روشهای عمل بینی

دو روش اصلی عمل بینی، روش باز و روش بسته هستند. در جراحی بسته بینی تمام برش‌ها در داخل بینی قرار دارد. در جراحی باز بینی یک برش کوچک در دیواره پایین بینی(بین دو سوراخ) داده می‌شود و بقیه برش‌ها داخل بینی می‌باشد؛ البته چنانچه در عمل بینی فردی لازم باشد که سوراخهای بینی تغییر یابد، در هر دو روش باز و بسته عمل بینی ، برش‌هایی در دو طرف سوراخ بینی داده می‌شود.

در هرکدام از این دو روش باز و بسته عمل بینی ، پوست بینی از بافت زیر خود جدا شده و بدون اینکه لطمه‌ای به پوست وارد گردد، تغییراتی در قسمت اسکلتی و نگهدارنده بینی یعنی استخوان و غضروف داده می‌شود. بسته به نوع، فرم و اندازه بینی ممکن است هرگونه تغییری مثل افزایش و یا کاهش پشت بینی (قوز بینی)، کاهش یا افزایش طول بینی، باریک و یا پهن شدن آن، جمع شدن نوک بینی و یا بالا و پایین آمدن آن داده شود.

مدت زمان عمل بینی

باید دقت کرد که برای انجام هر کاری از جمله عمل بینی به هر دو روش باز و بسته ، وقتی متناسب با آن کار لازم است. همچنین جراحان مختلف ممکن است زمان متفاوتی را صرف اجرای عمل بینی کنند. به طور متوسط عمل بینی بین یک تا دوساعت به طول می انجامد ولی گاهی ممکن است زمان بیشتری صرف درمان برخی ناهنجاری‌ها و اشکالات شود. در نتیجه نباید کار کسانی که سریع‌تر از معمول عمل بینی می‌کنند، تعبیر به تبحر و مهارت بالای جراحان در عمل بینی شود و از سویی نباید کسانی را بیش از حد برای انجام عمل بینی وقت صرف می‌کنند، دقیق و با ظرافت خواند.

مقالات مرتبط

درمان وزوز گوش

محدودیت سنی در عمل بینی

به طور کلی دختران درسن 15 سالگی و پسران در 17 سالگی به رشد کامل می‌رسند؛ البته موارد استثنایی وجود دارد که این سن کمتر و یا بیشتر می‌شود. قبل از این سن به دلیل ادامه رشد ساختمان بینی دستکاری و عمل بینی آن به صلاح نیست و می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در داخل و یا خارج بینی گردد. حداکثری برای سن بیماران وجود ندارد و چنانچه بیماری در سنین بالا از نظر جسمی و داخلی سالم باشد منعی برای این عمل بینی وجود ندارد.

به جز بلوغ جسمانی بلوغ فکری و روانی نیز حائز اهمیت است که الزاما منطبق با سن شناسنامه‌ای نیست. جراح با توجه به تجربه خود در مشاورات قبل از عمل بینی ، می‌تواند به نتیجه برسد که بیمار از نظر فکری و روانی آمادگی عمل بینی را دارد یا خیر.

برای آشنایی بیشتر با روشهای عمل جراحی بینی رو ی لینک کلیک کنید.

نظرات بسته شده است.