی صورت بدون جراحی در دسترس قرار گرفته و از آن به وفور استفاده می‌شود. علاوه بر آن هر چقدر افراد بیشتری در مورد مزایا و فواید بوتاکس آگاهی پیدا می‌کنند، میزان استفاده از این عمل نیز بیشتر می‌شود. اگرچه بسیاری از مردم فکر می‌کنند که بوتاکس فقط در درمان چین و چروک پوست کاربرد دارد، اما در عمل این ماده از سال‌ها پیش برای درمان بیماری‌های متعدد دیگری مانند بوتاکس موی سر  و بوتاکس لب  هم مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع کاربرد بوتاکس در عمل‌های زیبایی از هنگامی آغاز شد که افرادی که از آن برای درمان اسپاسم عضلات صورت استفاده می‌کردند، تغییرات مثبتی را در وضعیت چین و چروک‌های صورت خود نیز مشاهده کردند.

روش ها و کاربردهای بوتاکس

بوتاکس چیست؟

از بوتاکس به منظور کاهش شکل ظاهری خطوط و چروک‌هایی که در پوست صورت به وجود می‌آیند، استفاده می‌شود. قابلیت محلول بوتاکس و بوتاکس صورت در رفع چین و چروک‌های پوست به خاطر یک نوروتوکسین قدرتمند است که در ترکیب آن وجود دارد و در عمل موجب ممانعت از رسیدن پیام‌های عصبی به ماهیچه‌های صورت شما می‌شود. از تزریق بوتاکس  جهت رفع خط اخم،چروک دور چشم،بوتاکس پیشانی، چین و چروک صورت و درمان تعریق کف دست و پا استفاده می‌شود.

مکانیزم اثر  تزریق بوتاکس

ماهیچه‌ها برای فعالیت و شروع انقباض باید از اعصاب دستور بگیرند. فرمان عصبی بواسطه ماده ای شیمیایی بنام استیل کولین به ماهیچه می‌رسد. تزریق بوتاکس از ترشح این ماده جلوگیری مینماید. این عمل مشابه ان است که عصب یک ماهیچه موقتا قطع شود. در این حالت عضله دیگر منقبض نشده وضعیف میشود. اثر تزریق بوتاکس بین ۲ تا ۶ ماه می‌باشد و پس آن ترشح استیل کولین مجددا آغاز شده و عضله شروع به حرکت و انقباض می‌کند.

مقدار تزریق بوتاکس در تزریقات زیبایی‌ حدوداً ۱۰۰ واحد و تزریق بوتاکس در درمانی حداکثر ۶۰۰ واحد به کار میرود . بوتاکس و به دو نام بوتاکس و دیسپورت می‌باشد. کنیتوکس نیز یکی از مشتقات بوتاکس است که محصول کشور چین (بوتاکس چینی) می‌باشد. البته امروزه در بیشتر نقاط دنیا از جمله در ایران نوع بوتاکس آن مصرف میشود. نحوه نگهداری بوتاکس نیز مهم است. عمر بوتاکس کوتاه بود و حتما باید در دمای -۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود، در غیر اینصورت اثر بوتاکس از بین میرود.

کاربرد تزریق بوتاکس

رایج ترین نقاطی که امکان درمان آنها از طریق تزریق بوتاکس وجود دارد به شرح زیر می‌باشند:

خطوط اخم ایجاد شده بین ابروها
چین و چروک دور چشم
خطوط افقی در ناحیه پیشانی
بهبود نوارهای عمودی روی پوست ناحیه گردن
صاف کردن خطوط افقی گردن یا خط گردن بند (هنگامی که به همراه تزریق ژل استفاده شود)
صاف کردن خطوط موازی روی بینی یا خطوطی که در هنگام انقباض عضله بینی ایجاد می‌شوند
کاهش چین و چروک دور لب
محو کردن خط لبخند
بهبود وضعیت ظاهری چانه
لیفت ابرو و پیشانی
بالا بردن گوشه‌های دهان
کمک به درمان لبخند لثه ای با بوتاکس لبخند لثه ای
زاویه دار کردن خط فک یا صورت
درمان میگرن و سردرد های عصبی
مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

روش ها و کاربردهای بوتاکس

جهت جذب بهتر بوتاکس توسط ماهیچه‌ها و جلوگیری از انتشار آن به نقاط مجاور بهتر است این مسائل رعایت شوند:

بمدت ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس نباید دراز کشید.
روی محل تزریق بوتاکس را نباید ماساژ داد.
به مدت چند ساعت از کیسهٔ یخ روی محل‌های تزریق بوتاکس استفاده شود.
عضلاتی که در آنها تزریق بوتاکس شده را به طور ارادی منقبض کرد.
عوارض تزریق بوتاکس چیست؟

خوشبختانه در نحوه تزریق بوتاکس عوارض عمومی همچون مسمومیت و یا آلرژی بسیار نادر است، تنها برخی‌ افراد از ضعف شکایت میکنند که ظرف ۳ تا ۴ روز برطرف میشود. بیشتر عوارض تزریق بوتاکس موضعی است. تورم شدید محل تزریق ، کبودی و خونمردگی گاهی دیده میشود که تا یک هفته خود به خود برطرف میگردد.

مهمترین مضرات تزریق بوتاکس مربوط به ۳ چیز است، تزریق بیش از اندازه، تزریق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف که مورد نظر و قابل پیش بینی‌ نیستند. در نتیجه ممکن است عضلات یا بیش از اندازه ضعیف شوند یا عضلات اطراف از کار بیفتند. علامت اینها در پیشانی و اطراف چشم، افتادگی ابرو، و بینی، افتادگی پلک، در اطراف دهان افتادگی دو گوشهٔ دهان و اشکال در غذا خوردن، و اشکال در بلع و صدا میگردد. گاهی اوقات نیز ممکن است عدم تقارن در دوطرف صورت به دلیل تزریق بوتاکس نامساوی و یا تفاوت در جذب بوجود آید مثلا ابرو در یک طرف بالاتر از طرف مقابل باشد. باید در نظر داشت که تمامی عوارض تزریق بوتاکس موقتی بوده و پس از ۲ تا ۳ ماه خوب میشود.

برخی بیماران پس از تزریق نوعی از سم بوتولینوم (بوتاکس، دیسپورت، زئومین و …) متوجه می‌شوند که دم ابروهایشان بیش از حد بالا رفته است و به اصطلاح ابروی شیطونی پیدا کرده‌اند. ابرو شیطونی باعث می‌شود که چهره همواره عصبانی به نظر برسد. گاهی چروک‌های غیرعادی دیگری نیز بالای کنار ابرو دیده می‌شود که تضاد ناخوشایندی با ناحیه صاف شده پس از تزریق دارد و حالتی غیرطبیعی را ایجاد می‌کند. این عارضه نتیجه تزریق غیریکنواخت بوتاکس بین دو ابرو یا سهل‌انگاری در درمان مناسب کنار ابرو است. خوشبختانه عوارض جانبی تزریق بوتاکس و درمان ابرو شیطونی  را می‌توان با تزریق مقدار بسیار کمی بوتاکس در عضله‌ی بالا برنده ابرو اصلاح کرد.

آیا بوتاکس مورد تایید FDA می باشد؟

بوتاکس تنها موردی از انواع آن است که توسط FDA تایید شده است. این درمان، درمانی است غیر جراحی با کمترین میزان تهاجم. همچنین معمولا نیازی به زمان ترمیم ندارد و میزان نارضایتی هم کم است. شما می توانید نتایج درمانی تزریق بوتاکس خود را در طی چند روز بینید. طی یک هفته وضعیت خطوط شما بهتر خواهد شد. نتایج قابل مشاهده تزریق بوتاکس برای مدت ۴-۶ ماه باقی خواهد ماند. نتایج خود شما می تواند متغییر باشد. تزریق بوتاکس همچنین در درمان تعریق زیاد در کف دست ها و زیر بغل، رفع خط اخم و درمان خط خنده  کاربرد دارد.

اگر شما از ادامه درمان منصرف شوید چه اتفاقی می افتد؟ اگر شما درمان را ادامه ندهید تمامی نواحی درمان شده به تدریج به وضعیت اولیه قبل از درمان تزریق بوتاکس برمی گردد. اگر چه نتایج تزریق بوتاکس چشمگیر هستند، اما نمای ظاهری صورت شما به هم نمی خورد. عضلات شل می شوند به طوری که شما هنوز می توانید لبخند بزنید اما بدون چین و چروک. بعد از تزریق بوتاکس زمان زیادی برای بهبودی لازم ندارید و می توانید بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس به سر کارتان برگردید یا برای خرید بیرون بروید.

اغلب افراد، تقریبا هر سه تا شش ماه به تزریق مجدد بوتاکس نیاز دارند. بوتاکس طی چند روز پخش می شود و باعث شلی و از کار افتادن عضلاتی می شود که باعث چروک شده بودند. تزریق بوتاکس چروک های دینامیکی را از بین می برد اما چین های عمیق و استاتیک ممکن است به درمان های جایگزین مثل تزریق ژل یا فیلرها نیاز داشته باشند. پر کننده ها نتایج فوری دارند و بر اساس پرکننده مورد استفاده، ماندگاری پرکننده های مورد استفاده با هم فرق دارد که بسته به نوع ژل می باشد و همچنین نتایج از شخصی به شخص دیگر متفاوت می باشد.

استفاده از سیگار یا در معرض قرار گرفتن آفتاب بدون محافظت توسط ضد آفتابها تاثیر ماندگاری درمانها با ژل ،چربی و تزریق بوتاکس را کاهش می دهد همانطور که چنین اعمالی در سایر موارد درمانهای زیبایی اثرات مضرمشابه برای پوست دارند. پزشک از بی حس کننده های موضعی یا سایر روش های بی حسی استفاده میکند و بنابر این طی تزریق ژل، چربی و بوتاکس دردی وجود ندارد و یا بسیار کم است. عوارض تزریق ژل ،چربی و تزریق بوتاکس شامل مختصری تورم، قرمزی یا خون مردگی موقت و مور مور شدن بعد از درمان است.

تزریق بوتاکس در چه مواردی نباید مصرف شود؟

در اینجا خواهید خواند که چه کسانی بهتر است که از بوتاکس استفاده نکنند.

کسانیکه سابقه حساسیت به تزریق بوتاکس را دارند.

کسانیکه بیماریهای عفونی و التهابی فعال در صورت و اطراف آن دارند نباید از تزریق بوتاکس استفاده کنند.
در دوران حاملگی‌ و شیردهی از تزریق بوتاکس استفاده نمی شود .
منع استفاده از تزریق بوتاکس در ابتلا به برخی‌ بیماریها ی عصبی و روانی‌
منع استفاده از تزریق بوتاکس در افرادی که برخی‌ داروها مخصوصا داروهای قلبی مصرف می کنند .
تزریق بوتاکس در کسانی‌ که پوست خیلی‌ ضخیم یا چین و چروک عمیق دارند نتیجه‌ چندان مطلوبی ندارد.

تزریق بوتاکس در کسانی‌ که فشار خون بالا، دیابت، بیماریهای مزمن دیگر دارند (بجز مواردی که در بالا ذکر شد) مجاز است و بوتاکس تاثیری بر این بیماریها ندارد مصرفش بلامانع است ولی‌ حتما باید پزشک را در جریان گذشت.

آیا سن و جنس تاثیری در اثرگذاری تزریق بوتاکس دارد؟

خیر. مصرف بوتاکس در سنین بالاتر از ۲۰ سال (بمنظور زیبایی‌) مجاز است و زن و مرد نیز میتوانند ازآن استفاده کنند. تاثیر تزریق بوتاکس نیز در افراد مختلف مشابه است. تنها گروه کوچکی از افراد نسبت به این دارو مقاومند و تاثیری بر آنان ندارد که البته ربطی‌ به سن و جنس ندارد.

هزینه و قیمت

هزینه بوتاکس درمان بستگی به تعداد تزریق های مورد نیاز بیمار دارد. تعداد واحدهای تزریق مورد نیاز شما بطور معمول با توجه به میزان فعال بودن عضلات تعیین می شود. توجه داشته باشید که هزینه جوانسازی پوست با تزریق بوتاکس از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و عامل های مختلف بر روی هزینه تزریق بوتاکس تاثیر دارند. بهترین راه برای تعیین هزینه تزریق بوتاکس در ناحیه مورد نظر شما صحبت کردن با یک پزشک متخصص می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.